Praėjus daugiau nei metams ir daugeliui žmonių pripratus prie pandeminio gyvenimo, mes nusprendėme išsiaiškinti, ar jūsų sapnai taip pat prisitaikė prie naujosios realybės.
Ar sapnuojate kaukes, tuščias gatves ir socialinio atstumo laikymąsi? Ką matote, kai užmiegate?
Nuo plaukiojančių ryklių iki rankų plovimo
Štai keletas sapnų, kuriuos aprašė ir atsiuntė skaitytojai, rašo dailymail.co.uk.
„Einu paplūdimiu, jūroje pilna ryklių, ir stebiuosi, kodėl žmonės tarpusavyje nesilaiko saugaus atstumo“, – rašo Fiona Ramage iš Dundee, Škotijos. Ji teigė, kad pandemija dabar yra daugumos jos sapnų fonas ir ji kartais sapnuoja, kad bijo netyčia atsikosėti net sapnuose.
Iš Japonijos su šeima į Didžiąją Britaniją persikėlusi Sayaka sako, kad septynmetė dukra jai pasakoja apie savo pandeminius sapnus. „Ji net sapnuose lieka namuose. Kaukes dėvi tik jos tėvai, o visi šeimos nariai sapne plauna rankas.“
Mariela Cortés iš Santjago, Čilės sako, kad jos sapnai pasidarė siurrealistiškesni. „Aš sapnuose noriu, kad net gyvūnai – katės ir šunys – dėvėtų kaukes, bet jie to nedaro.“
Iš savo skaitytojų gavome tik sapnų pavyzdžių, tačiau mokslininkai jau keletą mėnesių tyrinėja šią problemą. JAV Harvardo medicinos mokyklos psichologė Deirdre Barrett internetinėje visuomenės apklausoje surinko apie 15 000 sapnų pavyzdžių.
Iki šiol maždaug du trečdaliai respondentų yra moterys ir trečdalis – vyrai.
Jos knygoje „Pandemic Dreams“ dėmesys sutelktas į pirmąją pandemijos bangą. Ji sakė, kad kai pandemija prasidėjo, daugelis žmonių sapnavo apie grėsmes, pavyzdžiui, vabzdžių puolimus ar negalėjimą kvėpuoti. Tada, karantino ir mokymosi namuose metu, sapnus vienijo bendros temos – įkalinimas kalėjime ir priverstinis netikėtas matematikos kontrolinio rašymas.
Tačiau praėjus maždaug šešiems mėnesiams, D. Barrett sakė pastebėjusi sapnų apie pamiršimą užsidėti veido kaukę ar buvimą viešumoje, kur žmonės nedėvi kaukių, padaugėjimą.
Psichologė D. Barrett teigė, kad pirmųjų sapnų apie baimę užsikrėsti virusu sumažėjo, nes žmonės pradėjo sapnuose jausti socialinį nerimą ir sapnuoti apie tai.
„Daugelis pradėjo sapnuoti apie tai, kad pamiršta kaukę, ir sapnuose žmonės pradėjo jausti socialinę gėdą. Sapnuojantieji stengdavosi pabėgti, kad niekas jų nepamatytų“, – pasakojo ji.
Parduotuvėje be kaukės
Nemažai skaitytojų pasakojo, kad jie sapnuodavo apie patiriamą socialinę gėdą ar nerimą.
„Aš esu sausakimšoje erdvėje, pavyzdžiui, prekybos centre, ir staiga suprantu, kad neturiu kaukės. Kažkas aplinkui taip pat nedėvi kaukių. Jaučiu pavojų ir staiga suvokiu, kaip arti manęs stovi kiti žmonės“, – rašė Diletta de Cristofarro iš Notingemo, JK.
Naomi Harvey iš Kembridžšyro papasakojo, kad sapnavo apie tai, kaip apkabina savo sūnėną, ir iš kažkur atsiranda jos šeima, o ji tik tada prisimena pandemiją. „Pabudau jausdama paniką, maniau, kad pažeidžiau taisykles ir rizikavau savo ir kitų gyvybėmis.“
O Diana Valk iš Londono pasakojo, kad viename sapne per klaidą apkabino nepažįstamą žmogų, manydama, kad tai kažkas, ką ji pažinojo. „Žmogus buvo pasibaisėjęs, nes bijojo užsikrėsti koronavirusu. Nė vienas iš mūsų nedėvėjome kaukių, – prisiminė ji. – Jaučiau vien tik gėdą, nes apkabinau moterį kitų akivaizdoje ir ji buvo sukrėsta.“
Londono karalienės Marijos universiteto psichologijos dėstytojas Valdas Noreika paaiškino, kad egzistuoja sudėtingas ryšys tarp budraus ir miegančio proto.
„Kai kurios temos dominuoja mūsų gyvenimuose ir sapnuose, tačiau yra keletas dalykų, apie kuriuos niekada nesapnuojame, pavyzdžiui, naršymą internete“, – paaiškino jis.
Jis ir kolegos renka sapnų dienoraščius tyrimui, kuriame bus analizuojama, ar mintys apie koronavirusą paveikė žmonių sapnus. Jis sako, kad dažniausiai sapnuojame tuos dalykus, kurie sukelia stiprias emocijas.
„Žmogus, kurį labai gąsdina pandemija, galimai dar daugelį metų apie ją ir sapnuos, o tai yra įdomu, bet kartu ir liūdna“, – pridūrė V. Noreika.
O kaip su mūsų idėja, kad koronavirusas galėjo įsimaišyti į mūsų sapnų foną ir pasireikšti kaip įprasta mūsų gyvenimo dalis?
Psichologė D. Barrett teigė, kad iki šiol nėra susidūrusi su tokiais sapnais. „Mes dažnai sapnuojame apie savo praeitį, o ne dabartį“, – paaiškino ji. Tačiau ji pridūrė, jog yra tikimybė, kad pasibaigus pandemijai, mes sapnuosime ir apie šį laiką.
„Nenustebčiau, jei praėjus dvejiems ar trejiems metams sapnuose matysime žmones su kaukėmis restoranuose. Kai pabusime, susiesime tai su pandemija“, – aiškino ji.
Viena naujausių pandeminių sapnų temų, kurias užfiksavo psichologė D. Barrett, yra vakcinos. „Kai vakcinos buvo patvirtintos, mes pastebėjome jas sapnuose, tačiau iš neigiamos pusės. Pavyzdžiui, kas nors eina skiepytis ir pamato, kad ant švirkšto užklijuota cianido etiketė“, – pasakojo ji.
Ji teigė, kad tai nurodo gana paplitusią adatų baimę, o ne ryšį su „antivakserių“ įsitikinimais. (Nėra duomenų, kad vakcinos nuo koronaviruso sukelia mirtį.)
Jos iki šiol atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei 90 proc. sapnų apie pandemiją yra neigiami. Tačiau pastaraisiais mėnesiais keletas žmonių pranešė apie teigiamus sapnus apie gyvenimą pasibaigus pandemijai.
„Yra žmonių, kurie sapnuoja geresnius laikus – švaresnius vandenynus ir mažesnį užterštumą. Kai kurie sapnuoja nerealistiškai didelius banginius, plaukiojančius netoli kranto. Viena moteris sapnavo, jog pirmą kartą po pandemijos išėjo į lauką ir, pažvelgusi į dangų, pamatė, kad banginiai išmoko skraidyti“, – sakė ji.
Kai kuriems žmonėms miegas pandemijos metu išliko atokvėpio vieta nuo koronaviruso.
„Mano sapnai tikriausiai yra vienintelis dalykas, kuris išliko nepakitęs šiuo sunkiu laikotarpiu. Niekada nesapnavau apie žmones, kurie dėvi veido kaukes ir negali prisiliesti vienas prie kito. Tai tiesiog nėra mano sapnų dalis“, – pasakojo Kiesa Kay iš Šiaurės Karolinos, JAV.