• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seniausiame planetos žemyne Europoje yra ką pamatyti. O nusprendusieji aplankyti trečią pagal dydį Graikijos salą Kosą lieka sužavėti.

REKLAMA
REKLAMA

Lygi ir Žalia

Kosas – žavi Elados provincija, kurioje gimė Hipokratas. Po jo mirties buvo įsteigtas Asklepionas – ligoninė ir šventovė, tapusi įžymi visoje Viduržemio jūros pakrantėje. Vėliau Kosas garsėjo vyno ir šilko gamyba. Per du amžius, nuo XIV iki XVI, sala priklausė riteriams joanitams, vėliau – turkams, o nuo 1948 metų – Graikijai.

REKLAMA

Šios salos paviršius lygus (nors šiaurės vakaruose yra neaukšti kalnai), žalias, todėl ji dažnai vadinama plaukiojančiu sodu. Paplūdimių smėlis gali būti ir baltas, ir beveik juodas. Sostinė Kosas – gana didelis miestas-uostas, kuriame galima pamatyti įvairių istorinių paminklų ir pasimėgauti šiuolaikinėmis pramogomis. Išilgai paplūdimio pastatyti 2–5 žvaigždučių viešbučiai, kuriuose geros sąlygos poilsiui, daugybė barų, diskotekų ir tavernų.

REKLAMA
REKLAMA

Kelionės pradžia – Vokietijoje

Taupantiems ir pinigų stokojantiems lietuviams atostogos Kose gali atsieiti iki 1000 Lt ar net dar mažiau. Iš Lietuvos patartina skristi pigių skrydžių kompanijos lėktuvu iki Frankfurto prie Maino, o iš ten – tiesiai į Koso salą. Akylai stebint bilietų kainas internete, juos galima nusipirkti vos už 200 Lt (skrydžiai pirmyn ir atgal).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nusileidus ekonomiškai stipriausios ES šalies Frankfurto Hano oro uoste, skrydžio į Graikijos salą tenka laukti pusę paros. Oro uoste nuobodžiauti neverta, geriau aplankyti netolimus miestelius: Laucenhauzeną ir Zoreną. Pastarąjį miestelį puošia bažnyčių bokštai, karių paminklai, o labiausiai nustebina sovietinės dvasios krautuvėlė, kurioje apstu rusiškų, ukrainietiškų ir lietuviškų prekių.

REKLAMA

Pirmos dienos Kose

Ankstų rytą, po nakvynės mieg­maišyje, išskrendu į Kosą. Lėktuvas nusileidžia Iraklidžio oro uoste, šalia Antimachijos miesto. Už 2,9 euro autobusu nuvažiuoju į didžiausią salos miestą – Kosą. Nebrangi nakvynė jaukiame „Angelos studios and apartments“ poilsinių namų komplekse – vos 12,5 euro per parą.

REKLAMA

Didelį kambarį su balkonu, virtuvėle ir dušu gaunu viename iš 2 aukštų poil­sio namų. Draugiški ir visada padėti pasirengę viešbučio šeimininkai pataria aplankyti karštąsias versmes – termas.

Termos – karštos, druskingos versmės, tekančios iš uolų į jūrą. Viena iš 2 termų yra vos už 8 km į pietus nuo Koso. Kelionė autobusu į abi puses atsieina 5 eurus. Kad būtų galima pasilepinti termų vandeniu, iš akmenų padarytas natūralus baseinas, kuriame ilgėliau užsistovi karštas vanduo. Informacija skelbia, kad termų vanduo gali būti naudojamas kaip gydomasis akims, odai ir sąnariams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą dieną traukinuku ant ratų aplankau Asklepiono šventyklų komplekso griuvėsius. Šventyklų miestelis statytas 3 a. pr. Kr. Išlikusios kelios kolonos, laiptai, skulptūros. Viena iš šventyklų, manoma, buvo skirta graikų grožio dievui Apolonui.

Automobiliu aplink salą

Saloje labai populiarūs dviračiai, įvairūs motociklai. Dviračio nuoma dienai kainuos vos 3, motociklo – 15, keturračio motociklo – 20 eurų. Dienomis svilindavo 37 laipsnių C karštis, tad nutariau išsinuomoti automobilį ir pakeliauti po salą. Pigiausia automobilio nuoma parai – 40 eurų. Dar 10–15 eurų reikės degalams. Lit­ras benzino saloje kainuoja 1,1–1,5 euro.

REKLAMA

Pirmiausia patraukiame Antimachijos pilies griuvėsių link. XIV a. joanitų statyta pilis yra įspūdingo dydžio. Yra išlikę nemažai gynybinės sienos, kelių grindinio, įvairių statinių fragmentų ir bažnyčia. Atsigaivinti po kaitrios saulės patraukiame į paplūdimį.

Pietinė salos dalis garsėja švariais, smėlingais paplūdimiais, o buriuotojai čia gali pagauti stiprų vėją. Verta pamatyti Pyli, Zia, Marmari, Kardamena, Kefalos, Kamari miestelius. Įspūdingai atrodo pietvakarių salos paplūdimiai. Vyrauja visiška ramybė, kurioje girdisi tik jūros ošimas ir kažkur tolumoje mekenančios ožkos.

REKLAMA

Ypatinga bažnyčia

Mažos, gražios ir labai jaukios Koso salos bažnytėlės. Į jas bet kada gali įeiti atsirakinęs ant sienos kabančiu raktu. Viduje labai jauku ir maloniai vėsu. Už simbolinę auką galima uždegti žvakutę, atsigerti vandens, pasivaišinti saldainiais arba tiesiog pasigrožėti ikonomis, vidaus interjeru.

Ypač graži Šventosios Teologijos (Agios Theologos) bažnytėlė salos piet­vakarių paplūdimiuose. Į bažnyčią patenkama tiltu per išdžiūvusią upę (pasak viešbučio šeimininkų, gegužės pradžioje upės buvo ne tik pilnos vandens, bet net sukėlė potvynį ir purvo nuošliaužas), ant išlinkusio medžio šakos kabo varpas, kviečiantis į mišias, o į jūros pusę pastatytas ilgas marmurinis stalas švenčių metu sukviečia salos gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą dieną leidžiuosi į 3 salų ekskursiją laivu. Visą dieną trunkanti kelionė su pietumis Kalymnos saloje kainuoja 20 eurų. Ekskursijos metu laivo keleiviai mėgaujasi vaizdais į kitas Graikijos salas, apsilanko kempinių apdorojimo gamyklėlėje Kalymnoje, maudosi atviroje jūroje šalia Plati salos. Be to, aplankoma švariais paplūdimiais ir seklia pakrante garsėjanti Pserimos sala.

REKLAMA

Pramogos ir graikiška virtuvė

Koso mieste nuobodžiauti tikrai neteks. Galima aplankyti senojo Koso griuvėsius, miesto muziejų, apsipirkti centrinėje agoroje, pasivaikščioti siauromis senamiesčio gatvelėmis. Daugybė barų, tavernų, naktinių klubų kviečia papramogauti vakarais.

Verta paragauti vietinio salos vyno ir specialaus rudojo sūrio, alyvuogių, mousakos (nacionalinis Graikijos patiekalas – daržovių ir mėsos apkepas), tzatziki (natūralaus jogurto, smulkintų agurkų, česnako bei specialių prieskonių mišinys) ir kitų graikiškų patiekalų. Tavernose populiariausio „Mythos“ alaus bokalas kainuos 2–3,5 euro, taurė baltojo arba raudonojo stalo vyno – 2–4 eurus, mousaka – 4,5–6,5 euro, žuvies kepsnys – apie 7 eurus. Skanios šviežiai spaustos apelsinų sultys kainuoja apie 2 eurus.

REKLAMA

Į namus – su lauktuvėmis

Vakare, kai temperatūra nukrenta iki dvidešimt penkių laipsnių šilumos, gali pasirodyti uodai. Graikai siūlo įsigyti įvairių šiuos vabzdžius atbaidančių skysčių ar purškalų. Elementarus skystis nuo uodų kainuoja nuo 5 eurų. Matyt, graikai nebuvo Lietuvos kaime.

Kosas – plaukiojantis Graikijos sodas (valstietis.lt nuotr.)Kosas – plaukiojantis Graikijos sodas (valstietis.lt nuotr.)

Savaitė Koso saloje prabėgo greitai. Laikas įsigyti keletą suvenyrų. Kadangi skrisdamas neėmiau bagažo, tad galėjau vežtis tik iki 100 ml talpos buteliukų skysčių. Tačiau čia, Kose, ir apie tai pagalvota. Yra galimybė nusipirkti mažyčių 40–100 ml talpos įvairių skonių likerių ir „Ouzo“ (graikiškos anyžių degtinės) buteliukų.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūlyčiau parsivežti vietinių alyvuogių maišelį, sūrio, saldumynų, vaisių. Turistams skirtos parduotuvėlės siūlo įvairių keramikos gaminių, papuošalų, namų apyvokos daiktų, bižuterijos, graikiškos kosmetikos, vietinių gėrimų, tarp kurių ypač didelis vynų pasirinkimas.

Vismantas Žuklevičius


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų