Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje šio tyrimo detales atskleidė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Žydrūnas Radišauskas ir STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas.
Įtariama, kad medicinos įranga prekiaujančios įmonės galėjo neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų, ketvirtadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
„STT pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienerių metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų“, – rašoma tarnybos pranešime.
Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti 35 asmenims, keturi iš jų yra privačių įmonių vadovai ir šeši – gydymo įstaigų vadovai.
Pasak STT, tiriama daugiau kaip šimtas nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau kaip dešimt gydymo įstaigų iš skirtingų savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.
„Kovo 2 d. buvo atlikta plataus masto operacija. Ikiteisminiame tyrime buvo tiriami sisteminės korupcijos nusikalstamos veikos – piktnaudžiavimas, papirkimas, kyšininkavimas. Buvo inicijuoti viešieji pirkimai, kuriuos vykdė sveikatos priežiūros įstaigos.
Buvo įsigyta medicininė įranga ir įvairios priemonės, kurių bendra vertė daugiau kaip 3 mln. eurų. Tyrimas apima daugiau kaip metus laiko. Gydymo įstaigos veikė priešingai tarnybos interesams. Buvo neteisėtai susitariama su mažiausiai 5 įmonėmis dėl pirkimų.
Buvo ribojama konkurencija, diskriminuojami kiti pirkėjai. Buvo sudaromos sąlygos, kad laimėtų tik proteguojamos įmonės. Paminėtina tai, kad tyrimas yra didelės apimtis – daugiau kaip 100 nusikalstamų veikų. Tyrime figūruoja 5 privačios įmonės, 10 gydymo įstaigų“, – pasakojo prokuroras Ž. Radišauskas.
D. Balčiūnas pridūrė, kad šią savaitę buvo realizuotas ilgalaikis neviešo pobūdžio tyrimas: „Operacijoje dalyvavo visų teritorinių padalinių STT pareigūnai, prisidėjo kolegos iš FNTT. Operacijoje dalyvavo per 100 pareigūnų. Per kratas paimta apie 270 tūkst. eurų grynųjų įvairia valiuta. Duomenys leidžia įtarti, kad papirkinėjant buvo siekiama laimėti viešuosius konkursus dėl medicininių priemonių įsigijimo.“
Ikiteisminiame tyrime figūruoja 35 įtariamieji. Didžiajai daliai jų paskirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti bei draudimas bendrauti. Tik vienam įtariamajam paskirtas suėmimas. Prokuroras patvirtino, kad suimtas tik įmonės „Graina“ vadovas Erlandas Sudeikis. Buvo kreiptasi dėl dar dviejų įtariamųjų suėmimo, bet teismas atsisakė tą padaryti.
Viena vadovė nušalinta
Situaciją dėl STT sulaikytų gydymo įstaigų vadovų ketvirtadienį pakomentavo ir Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
P. Poderskis atkreipė dėmesį, kad šiame tyrime įtariamųjų yra daug: „Kalba sukasi apie viešuosius pirkimus, kurie nesusiję su Covid-19. Bendradarbiausime su pareigūnais, suteiksime visą reikalingą informaciją. Problema yra liūdna, atskleidžia sistemines problemas.“
Savivaldybės atstovas pridūrė, kad pagal prokuratūros pateiktą informaciją, buvo nušalinta Šeškinės poliklinikos vadovė Daiva Kanopienė: „Šeškinės poliklinikos vadovė nušalinta neterminuotai. Vilniaus klinikinės miesto ligoninės vadovas Narimantas Markevičius būtų taip pat nušalintas, bet jis vakar iš ryto suspėjo išeiti atostogų. Todėl prasmės nušalinti kol kas neliko. Jeigu jis grįš, tai tą pačią akimirką bus nušalintas.“
Šeškinės poliklinika bus pasitelkta kovai su koronavirusu. Paskyrus laikiną vadovą, tikima, kad tas procesas nenutrūks.
Vyko sulaikymai
Vakar skelbta, kad STT dėl galimos korupcijos sveikatos apsaugos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose sulaikė Šeškinės poliklinikos direktorę Daivą Kanopienę ir Vilniaus klinikinės ligoninės vadovą Narimantą Markevičių.
BNS žiniomis, buvo sulaikyti bei teisėsaugos įtarimų sulaukė medicinos įranga prekiaujančios bendrovės „Limeta“ vadovas, Kretingos rajono tarybos narys, buvęs parlamentaras socialdemokratas Virginijus Domarkas, taip pat – įmonės „Limeta NT“ vadovas, abiejų minėtų įmonių akcininkas Kęstutis Kutkauskas.
Jis yra Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorės Jelenos Kutkauskienės vyras. Sulaikytoji Šeškinės poliklinikos vadovė D. Kanopienė yra Seimo nario, socialdemokrato Vidmanto Kanopos sutuoktinė.
Įtarimai pareikšti ir Panevėžyje įsikūrusios taip pat medicinos įranga prekiaujančios įmonės „Graina“ valdybos pirmininkui bei akcininkui E. Sudeikiui.
Kaip rodo Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenys, įmonės „Limeta“ bei „Graina“ yra laimėjusios dešimtis viešųjų pirkimų įvairiose šalies sveikatos įstaigose.
STT trečiadienį pranešė, kad vykdo didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl įtariamos korupcijos vykdant medicinos įrangos ir kitų medicinos priemonių viešuosius pirkimus skirtingose šalies sveikatos priežiūros įstaigose.
Tiek Vilniaus klinikinė ligoninė, tiek jos dalininkė sostinės savivaldybė tvirtino kol kas neturinčios informacijos apie vadovo sulaikymą.
„Oficialios informacijos mes kol kas neturime“, – BNS sakė Vilniaus mero atstovas spaudai Karolis Vaitkevičius.
„Aš galiu pasakyti, kad darbe nebuvo, o dėl sulaikymo nežinau“, – BNS teigė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriaus patarėjas Vaidas Kukarėnas.
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį organizuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei apygardų prokuratūrų Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorų grupė.