• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai atrado tipiško kontraceptines tabletes vartoti pradėjusių moterų nusiskundimo „Jaučiuosi kaip nesava...“ fiziologinę priežastį.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausi galvos smegenų tyrimai įrodė tai, ką daugelis kontraceptines tabletes vartojančių moterų ir jas mylinčių vyrų intuityviai jautė: oraliniai kontraceptikai keičia moters smegenis, versdami elgtis taip, tarsi ji būtų kitas žmogus, praneša „Popsci.com“.

REKLAMA

„Esu kaip nesava“, – įprastas hormoninius kontraceptikus pradėjusių vartoti moterų nusiskundimas. Šiemet priešnėštuminei piliulei sukako 50 metų, ir nors nuo to laiko, kai 1960 m. birželio 23 dieną JAV federalinė Maisto ir vaistų administracija leido farmacijos bendrovei „G. D. Searle“ tiekti rinkai pirmąją pasaulyje kontraceptinę tabletę, oraliniai kontraceptikai smarkiai ištobulėjo – juose dabar naudojamos žymiai mažesnės hormonų dozės, susilpnėjo šalutinis poveikis – moterys vis dar jaučia nemalonias jų vartojimo pasekmes. Tai nuotaikų kaita, depresija, sumažėjęs lytinis potraukis, teigiama pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Sunku patikėti, bet net ir po 50 metų mes vis dar labai nedaug težinome apie tai, kaip kasdien moterų vartojami hormonai atsiliepia jų smegenims. Tačiau, pasak JAV mokslininkų Craigo H. Kinsley ir Elizabethos A. Meyer, kurių straipsnį paskelbė žurnalas „Scientific American“, ši situacija jau pradėjo keistis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai moksliniame žurnale „Brain Research“ buvo paskelbti Austrijos neurologų atlikto tyrimo rezultatai. Šis tyrimas įrodė, kad oraliniai kontraceptikai keičia moterų smegenų struktūrą. Lygindami tyrimo dalyvių galvos smegenų didelės raiškos atvaizdus, padarytus naudojant kompiuterinę tomografiją, paaiškėjo, kad tam tikros moterų, vartojančių oralinius kontraceptikus, galvos smegenų sritys, įskaitant prieškaktinę žievę (prefrontal cortex), siejamą su suvokimo funkcijomis ir sprendimų priėmimu, buvo didesnės, nei kitų eksperimento dalyvių – tokių tablečių nevartojančių moterų ir vyrų.

REKLAMA

Įdomu, kad šio tyrimo rezultatus pasigavusi populiarioji spauda juos interpretavo kaip hormonines tabletes vartojančių moterų pranašumo įrodymą – esą piliules nuo pastojimo nuolat vartojančios moterys yra „sumanesnės“.

Tačiau Craigas H. Kinsley ir Elizabetha A. Meyer perspėja dėl per ankstyvo džiūgavimo: amerikiečių mokslininkų teigimu, žmogaus smegenys veikia kaip „nervų avilys“, ir vienoks ar kitoks poveikis vienai jo daliai neišvengiamai atsiliepia kitoms. Jau patvirtintas faktas, kad viena smegenų sritis tampa didesnė, esą anaiptol nereiškia, kad lytinius hormonus vartojančios moterys tampa sumanesnės ar efektyviau priima sprendimus. Šių mokslininkų teigimu, gali būti priešingai – tokios moters smegenų veiklai gresia sutrikimas.

REKLAMA

Eksperimentai su laboratoriniais gyvūnais atskleidė, kad tam tikrose situacijose estrogenas susilpnina žiurkių protavimo efektyvumą. Kiti anksčiau atlikti tyrimai iškėlė rimtą prielaidą, kad kontraceptinės tabletės gali pakeisti kai kurias moters nuostatas – įskaitant ir tai, kokio tipo vyrai jai labiau patinka, teigiama pranešime.

C. H. Kinsley ir E. A. Meyer lygina kontraceptines tabletes su steroidais, stiprinančiais vyrų agresyvumą. Tačiau į klausimą, ar moterų vartojamos piliulės nuo pastojimo gali daryti joms panašaus stiprumo poveikį – o daugelis porų intuityviai jaučiai, kad tai tiesa – gali atsakyti tik nauji tyrimai, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų