Jungtinėse Amerikos Valstijose specialiai kongresmenams ir FTB agentams buvo atspausdinta kortų kaladė su Rusų mafijos narių veidais.
Kvepia skandalu
Šias kortas išleido kažkoks Rusijos tyrimų institutas „Institute for Russian Research“, registruotas JAV. Ant kiekvienos kortos puikuojasi ryškiausių Rusijos nusikalstamo pasaulio autoritetų portretai. Tokias kortų kalades gaus valdžios vyrai: senatoriai, gubernatoriai, specialųjų tarnybų darbuotojai, teisėsaugos pareigūnai ir kiti, privalantys „priešą pažinti iš veido“.
Autorių nuomone, tokios kortos padės efektyviau kovoti su rusakalbiais nusikaltėliais, kurių įtaka didėja ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Kiekvienais metais „Rusų mafijos“ kortų kaladė bus papildoma naujais veidais ir perspausdinama. Tačiau tokio „kortų žaidimo“ idėja kvepia tarptautiniu skandalu, nes kartu su kriminalinio pasaulio auritetų veidais ant kortų puikuojasi ir kai kurių „Vieningosios Rusijos“ iš Rusijos Federacijos (RF) Valstybės Dūmos deputatų portretai.
„Tūzai“
Kortų kaladėje tūzais įvardintas buvęs „aliuminio karalius“ Michailas Černojus, jo brolis Levas Černojus, kriminalinio pasaulio iždininkas – rusų „nelegalių pinigų plovyklos“ šeimininkas Leonas Lanas (žinomas kaip Leonidas Kaplanas, nuteistas Ispanijoje) ir Solncevo nusikalstamos grupuotės vadeiva Semionas Mogilevičius.
Izraelio pilietybę turinčio verslo magnato M. Černojaus šiuo metu ieškoma – paskelbta tarptautinė jo paieška. Šio „tūzo“ nuo 2009-ųjų ieško ir Interpolas, ir Didžiosios Britanijos, ir Šveicarijos, ir Izraelio, ir JAV, ir kitų šalių teisėsaugos pareigūnai.
Levui Černojui iškelta baudžiamoji byla dėl dokumentų padirbinėjimo ir klastojimo bei 2 milijardų dolerių išgrobstymo iš Rusijos bankų ir RF biudžeto. Be to, turima duomenų, jog asmeniškai jis iš šios sumos pavogė 800 milijonų dolerių. L. Černojus sukūrė gana painų sandorių modelį – sudėtingą sukčiavimo schemą, į kurią „įsirašė“ ir bankai, ir RF valdžios institucijos. Kad niekas nieko neįtartų sukčiai steigdavo kompanijas panašiais pavadinimais. Pvz., L. Černojaus įsteigta „Trans-CIS Commodities“ buvo savotiška amerikietiškos kompanijos „Trans-Commodities“, įkurtos Niujorke, dvynė.
L. Černojus taip pat kaltinamas ryšiais su narkotikų mafija ir pinigų plovimu. O britų žvalgyba įsitikinusi, kad šio mafijozio ofšorinių kompanijų holdingo veikla kelia grėsmę Didžiosios Britanijos ir kitų šalių ekonominiam saugumui.
Priminsime, jog broliai Černojai (be Levo ir Michailo dar yra ir Davidas) dar 1990-aisiais ėmė masiškai padirbinėti dokumentus, sukūrė schemą ir iš bankų pagrobė daugiau nei 4 trilijonus rublių. Šiuos pinigus jie panaudojo aliuminio pramonei kontroliuoti, o šios ūkio šakos kontrolės perėmimą palydėjo kruvinos aliuminio gamyklų vadovų žudynės.
JAV L. Lanas organizavo nusikalstamą grupuotę ir apgaule pasigrobė daugiau nei 10 milijonų dolerių, kurie buvo skirti sveikatos draudimo programai vykdyti. Kai jam buvo pateikti įtarimai, L. Lanas pabėgo į Maskvą. Jis buvo nuteistas už akių.
Rusijos sostinėje L. Lanas, padedant „įteisintajam vagiui“ Zacharui Kalašovui, pravarde Šakro Jaunesnysis, įsteigė 5 stambius pogrindinius kazino. Iš nusikalstamos veiklos gaunami pinigai buvo išplaunami Ispanijoje.
S. Mogilevičius įeina į labiausiai FTB paieškomų nusikaltėlių dešimtuką. Jo paieška paskelbta dar 4 valstybėse. Tiek JAV, tiek Europos specialiosios tarnybos sutaria, kad S. Mogilevičius yra pagrindinė Rusų mafijos figūra. Jis turi ne tik kai kurių buvusių sovietinių šalių, bet ir Vengrijos bei Izraelio pilietybes. Pasak specialistų, S. Mogilevičiaus vadovaujamos nusikalstamos grupuotės veikia ne tik Rusijoje ar Ukrainoje, bet ir Italijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV.
„Karaliai“ – Ispanijoje
Į „karalius“ kortų kaladėje ekspertai įrašė Zacharą Kalašovą, ką tik atlikusį bausmę Ispanijos kalėjime, mafijozį Aleksandrą Malyševą, „prekeivį mirtimi“ Viktorą Butą, nuteistą JAV 25 metams laisvės atėmimo bausme ir Maratą Balagulą.
A. Malyševas vadovavo smogikų gaujai, kuri vykdė užsakomąsias žmogžudystes bei kitus nusikaltimus. Pateikęs suklastotus dokumentus jis bandė gauti Estijos pilietybę. Už tai buvo nuteistas. Paleistas iš įkalinimo įstaigos lygtinai, A. Malyševas pabėgo į Ispaniją. Vėliau šioje šalyje jis buvo areštuotas už tai, kad 2001-2008 metais pasisavino 10 milijonų eurų.
M. Balagulas laikomas rusų mafijos „krikštatėviu“ JAV. Jis pakeitė 1985 metais Niujorke nušautą išeivį iš Leningrado Jevsenijų Agroną. Pastarasis JAV apsigyveno 1975 metais, Sovietų Sąjungoje atsėdėjęs 10 metų kalėjime už ginkluotą apiplėšimą.
Amerikoje jo parankiniai kontroliavo trečdalį degalinių Niujorke ir dar 18-oje kitų valstijų miestų. J. Agronas buvo laikomas ypač žiauriu žmogumi ir baisiausiu nusikaltėliu visame Braiton Byče.
Dabar šis J. Agrono „naftos biznis“ perėjęs M. Balagulo žinion. 1990 metais M. Balagulas buvo nuteistas 8 metų laisvės atėmimo bausme už sukčiavimą banko kortelėmis. O dar po trejų metų jis gavo 10 metų kalėjimo už tai, kad prekiaudamas naftos produktais, nemokėjo mokesčių.
Kriminalinės „damos“
Kaip ir dera kortų kaladei, yra surinktos ir „damos“. Viena jų – moteris. Rusijos ir JAV pilietybę turinti Žana Bulok yra buvusio Rusijos apskrities finansų ministro Aleksejaus Kuznecovo žmona. Ž. Bulok buvo kompanijos „RIGrup“ prezidentė. Ši organizacija darbavosi su plėtros projektais Maskvoje ir vertėsi nekilnojamojo turto prekyba JAV. Be to, Ž. Bulok vadovavo kompanijai „Rosveb“.
Turimais duomenimis, Ž. Bulok gimė 1967 metų gegužės 12-ąją Baltarusijoje, Kobrino mieste. Kitas jos biografijos detales iki šiol gaubia paslaptis. Kai kurie šaltiniai teigia, kad Ž. Bulok buvo ištekėjusi už karininko, tačiau vėliau išvyko į JAV ir dirbo prostitute. 1992 metais Rusijos banko „Inkombank“ juristas Emanuelis Zelceris priėmė ją į darbą. Moteris dirbo vertėja ir tais pačiais metais susipažino su A. Kuznecovu, kuris tuo metu užėmė banko valdybos pirmininko pavaduotojo postą. Vėliau jie abu susituokė.
Dar dirbdama „Inkombank“ Ž. Bulok dalyvavo finansinėse machinacijose. Kartu su A. Kuznecovu ji nusipirko namą Niujorko Sautamptono rajone už 575 000 dolerių.
1998 metais A. Kuznecovas išėjo iš „Inkombank“‘o (pastarasis vėliau bankrutavo), o 2000 metais jis buvo paskirtas Maskvos srities finansų ministru. Čia savo verslą ėmė plėtoti ir Ž. Bulok. Kai kurių šaltinių teigimu, ji buvo ir Kurševelio (Prancūzijos Alpės) viešbučio akcininkė.
Gyvendama JAV Ž. Bulok išsikovojo „elito vakarėlių liūtės“, mecenatės ir kolekcionierės vardą, o 1998 metais gavo JAV pilietybę. Ji buvo meno parodų bei filmų peržiūrų organizatorė Maskvoje, Venecijoje ir Majamyje, sponsoriavo Rusijos nacionaliniam orkestrui.
2008 metų liepą A. Kuznecovas buvo atleistas iš finansų ministro „dėl šeimyninių aplinkybių“, o jau kitą mėnesį spauda pranešė apie jam iškeltą baudžiamąją bylą.
Į kortų kaladę „Rusų mafija“ pakliuvę Ž. Bulok ir A. Kuznecovas visus jiems pareikštus kaltinimus sukčiavimu neigia, tvirtindami, jog byla sufabrikuota dėlto, kad jie „susipyko su buvusiu Vladimiro Putino dziudo treneriu ir 11 alkoholio gamyklų bendrasavininkiu Arkadijumi Rotenbergu, kontroliuojančiu skolų išieškojimo įmonę „ORSI“.
Kitos „Rusų mafijos“ kortų kaladės „damos“ – Viktoras Remša, ir tikros aferistų kalvės – bendrovės „FINAM“ – įkūrėjas ir multimilijonierius Tefikas Arifas. Niujorko magnatas T. Arifas įtariamas teroristų finansavimu ir pinigų plovimu Artimuosiuose Rytuose. Jis taip pat susijęs su broliais Černojais ir S. Mogilevičiumi.
„Valetai“ ir kiti
Iš viso kortų kaladėje – 48 mafijozių pavardės. Dauguma jų gyvena JAV, o maždaug 15 % – Ispanijoje.
Kriminaliniais „valetais“ ekspertai pripažino „įteisintąjį vagį“ Lašą Šušanašvilį, narkotikų prekeivį Aleksandrą Borą ir Moniją Elsoną, kurį amerikietis Robertas Frydmanas savo knygoje „Raudonoji mafija“ įvardijo kaip vieną žiauriausių rusų mafijos galvažudžių. „Širdžių valetu“ tapo Michailas Siroiežkinas, kuris JAV organizavo „rusų mafijos plovyklą“, kurioje buvo legalizuojami pinigai, patenkantys iš buvusios sovietų sąjungos. M. Siroiežkiną, kuris laikomas pagrindiniu žaidėju nelegalioje akcijų biržoje, FTB pavyko užverbuoti.
Į „Rusų mafijos“ kortų kaladę „dešimtkėmis“ pakliuvo ir Aleksandro Malyševo parankinis Genadijus Petrovas, „įteisintasis vagis“ Tarielis Onianis, pravarde Taro, Valstybės Dūmos daininkės vyras Vladimiras Tiurinas-Tiurikas ir Andrejus Petrovas, Ispanijoje išplovęs 56 milijonus eurų.
Įdomu tai, kad G. Petrovą Interpolas sulaikė Peterburge, o rusų valdžia nesutiko jo išduoti Ispanijai. Žemesniam rangui priskiriami buvęs Ukrainos premjero ministro Pavlo Lazarenkos patarėjas Igoris Fišermanas, Solncevo gaujos gangsteris Anatolijus Cūra, tos pačios nusikalstamos grupuotės iždininkas Jakovas Bogatinas ir Orechovo nusikalstamo susivienijimo žvalgybos vadas Dmitrijus Belkinas-Belokas ir dar daugybė Rusijos mafijos veikėjų.
„Akistatos“ inf.