• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarp moks­lei­vių ir mo­ky­to­jų spar­čiai plin­ta pe­da­go­gų-ko­re­pe­ti­to­rių ma­da. „Šiau­lių kraš­to“ kal­bin­ti vie­nuo­lik­to­kai pa­sa­ko­jo, kad jų kla­sė­je pu­sė moks­lei­vių as­me­niš­kai sam­do­si mo­ky­to­jus. Vie­na mo­ki­nė tam iš­lei­džia iki 130 li­tų per sa­vai­tę. Mo­ky­to­jai tvir­ti­na, kad jų tiks­las – ne už­dirb­ti, bet iš­mo­ky­ti.

REKLAMA
REKLAMA

Vie­nuo­lik­to­kams mo­ky­to­jų neuž­ten­ka

„Ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­ja nau­ją te­mą iš­py­lė kaip žir­nius. Mė­gi­no­me stab­dy­ti, klaus­ti, ta­čiau ji ne­krei­pė dė­me­sio ir aiš­ki­no to­liau, nors mes jau nie­ko ne­sup­ra­to­me“, – pa­sa­ko­jo vie­nos Šiau­lių gim­na­zi­jos moks­lei­viai. Jie – kla­sės pir­mū­nai, ku­riems rū­pi ne tik kont­ro­li­nio pa­žy­mys, bet ir eg­za­mi­no re­zul­ta­tas, at­ve­rian­tis ke­lią į stu­di­jas. Apie 15 moks­lei­vių iš jų kla­sės da­bar tu­ri ko­re­pe­ti­to­rius, ir ne tik ma­te­ma­ti­kos.

REKLAMA

Vie­na moks­lei­vė ang­lų kal­bos ir ma­te­ma­ti­kos ko­re­pe­ti­to­rių pa­slau­goms iš­lei­džia 130 li­tų per sa­vai­tę. Ji sa­kė pre­ten­duo­jan­ti į aukš­čiau­sius vals­ty­bi­nių eg­za­mi­nų ba­lus, kad ga­lė­tų stu­di­juo­ti už­sie­nio uni­ver­si­te­te. Kas­dien ji tu­ri po vie­ną pa­pil­do­mą pa­mo­ką pas ko­re­pe­ti­to­rių. „Šim­tu­kams“ gau­ti jai esą bend­rų pa­mo­kų mo­kyk­lo­je neuž­teks.

REKLAMA
REKLAMA

Ki­ta vie­nuo­lik­to­kė pa­sa­ko­jo, kad ma­te­ma­ti­ką per lais­vas pa­mo­kas jai aiš­ki­na dvy­lik­to­kai ir at­ly­gio ne­pra­šo. Jai svar­biau­sia, kad ga­li kaž­kam tiks­liai pa­sa­ky­ti: „Aš ne­sup­ran­tu ši­to.“

Vie­nuo­lik­to­kė, ne­si­nau­do­jan­ti ko­re­pe­ti­to­rių pa­slau­go­mis, prie mo­ky­to­jo priei­na per per­trau­ką ar­ba lan­ko­si nu­li­nė­se pa­mo­ko­se, kur su­si­ren­ka ir dau­giau ne­sup­ra­tu­sių te­mos mo­ki­nių. Moks­lei­vė sa­kė, kad ne vi­suo­met pro­ble­ma iš­si­spren­džia, nes mo­ky­to­jas ne­tu­ri lai­ko aiš­kin­ti kiek­vie­nam as­me­niš­kai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

De­vin­to­kai ir­gi „stip­ri­na­si“

Kal­bin­ti de­vin­to­kai pa­sa­ko­jo, kad iš jų kla­sės bent du ar trys mo­ki­niai iš mo­kyk­los ei­na pas ko­re­pe­ti­to­rius.

„Ma­te­ma­ti­ką su­pran­tu, bet pa­pil­do­mai mo­kau­si, kad bū­tų stip­riau, o ru­sų lan­kau, nes mo­kyk­lo­je bu­vo vi­sai pra­stai. Kiek­vie­no da­ly­ko – po va­lan­dą per sa­vai­tę. Už vie­ną pa­mo­ką mo­ku nuo 20 iki 25 li­tų,“ – sa­kė de­vin­to­kas.

REKLAMA

Ki­tas de­vin­to­kas ma­te­ma­ti­kos pa­mo­kas po 10 li­tų už va­lan­dą lan­ko pas mo­ky­to­ją, ku­ri yra pen­si­jo­je. Pas ją į na­mus pa­pil­do­mai pa­mo­kai su­si­ren­ka iki še­šių vai­kų.

Mo­ky­to­jai nu­si­sta­tė bend­ras kai­nas

Vie­nas ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­jas pa­sa­ko­jo, kad tarp ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­jų ga­lio­ja ne­ra­šy­ta tai­syk­lė – ko­re­pe­ti­to­riai ima po 20 li­tų už va­lan­dą, kad mo­ki­niai ne­si­skųs­tų, jog bran­ges­nis mo­ky­to­jas iš­mo­kė ma­žiau.

REKLAMA

Da­bar dėl di­de­lio dar­bo krū­vio šis mo­ky­to­jas ko­re­pe­ti­to­riu­mi ne­dir­ba. Į jį daž­niau­siai kreip­da­vo­si dvy­lik­to­kai, be­si­ruo­šian­tys eg­za­mi­nams, ar­ba mo­ki­niai, turintys spra­gų.

Tos pa­čios gim­na­zi­jos moks­lei­vė skun­dė­si ne­ran­dan­ti ma­te­ma­ti­kos ko­re­pe­ti­to­riaus: „Dau­ge­lis jau užim­ti“. Mo­ky­to­jų ji ieš­ko in­ter­ne­tu ar­ba pa­gal pa­žįs­ta­mų re­ko­men­da­ci­jas. Eti­kos su­me­ti­mais mo­ky­to­jas, dės­tan­tis moks­lei­viui mo­kyk­lo­je, jam ko­re­pe­ti­to­riaus pa­slau­gų ne­tei­kia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiks­las – iš­mo­ky­ti

Pa­gal skel­bi­mus at­si­lie­pė dvi bu­vu­sios mo­ky­to­jos pen­si­nin­kės, be­dar­bė fi­lo­lo­gė ir mo­kyk­lo­je dir­ban­ti mo­ky­to­ja.

„Pen­si­ja ne­sie­kia 800 li­tų. No­rė­čiau bent 100 li­tų pri­si­dur­ti, bet mo­ki­nių nė­ra“, – pa­sa­ko­jo bu­vu­si pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­ja. Už pa­mo­ką pra­di­nu­kams ji ima 15 li­tų, va­žiuo­ja pas mo­ki­nius į na­mus.

REKLAMA

Ki­ta į pen­si­ją išė­ju­si ru­sų kal­bos mo­ky­to­ja per sa­vai­tę už­dir­ba 20 li­tų, nes šiuo me­tu tu­ri du mo­ki­nius, ku­rie pas ją į na­mus už­su­ka va­lan­dai kar­tą per sa­vai­tę. Dau­giau mo­ki­nių at­si­ran­da žie­mą.

REKLAMA

Pas ang­lų kal­bos fi­lo­lo­gę šiuo me­tu per sa­vai­tę ap­si­lan­ko pen­ki mo­ki­niai. Dau­giau­sia – pra­di­nu­kai. Va­lan­da pas ją kai­nuo­ja nuo 15 li­tų. Ki­to dar­bo mer­gi­na ne­tu­ri ir šiuo me­tu neieš­ko.

Mo­kyk­lo­je dir­ban­čią ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­ją per sa­vai­tę na­muo­se ap­lan­ko 5–6 mo­ki­niai. Pa­mo­ka kai­nuo­ja 15–20 li­tų. „Mes neuž­dar­biau­ja­me, mū­sų tiks­las – iš­mo­ky­ti“, – sa­kė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mo­ky­to­jos nuomone, kai ku­riems mo­ki­niams rei­kia in­di­vi­dua­laus mo­ky­mo, kad jie su­pras­tų. Mo­ki­niai mo­kyk­lo­je esą vis klau­sia: „Ar ga­liu per per­trau­ką? Ar ga­liu po pa­mo­kų?“ Anot mo­ky­to­jos, kai ku­riems už­ten­ka de­šimt mi­nu­čių ar­ba tik pirš­tu pa­ro­dy­ti.

REKLAMA

Pas le­ga­lius ko­re­pe­ti­to­rius nei­na

Prieš tris sa­vai­tes Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba įtei­si­no pe­da­go­gų-ko­re­pe­ti­to­rių pa­slau­gas. Jei­gu mo­kyk­lo­se su­si­da­rys 6–12 vai­kų gru­pės jie ga­lės juos mo­ky­ti pa­pil­do­mai, ne­tu­rė­da­mi vers­lo liu­di­ji­mo. Tė­vai už vie­ną aka­de­mi­nę va­lan­dą mo­kyk­lai mo­kės po 10 li­tų, o už pa­pil­do­mą dar­bą mo­kyk­la at­si­ly­gins mo­ky­to­jams.

REKLAMA

Taip bus ga­li­ma pa­pil­do­mas pa­mo­kas lan­ky­ti ir pas sa­vo mo­ky­to­ją.

Jo­niš­kio „Auš­ros“ gim­na­zi­jos pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui Vi­ta­li­ja Ma­čiu­lie­nė sa­kė, kad į pa­pil­do­mas ko­re­pe­ti­to­rių pa­mo­kas už­si­re­gist­ra­vę tik po vie­ną, du moks­lei­vius. Nė vie­nos dis­cip­li­nos gru­pė ne­su­si­rin­ko.

REKLAMA
REKLAMA

Specialisto komentaras: ko­re­pe­ti­to­riai – lais­vo­sios pro­fe­si­jos at­sto­vai

Šiau­lių ap­skri­ties vals­ty­bi­nės mo­kes­čių ins­pek­ci­jos Mo­kes­ti­nių prie­vo­lių de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Vir­gi­ni­ja Pabrėžienė:

– Vi­sa­da vi­sus ra­gi­na­me sa­vo veik­lą pra­dė­ti ir dirb­ti są­ži­nin­gai bei le­ga­liai. Tai tai­ky­ti­na ir mo­ky­to­jui, ku­ris ima­si lais­vu nuo dar­bo lai­ku teik­ti re­pe­ti­to­riaus (ko­re­pe­ti­to­riaus) pa­slau­gas. Jis ga­li pa­si­rink­ti, ar įsi­gy­ti ati­tin­ka­mos rū­šies vers­lo liu­di­ji­mą, ar užre­gist­ruo­ti in­di­vi­dua­lią veik­lą.

Daž­niau­siai mū­sų mo­ky­to­jai ren­ka­si vers­lo liu­di­ji­mą kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo ir pa­pil­do­mo mo­ky­mo veik­lai, su­mo­kė­da­mi fik­suo­tą pa­ja­mų mo­kes­čio dy­dį (ar­ba po­pu­lia­riai gy­ven­to­jų va­di­na­mą vers­lo liu­di­ji­mo kai­ną). Gy­ven­to­jas, tu­rin­tis kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo ir pa­pil­do­mo mo­ky­mo veik­los vers­lo liu­di­ji­mą, ga­li teik­ti sa­vo pa­slau­gas gy­ven­to­jams ar­ba ju­ri­di­niams as­me­nims. Ta­čiau teik­ti pa­slau­gas ju­ri­di­niams as­me­nims ga­li­ma tik tais at­ve­jais, jei­gu iš ju­ri­di­niams as­me­nims su­teik­tų pa­slau­gų gau­tos iš vers­lo liu­di­ji­me nu­ro­dy­tos veik­los pa­ja­mos yra ne di­des­nės kaip 15500 li­tų per mo­kes­ti­nį lai­ko­tar­pį ir kai to ju­ri­di­nio as­mens vyk­do­ma veik­la nė­ra ta­pa­ti gy­ven­to­jo vyk­do­mai veik­lai.

REKLAMA

Be to, įskai­tų, eg­za­mi­nų bei kva­li­fi­ka­ci­nių eg­za­mi­nų teo­ri­jos ir pra­kti­kos už­duo­čių pa­ren­gi­mo bei jų vyk­dy­mo, taip pat nau­jos pro­fe­si­jos mo­ky­mo veik­la (jei vyk­do­mas suau­gu­sių­jų pro­fe­si­nis mo­ky­mas pa­gal tam tik­ras pro­gra­mas, o bai­gus įgy­ja­mas dip­lo­mas (ser­ti­fi­kuo­tas do­ku­men­tas, su­tei­kian­tis vals­ty­bės pri­pa­žin­tą pro­fe­si­nę kva­li­fi­ka­ci­ją ar tei­sę at­lik­ti tam tik­rą dar­bą, ar ei­ti tam tik­ras pa­rei­gas) ne­leis­ti­na, įsi­gi­jus kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo veik­los vers­lo liu­di­ji­mą.

To­dėl da­lis mo­ky­to­jų ren­ka­si ir re­gist­ruo­ja in­di­vi­dua­lią veik­lą. Šiuo at­ve­ju mo­ky­to­jai, užre­gist­ra­vę kva­li­fi­ka­ci­jos to­bu­li­ni­mo ir pa­pil­do­mo mo­ky­mo in­di­vi­dua­lią veik­lą, yra lai­ko­mi vyk­dan­čiais lais­vo­sios pro­fe­si­jos veik­lą.

Lais­vo­ji pro­fe­si­ja – tai pro­fe­si­ja, ku­ria už­sii­man­tis as­muo, tu­rin­tis rei­kia­mą pro­fe­si­nę kva­li­fi­ka­ci­ją, sa­va­ran­kiš­kai tei­kia in­te­lek­ti­nes pa­slau­gas. Šių pro­fe­si­jų at­sto­vams veik­lai vyk­dy­ti pa­pras­tai rei­ka­lin­gos spe­cia­lios (da­ly­ki­nės) ži­nios, ge­bė­ji­mai, įgū­džiai, iš­si­la­vi­ni­mas, pro­fe­si­nės veik­los pa­grin­dai ir pan. Bū­tent šios sri­ties, švie­ti­mo bei mo­ky­mo, sa­va­ran­kiš­ką veik­lą vyk­dan­tys as­me­nys – dės­ty­to­jai, mo­ky­to­jai, lek­to­riai, re­pe­ti­to­riai, kon­sul­tan­tai ir ki­ti pa­na­šią veik­lą vyk­dan­tys gy­ven­to­jai – pri­skir­ti­ni prie lais­vų­jų pro­fe­si­jų at­sto­vų ka­te­go­ri­jos. Tai­gi šie in­di­vi­dua­lią veik­lą vyk­dan­tys gy­ven­to­jai tu­ri prie­vo­lę dek­la­ruo­ti pa­ja­mas iki ki­tų me­tų ge­gu­žės 1 die­nos ir su­mo­kė­ti 15 pro­cen­tų pa­ja­mų mo­kes­tį (ki­tų rū­šių in­di­vi­dua­lios veik­los pa­ja­mos ap­mo­kes­ti­na­mos 5 pro­c.) ta­ri­fu.

Gintarė VALUCKYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų