Iš Rusijos cigarečių kontrabandą atgabenęs vyras buvo suimtas dviem mėnesiams. Tai papiktino šios šalies atstovus.
Vairuotoją iš Rusijos Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai sulaikė Kalvarijos savivaldybėje esančiame Jungėnų kaime. Per kratą vilkike „Volvo“ įrengtoje slėptuvėje rasta 51 490 pakelių cigarečių „Fest“, pažymėtų Baltarusijos banderolėmis. Pridėjus privalomus mokesčius, sulaikytų rūkalų vertė – 374 332 Lt.
Vilkikas ir rūkalai sulaikyti, „Volvo“ vairuotojas, Rusijos Federacijos pilietis A. K., Kauno miesto apylinkės teismo sprendimu suimtas dviem mėnesiams.
Toks teismo sprendimas papiktino vairuotojo advokatus. Pasak jų, keista, kad Lietuvos teisėsaugininkai kontrabandininkus prilygina žudikams, kuriems skiriamas suėmimas panašiam terminui.
Priemonė pernelyg drastiška
„Tai nežmoniška, juk žmogus nieko nenužudė, nesužalojo. Pakaktų nubausti pinigine bauda ir paleisti uždraudus lankytis Lietuvoje. Taip elgiamasi visose šalyse“, – sakė A. K. gynėjas.
Pasak jo, vairuotojas laikomas svetimoje teritorijoje be specialaus leidimo, o tai taip pat prieštarauja įstatymams.
A. K. laikomas tardymo izoliatoriuje, jam neleista susisiekti su giminaičiais.
„Be to, rūkalų kiekis yra pernelyg menkas, kad žmogus būtų uždarytas į izoliatorių dviem mėnesiams manant, jog būdamas užsienyje jis gali kenkti tyrimui“, – sakė gynėjas.
Advokatas juokavo, kad konfiskuotos cigaretės vis tiek bus sunaikintos, tad vertinti krovinio nėra prasmės.
Cigaretės skurdina šeimas
„Lietuvoje cigaretės jau tapo tvirta valiuta. Daugelis pelnosi iš kontrabandos, nes yra paklausa. Valstybė pati kalta, kad klesti kontrabanda, – cigarečių kaina užkelta iki lubų. Juk rūkantys vyrai ir moterys atima iš savo biudžeto beveik pusę pinigų. Apskaičiavau, kad rūkant po du pakelius per dieną per mėnesį išleidžiame beveik 700 litų. O tai labai daug žinant, kad minimalus atlyginimas siekia vos 850 litų“, – piktinosi advokatas.
Teisininkas stebėjosi, kad rūkančiųjų žmonos ir mamos nesipiktina ir nerengia protesto akcijų: „Nenuostabu, kad rūkalų važiuojama į Rusiją, Baltarusiją, kur prekė perpus pigesnė. Jeigu žmogus rūkė visą gyvenimą, jis niekada nemes. O mano ginamasis, matyt, padėjo vargingai gyvenantiems Lietuvos gyventojams, kuriems nėra laiku mokamas atlyginimas arba jis mokamas kartą per mėnesį. Kaip gyventi?“.
Rizika verta dėmesio
Kontrabanda besiverčiantys asmenys vis dažniau rizikuoja mėgindami prisidurti prie minimalios algos – beveik kasdien važiuoja į šalis kaimynes ir veža parduoti bloką cigarečių. Už jį gauna apie 50 litų.
Prieš keliasdešimt metų, kol Lietuva dar nebuvo Europos Sąjungos narė, konfiskuotos cigaretės buvo parduodamos specialiose konfiskuotų prekių parduotuvėse. Tačiau dabar rūkalai negailestingai naikinami verčiant gyventojus mokėti beveik po dešimt litų už pakelį ir taip skurdinti šeimos biudžetą.
Rūkyti ar ne?
Gydytojas narkologas Saulius Oškauskas portalui balsas.lt sakė, kad mesti rūkyti įmanoma tik iki 40 metų. Vėliau tai įmanoma padaryti tik dėl sunkios ligos: „Mano praktikoje net plaučių vėžiu sergantis vyriškis kasdien sutraukdavo po pakelį.“
Gydytojas paneigė mitą, kad būnant prirūkytoje patalpoje galima greičiau susirgti vėžiu: „Galbūt tai priklauso tik nuo organizmo, kuris ligoms yra atsparus arba ne.“
S. Oškauskas tikino, kad keli jo pacientai metė rūkyti, tačiau įgijo kitų priklausomybių. Pavyzdžiui, vienas jų ėmė vartoti daug daugiau alkoholio.