Artimiausiu metu turėtų būti įvardyta, kokie cigarečių ir narkotikų mastai pasiekė Lietuvą arba iškeliavo iš jos į kaimynines šalis, kaip driekėsi kontrabandinių prekių gabenimo keliai, taip pat kitų gerokai žiauresnių nusikaltimų motyvai ir tikrosios priežastys.
Teisėsaugos pareigūnai turi duomenų, kad šiuos nusikaltimus įvykdė plataus masto kontrabanda pagarsėjusi vilniečio Marijano Taraškevičiaus ir jo parankinių gauja.
Sutiko bendradarbiauti
Praėjusių metų pabaigoje per keletą sėkmingų operacijų ši sostinės gauja buvo neutralizuota, didžioji dalis jos narių, kaip ir pats M. Taraškevičius atsidūrė Lukiškių kalėjime – tardymo izoliatoriuje.
Kai kurių nusikaltimų tyrimai stipriai pasistūmėjo sulaikius aukščiausias pozicijas grupuotėje užėmusius vyriškius.
Patikimų portalo Balsas.lt šaltinių teigimu, kai kurie nuo pernai metų lapkričio už grotų kalinamo M. Taraškevičiaus gaujos nariai sutiko bendradarbiauti.
Jie ikiteisminį tyrimą atliekantiems Policijos departamento Kriminalinės policijos biuro ir Muitinės kriminalinės tarnybos tyrėjams savo noru pasakoja ne tik garsių kontrabandos atvejų aplinkybes.
Kai kurie taip pasielgę M. Taraškevičiaus patikėtiniai ir žemesnes pozicijas gaujoje ėję vyrai šiuo metu yra paleisti į laisvę, o kai kurie net akylai saugomi.
Tarp tokių yra ir aukštą rangą grupuotėje užėmęs buvęs policininkas.
Anot šaltinių, maždaug 1997-aisiais iš vidaus reikalų sistemos pasitraukęs vilnietis netrukus susipažino su populiariausius sostinės naktinius klubus įvairiausiais kvaišalais „aprūpindavusiais“ sostinės narkotikų verslo šulais.
Tačiau pajutęs, kad nors už prekybą narkotikais pavyksta uždirbti milžiniškus pinigus, tačiau gresia ilgametė kalėjimo bausmė, buvęs pareigūnas ėmė bendrauti su nelegalių cigarečių vežimais užsiimančiais asmenimis ne tik Vilniuje, bet ir Kaune.
Neatmestina, kad ypač vertingos informacijos pareigūnai gavo tirdami M. Taraškevičiaus vyrų išplėtotą narkotikų kontrabandos schemą.
Redakcijos žiniomis, M. Taraškevičiaus gaujos „smegenų centru“ laikytas vyras yra vienas pagrindinių, tačiau ne vienintelis asmuo, labai padedantis pastaraisiais metais nevaržomai siautėjusios gaujos nusikaltimus tiriantiems kriminalistams.
Laisvėje esantys bičiuliai neskursta
Kaip jau anksčiau skelbė Balsas.lt, kontrabandininkų gaujos lyderiu laikomas M. Taraškevičius kalėjimo administracijai pradėjo skųstis, kad jį kamuoja depresija, polinkis į savižudybę. Panašu, kad garsiosios grupuotės lyderis taip pat pamažu rengiasi apsimesti psichikos ligoniu.
Tokiam vaidmeniui pasiruošti M. Taraškevičius turėjo nemažai galimybių, nes prieš keletą metų vienas artimas jo žmogus laiką leisdavo ne vienoje nuo nervinės įtampos ir psichikos sutrikimų kamuojamų pacientų gydymo įstaigoje.
M. Taraškevičiaus gaujos nusikaltimus tyrę pareigūnai nėra įsitikinę, ar pavyks šį nepakaltinamojo skydu mėginantį prisidengti vyrą patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Tačiau Policijos Departamento tyrėjus ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnus kai kada šokiruoja itin drastiški, pernelyg malonūs teismų sprendimai šios gaujos vyrų atžvilgiu. Tokių sprendimų buvo ne vienas ir ne du.
Apie tai buvo ne kartą rašyta ir savaitraštyje „Balsas.lt savaitė“.
Kriminalinio pasaulio užkulisiuose šnekama, kad M. Taraškevičiaus vyrų išlaisvinimui mestos didžiulės pinigų sumos. Šiuos pinigus surinko laisvėje esantys ir toliau sėkmingai neteisėta veikla besiverčiantys bendrai.
Kai kurie jų gyvena prestižiniuose sostinės gyvenamųjų namų rajonuose esančiuose naujos statybos daugiabučiuose, o kai kurie net ir nuosavuose namuose.
Ne tik patys nusikaltėliai, bet ir jų antrosios pusės – žmonos, gyvenimo draugės ar meilužės dažnai mėgaujasi poilsiu egzotiškuose kurortuose, lanko garsių rūbų dizainerių parduotuves, naudojasi visame pasaulyje pripažintais automobiliais – „Mercedes-Benz“, „Toyota Landcruiser“ BMW, „Audi„ ar „Lexus“.
7 metus vertėsi cigarečių vežimais
Balsas.lt primena, kad pirmąsyk M. Taraškevičiaus gaujos nariams įtarimai dėl cigarečių kontrabandos pareikšti 2004 metais. Vėliau dviem asmenims įtarimai buvo panaikinti. Vienas nuteistas už aplaidų buhalterinės apskaitos tvarkymą, kitas nuo bausmės lygtinai atleistas.
Tąsyk grupuotės nariams abejonių keliančias bausmes paskyrė Vilniaus apygardos teismas.
Gaujos nariai nusikalstamą veiklą sėkmingai vykdė nuo 2006 iki 2011 metų. 2011-ųjų lapkritį per kelias sulaikymo operacijas buvo suimti visi šio nusikalstamo susivienijimo atstovai.
M. Taraškevičiaus gaujoje veikė beveik šimtas asmenų. Kai kuriems suimtiesiems šių metų gegužę buvo pareikšti nauji didesni įtarimai (daugiau epizodų) dėl įvykdytų nusikaltimų.
Gaujos lyderiu laikomas M. Taraškevičius suimtas praėjusių metų pabaigoje (nuotr. Balsas.lt)