Tarp moksleivių ir mokytojų sparčiai plinta pedagogų-korepetitorių mada. „Šiaulių krašto“ kalbinti vienuoliktokai pasakojo, kad jų klasėje pusė moksleivių asmeniškai samdosi mokytojus. Viena mokinė tam išleidžia iki 130 litų per savaitę. Mokytojai tvirtina, kad jų tikslas – ne uždirbti, bet išmokyti.
Vienuoliktokams mokytojų neužtenka
„Matematikos mokytoja naują temą išpylė kaip žirnius. Mėginome stabdyti, klausti, tačiau ji nekreipė dėmesio ir aiškino toliau, nors mes jau nieko nesupratome“, – pasakojo vienos Šiaulių gimnazijos moksleiviai. Jie – klasės pirmūnai, kuriems rūpi ne tik kontrolinio pažymys, bet ir egzamino rezultatas, atveriantis kelią į studijas. Apie 15 moksleivių iš jų klasės dabar turi korepetitorius, ir ne tik matematikos.
Viena moksleivė anglų kalbos ir matematikos korepetitorių paslaugoms išleidžia 130 litų per savaitę. Ji sakė pretenduojanti į aukščiausius valstybinių egzaminų balus, kad galėtų studijuoti užsienio universitete. Kasdien ji turi po vieną papildomą pamoką pas korepetitorių. „Šimtukams“ gauti jai esą bendrų pamokų mokykloje neužteks.
Kita vienuoliktokė pasakojo, kad matematiką per laisvas pamokas jai aiškina dvyliktokai ir atlygio neprašo. Jai svarbiausia, kad gali kažkam tiksliai pasakyti: „Aš nesuprantu šito.“
Vienuoliktokė, nesinaudojanti korepetitorių paslaugomis, prie mokytojo prieina per pertrauką arba lankosi nulinėse pamokose, kur susirenka ir daugiau nesupratusių temos mokinių. Moksleivė sakė, kad ne visuomet problema išsisprendžia, nes mokytojas neturi laiko aiškinti kiekvienam asmeniškai.
Devintokai irgi „stiprinasi“
Kalbinti devintokai pasakojo, kad iš jų klasės bent du ar trys mokiniai iš mokyklos eina pas korepetitorius.
„Matematiką suprantu, bet papildomai mokausi, kad būtų stipriau, o rusų lankau, nes mokykloje buvo visai prastai. Kiekvieno dalyko – po valandą per savaitę. Už vieną pamoką moku nuo 20 iki 25 litų,“ – sakė devintokas.
Kitas devintokas matematikos pamokas po 10 litų už valandą lanko pas mokytoją, kuri yra pensijoje. Pas ją į namus papildomai pamokai susirenka iki šešių vaikų.
Mokytojai nusistatė bendras kainas
Vienas matematikos mokytojas pasakojo, kad tarp matematikos mokytojų galioja nerašyta taisyklė – korepetitoriai ima po 20 litų už valandą, kad mokiniai nesiskųstų, jog brangesnis mokytojas išmokė mažiau.
Dabar dėl didelio darbo krūvio šis mokytojas korepetitoriumi nedirba. Į jį dažniausiai kreipdavosi dvyliktokai, besiruošiantys egzaminams, arba mokiniai, turintys spragų.
Tos pačios gimnazijos moksleivė skundėsi nerandanti matematikos korepetitoriaus: „Daugelis jau užimti“. Mokytojų ji ieško internetu arba pagal pažįstamų rekomendacijas. Etikos sumetimais mokytojas, dėstantis moksleiviui mokykloje, jam korepetitoriaus paslaugų neteikia.
Tikslas – išmokyti
Pagal skelbimus atsiliepė dvi buvusios mokytojos pensininkės, bedarbė filologė ir mokykloje dirbanti mokytoja.
„Pensija nesiekia 800 litų. Norėčiau bent 100 litų prisidurti, bet mokinių nėra“, – pasakojo buvusi pradinių klasių mokytoja. Už pamoką pradinukams ji ima 15 litų, važiuoja pas mokinius į namus.
Kita į pensiją išėjusi rusų kalbos mokytoja per savaitę uždirba 20 litų, nes šiuo metu turi du mokinius, kurie pas ją į namus užsuka valandai kartą per savaitę. Daugiau mokinių atsiranda žiemą.
Pas anglų kalbos filologę šiuo metu per savaitę apsilanko penki mokiniai. Daugiausia – pradinukai. Valanda pas ją kainuoja nuo 15 litų. Kito darbo mergina neturi ir šiuo metu neieško.
Mokykloje dirbančią matematikos mokytoją per savaitę namuose aplanko 5–6 mokiniai. Pamoka kainuoja 15–20 litų. „Mes neuždarbiaujame, mūsų tikslas – išmokyti“, – sakė ji.
Mokytojos nuomone, kai kuriems mokiniams reikia individualaus mokymo, kad jie suprastų. Mokiniai mokykloje esą vis klausia: „Ar galiu per pertrauką? Ar galiu po pamokų?“ Anot mokytojos, kai kuriems užtenka dešimt minučių arba tik pirštu parodyti.
Pas legalius korepetitorius neina
Prieš tris savaites Joniškio rajono savivaldybės taryba įteisino pedagogų-korepetitorių paslaugas. Jeigu mokyklose susidarys 6–12 vaikų grupės jie galės juos mokyti papildomai, neturėdami verslo liudijimo. Tėvai už vieną akademinę valandą mokyklai mokės po 10 litų, o už papildomą darbą mokykla atsilygins mokytojams.
Taip bus galima papildomas pamokas lankyti ir pas savo mokytoją.
Joniškio „Aušros“ gimnazijos pavaduotoja ugdymui Vitalija Mačiulienė sakė, kad į papildomas korepetitorių pamokas užsiregistravę tik po vieną, du moksleivius. Nė vienos disciplinos grupė nesusirinko.
Specialisto komentaras: korepetitoriai – laisvosios profesijos atstovai
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Virginija Pabrėžienė:
– Visada visus raginame savo veiklą pradėti ir dirbti sąžiningai bei legaliai. Tai taikytina ir mokytojui, kuris imasi laisvu nuo darbo laiku teikti repetitoriaus (korepetitoriaus) paslaugas. Jis gali pasirinkti, ar įsigyti atitinkamos rūšies verslo liudijimą, ar užregistruoti individualią veiklą.
Dažniausiai mūsų mokytojai renkasi verslo liudijimą kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veiklai, sumokėdami fiksuotą pajamų mokesčio dydį (arba populiariai gyventojų vadinamą verslo liudijimo kainą). Gyventojas, turintis kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veiklos verslo liudijimą, gali teikti savo paslaugas gyventojams arba juridiniams asmenims. Tačiau teikti paslaugas juridiniams asmenims galima tik tais atvejais, jeigu iš juridiniams asmenims suteiktų paslaugų gautos iš verslo liudijime nurodytos veiklos pajamos yra ne didesnės kaip 15500 litų per mokestinį laikotarpį ir kai to juridinio asmens vykdoma veikla nėra tapati gyventojo vykdomai veiklai.
Be to, įskaitų, egzaminų bei kvalifikacinių egzaminų teorijos ir praktikos užduočių parengimo bei jų vykdymo, taip pat naujos profesijos mokymo veikla (jei vykdomas suaugusiųjų profesinis mokymas pagal tam tikras programas, o baigus įgyjamas diplomas (sertifikuotas dokumentas, suteikiantis valstybės pripažintą profesinę kvalifikaciją ar teisę atlikti tam tikrą darbą, ar eiti tam tikras pareigas) neleistina, įsigijus kvalifikacijos tobulinimo veiklos verslo liudijimą.
Todėl dalis mokytojų renkasi ir registruoja individualią veiklą. Šiuo atveju mokytojai, užregistravę kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo individualią veiklą, yra laikomi vykdančiais laisvosios profesijos veiklą.
Laisvoji profesija – tai profesija, kuria užsiimantis asmuo, turintis reikiamą profesinę kvalifikaciją, savarankiškai teikia intelektines paslaugas. Šių profesijų atstovams veiklai vykdyti paprastai reikalingos specialios (dalykinės) žinios, gebėjimai, įgūdžiai, išsilavinimas, profesinės veiklos pagrindai ir pan. Būtent šios srities, švietimo bei mokymo, savarankišką veiklą vykdantys asmenys – dėstytojai, mokytojai, lektoriai, repetitoriai, konsultantai ir kiti panašią veiklą vykdantys gyventojai – priskirtini prie laisvųjų profesijų atstovų kategorijos. Taigi šie individualią veiklą vykdantys gyventojai turi prievolę deklaruoti pajamas iki kitų metų gegužės 1 dienos ir sumokėti 15 procentų pajamų mokestį (kitų rūšių individualios veiklos pajamos apmokestinamos 5 proc.) tarifu.
Gintarė VALUCKYTĖ