• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva pamažu sugrįžta į buvusią rutiną – atsidarė lauko kavinės, atgaivinta pilna prekyba, leidžiamos ir mišios bažnyčioje. Tiesa, iki šiol didžiausiu galvos skausmu išliko švenčių minėjimas, o švenčių sektoriuje dirbantys žmonės griebiasi už galvų ir klausia – „Kodėl mus pamiršote?“. Mat jiems koronavirusas per kišenę smogė labiausiai: visos šventės buvo perkeltos, žmonės jau ėmė reikalauti grąžinti sumokėtus depozitus, o organizuoti šventes vis dar neleidžiama. 

Lietuva pamažu sugrįžta į buvusią rutiną – atsidarė lauko kavinės, atgaivinta pilna prekyba, leidžiamos ir mišios bažnyčioje. Tiesa, iki šiol didžiausiu galvos skausmu išliko švenčių minėjimas, o švenčių sektoriuje dirbantys žmonės griebiasi už galvų ir klausia – „Kodėl mus pamiršote?“. Mat jiems koronavirusas per kišenę smogė labiausiai: visos šventės buvo perkeltos, žmonės jau ėmė reikalauti grąžinti sumokėtus depozitus, o organizuoti šventes vis dar neleidžiama. 

REKLAMA

Prasidėjus karantinui, tūkstančiai švenčių sektoriuje dirbančių žmonių, tokių kaip švenčių planuotojai, dekoratoriai, floristai, vedėjai, vaizdo įrašo kūrėjai, fotografai bei sodybų, vilų ar restoranų savininkai neteko visų savo pajamų.

„Esame palikti likimo valiai“

Vestuvių planuotojų ir dekoratorių bendruomenės įkūrėja Inga Šmigelskienė naujienų portalui tv3.lt sako atvirai – „Esame palikti likimo valioje“:

REKLAMA
REKLAMA

„Esame visiškoje nežinomybėje, nėra jokios aiškios motyvacijos, kodėl mums yra draudžiama rengti vestuves. Valdžia sako, kad ateityje būtų galima rengti šventes iki 30 žmonių, išlaikant atskirą 10 kvadratinių metrų erdvę, skirtą vienam asmeniui. Tai – visiškas absurdas. Čia yra paprasta matematika, dešimčiai žmonių turi būti skirta šimto kvadratų salė, o čia yra visiškai be šansų“, – be užuolankų kalba moteris.

REKLAMA

I. Šmigelskienė sako nesuprantanti, kodėl štai darželiai, bažnyčios ar odontologų kabinetai ateityje dirbti galės, o apie švenčių organizavimą niekas nekalba:

„Kuo ten yra mažesnė rizika užsikrėsti nei asmeninėje šeimos šventėje? Į asmeninę šventę dažniausiai renkasi artimiausi šeimos nariai ir draugai, kurie save dar labiau saugo nei svetimi žmonės, ateinantys į kavinę“.

Nori aiškumo ir galimybės dirbti

Moteris patikina, kad ji nekalba apie viešus renginius, kurie vyksta didžiausiose arenose ir pritraukia tūkstančius žmonių, diskutuojama tik apie artimiausias šeimos šventes. Taip pat švenčių planuotojai klausimą kelia yra nurodytas žmonių skaičius renginiuose. Mat kodėl yra nurodyta tik 30 žmonių, o ne 50, 60 ar 70 – atsakyti niekas negali.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar krūvos jaunųjų yra sumokėję avansus, mes po tris kartus per dieną keliame datas į priekį ir nežinome, ką mums daryti. Tiesiog imtų ir pasakytų – „šiemet švenčių nebus, neleisim“.

Tada pabumbėsime, pasinervinsime, daugeliui bus bankrotas, bet mes bent jau žinosime, kad viską nukelti turime kitiems metams.  O dabar yra neįmanoma: skrydžiai, rezervacijos, visi tiekėjai. Viskas yra užšaldyta ir užblokuota. Mes norime aiškumo ir galimybės dirbti, mes nežinome, ką mums toliau daryti“, – sako renginių planuotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreipėsi į ministeriją

Pasak moters, labai didelė dalis švenčių organizatorių su klausimais kreipėsi į Lietuvos sveikatos ministeriją, tačiau visi jie gavo vienodą atsakymą:

„Mes rašėme laiškus, gavome copy-paste iškarpą iš nutarimo be jokio paaiškinimo, mat skaitykite patys. Ministras dar vakar šypsodamasis sakė, kad nieko negali prognozuoti. Kaip tai jūs negalite prognozuoti? Viską jus galite ir jau prognozuojate. Jeigu planuojate atidaryti odontologų kabinetus, kodėl jūs neplanuojate paleisti švenčių?“, – klausia moteris.

REKLAMA

Švenčių planuotojams didžiausias galvos skausmas šiuo metu yra sudarytos sutartys ir palikti depozitai. Mat dalis porų jau nori susigrąžinti pinigus, o jeigu šventės bus atšauktos ir visą sezoną – nemaža dalis planuotojų tiesiog bankrutuos.

„Pavyzdžiui, šeimoje vyras yra renginių vedėjas, o žmona – renginių dekoratorė, tai šiai dienai jų pajamos yra nulinės. Aš nekalbu apie stipriai žinomus vardus, kurie galbūt turėjo susikaupę, uždirbdavo daugiau, bet didžioji dalis gyvena nuo sezono iki sezono. Einamos lėšos yra įplaukiantys avansai, kuriuos jau pradeda reikalauti grąžinti.

REKLAMA

Žmonės jau kreipėsi į teismus, nes nesutinka mokėti už jau padarytus darbus. Bet, pavyzdžiui, jeigu vestuvės buvo numatytos gegužės 16-ąją, tai šiai dienai aš jas buvau suplanavusi nuo a iki z, už ką man ir buvo sumokėtas 200 eurų avansas. Jeigu jie atšaukia vestuves, aš jau esu minuse“, – detalizuoja pašnekovė

Užtikrintų saugumą

Švenčių bendruomenė jau tarpusavyje diskutuoja, kaip būtų galima apsisaugoti mažų susibūrimų metu ir jie patikina, kad tai tikrai pavyktų padaryti. Visų pirma, pasak I.Šmigelskienės, ketinama siūlyti, kad higienos ir savisaugos reikalavimų būtų laikomasi pilnai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pradėti nuo to, kad tiek dirbančiam personalui, tiek visiems atvykstantiems svečiams būtų galima matuoti temperatūrą. Taip pat būtų galima daryti kas 1,5 val valandos pertraukas, išeinant svečiams į lauką ir patalpas vedinant.

Tikrai yra nesudėtinga dezinfekuoti paviršius, tualetus, rankenas. Jeigu bus reikalavimas, galima dėvėti ir kaukes švenčių metu, bet taip pat bent paliktų žmonėms galimybę rinktis“, – sako ji.

REKLAMA

„Šventes lietuviai jau švenčia“

Švenčių planuotoja sako, kad ir organizatoriams, lygiai tokiems patiems žmonėms kaip ir užsakovams, didžiausias interesas yra ne tik suorganizuoti šventę, bet ir apsisaugoti nuo viruso.

„Mes tikrai bandysime užtikrinti saugų darbą, esame patys suinteresuoti, kad ne tik suorganizuoti vestuves, bet ir nesusirgti. Elementarūs pavyzdžiai rodo, kad žmonės jau švenčia šventes. Pavyzdžiui, aš turiu gėlių saloną dar papildomai ir buvo Motinos diena.

REKLAMA

Tą dieną mes 50 proc. mamų tiesiog neradome namuose arba mums jos nekėlė telefonų.

Nesvarbu, kad buvo karantinas, visi buvo išsivažinėję į Palangą, Nidą, pas vaikus ir vis tiek visi susitikinėjo ir šventė. Tai kur tada yra tos ribos ir kodėl mūsų sektorius yra užblokuotas į pačią paskutinę ribą?“, – klausia moteris.

A. Veryga: viskas priklausys nuo situacijos

Daug šiemet suplanavusių sužadėtinių su nerimu laukia vasaros – kol kas dar neaišku, ar galima bus organizuoti didesnes šventes. Nors dar ketvirtadienį konkrečių reikalavimų pateikti negalėjo, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vakar nestokojo optimizmo – galbūt kaukės vasarai įsibėgėjus per vestuves kai kuriais atvejais ir nereikės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spaudos konferencijos metu paklaustas, kaip galėtų vasarą būti organizuojamos vestuvės, kokie galėtų būti reikalavimai, kiek svečių pasikviesti į šventę, šypsojosi, kad nepaisant kitų pandemijos keliamų iššūkių tai išties svarbus klausimas. 

„Tiems, kam ta šventė artėja, tikrai nejuokinga, nes ir pinigus tam taupė, ir kai kas jau vietas užsisakę, ir avansus sumokėję. Bet, deja, negalime dar duoti rekomendacijų, nes viskas priklausys nuo situacijos. Vasarą sudaro trys mėnesiai ir viskas priklausys nuo laiko, kada tai vyks. 

REKLAMA

Kuo toliau, tuo tam tikros sąlygos yra atlaisvinamos, reaguojant į situaciją. Bet kokia ji bus, niekas negali nuspėti. Dabar visi spėlioja skirtingai, tad nedrįstame duoti atsakymų, kiek galės pasikviesti žmonių, reikės ar ne kaukės. Gal ir kokį liepos mėnesį jos nebereikės ten, kur nėra susibūrimų. Bet jei susikvies kompaniją žmonių, su kuriais bendraus, tai tos priemonės ir yra naudojamos ten, kur žmonės bendrauja“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.

REKLAMA

Ministras pridūrė, kad karantinas dėl koronaviruso gali tęstis ir vasarą: „Gali būti, juo labiau, kad mes prie tos vasaros jau labai greitai artėjame.“

Visgi jis pabrėžia, jog karantinas reikalingas kaip teisinis režimas, leidžiantis kontroliuoti tam tikrus veiksmus.„Suprantu, kad tas žodis „karantinas“, jis labai gąsdinantis, galbūt daugeliui yra sukeliantis tokias negatyvias emocijas, bet supraskime, kad pats karantino reglamentavimas reikalingas kaip teisinis įrankis, kad būtų galima tam tikrus dalykus vykdyti ir įgyvendinti“, – kalbėjo ministras.

Šiuo metu karantinas šalyje yra pratęstas iki gegužės pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų