• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstitucinis Teismas (KT)  trečiadienį pradėjo nagrinėti bylą  dėl  įstatymo  „Dėl SSRS okupacijos žalos  atlyginimo“   ir Asmenų,  represuotų  už  pasipriešinimą  okupaciniams   režimams, teisių atkūrimo įstatymo konstitucingumo.

REKLAMA
REKLAMA

Į KT kreipėsi Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (AT), kuriam kilo  abejonė, ar įstatymas „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“ ta  apimtimi, kuria, pasak pareiškėjo, šiame įstatyme nenustatyta, kad Lietuvos žmonėms sovietinės okupacijos laikotarpiais dėl genocido padarytą žalą   atlygina   fiziniai  asmenys  -   genocido     vykdytojai, neprieštarauja  Konstitucijos  30 straipsnio 2 daliai,   konstituciniams  teisinės  valstybės,   teisingumo principams.

REKLAMA

Taip   pat   prašoma   ištirti ar Konstitucijos 29 straipsniui neprieštarauja  Asmenų,   represuotų     už pasipriešinimą okupaciniams režimams, teisių atkūrimo įstatymas. AT pabrėžia, kad  šiame įstatyme   nenustatyta, jog yra atkuriamos ir kitų kategorijų asmenų, nei nurodyta  šiame įstatyme, pažeistos teisės. Minėtas Konstitucijos straiosnis nustato, kad įstatymui,   teismui  ir  kitoms  valstybės  institucijoms  ar pareigūnams   visi  asmenys  lygūs.

REKLAMA
REKLAMA

Pareiškėjas   teigia,   kad  nacionaliniuose     įstatymuose įtvirtintas  teisinis reguliavimas, pagal kurį Lietuvos   žmonėms 1940-1993 metais buvusiosios SSRS, kurios tarptautinių teisių  ir pareigų  tesėja  yra Rusijos Federacija, genocidu padaryta   žala (individuali),  nepaisant jos pobūdžio, apima neturtinę žalą   ir traktuojama kaip žalos Lietuvos Respublikai dalis. Todėl, pasak AT, asmenys, reikalaudami  individualiai atlyginti žalą, reikalauja  atlyginti Lietuvos Respublikai padarytos žalos dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne ten ieškoma?

Prieš prasidedant KT posėdžiui, Vilniaus universiteto teisės fakulteto docentas Dainius Žalimas portalui „Balsas.lt“ sakė manąs, jog šios kalbama apie skirtingus teisės ir žalos atlyginimo lygmenis. „Yra įstatymas nukreiptas į valstybės institucijų veiksmus, siekiant realizuoti Rusijos atsakomybę, kuri apima visą žalą, įskaitant žalą padarytą piliečiams. Yra individualios atsakomybės lygmuo, kuris sprendžiamas pagal nacionalinės teisės normas. Abi šios normos viena kitai neprieštarauja, o koresponduoja. Todėl įstatyme dėl okupacijos žalos atlyginimo ir negalėjo būti jokių nuostatų dėl individualios atsakomybės“, - sakė ekspertas.

REKLAMA

Seimui KT atstovavęs Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Saulius Pečeliūnas taip pat aiškino, kad AT, nagrinėdamas bylą, tiesiog ėmėsi taikyti ir svarstyti ne tuos įstatymus. Pasak jo, Lietuvos nacionalinės teisės normos, apibrėžiančios individualią atsakomybę ir žalos atlyginimą yra visiškai pakankamos.

REKLAMA

Manoma, kad AT paprasčiausiai nesiryžo iš esmės nagrinėti bylos, kurioje reikalaujama, kad žalą atlygintų pokario partizanų žudikai.

Byla partizanų naikintojams

Klausimas iškilo nagrinėjant atsakovų kasacinius skundus dėl Lietuvos apeliacinio teismo nutarties  peržiūrėjimo civilinėje byloje, pagal ieškovės  Martina Aštrauskaitė-Bikuličienė ieškinį atsakovams Vytautui Vasiliauskui ir  Martinai Žukaitienei dėl  žalos atlyginimo. Kaip jau ne kartą rašė žiniasklaida, ieškovė kreipėsi į teismą   su ieškiniu ir prašė: atnaujinti praleistą ieškinio senaties terminą dėl  turtinės  ir  neturtinės  žalos  atlyginimo;  priteisti   iš atsakovų  solidariai  200 000 Lt neturtinės žalos atlyginimą   už tėvo    žūtį ir 50 000 Lt neturtinės žalos atlyginimą už   dėdės žūtį;  priteisti iš atsakovų solidariai 16 600 Lt turtinės  žalos atlyginimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Dar 2007 metų birželį Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad už Lietuvos partizanų Jono ir Antano Aštrauskų nužudymą nuteisti asmenys - saugumo papulkininkis V. Vasiliauskas ir slaptoji agentė M. Žukaitienė - nužudytų partizanų dukrai ir dukterėčiai turės atlyginti neturtinę žalą.

REKLAMA


V.Vasiliauskas ir M.Žukaitienė dar 2004 metais pripažinti kaltais dėl partizanų nužudymo 1953 metais. M.Žukaitienei skirta 5 metai laisvės atėmimo, V.Vasiliauskui - 6 metai. Abu dėl ligos nuo realios laisvės atėmimo bausmės buvo atleisti.

REKLAMA


Po šio nuosprendžio, kuriuo pripažįstama V.Vasiliausko ir M.Žukaitienės kaltė, J.Aštrausko dukra ir A.Aštrausko dukterėčia Martina Aštrauskaitė-Bikuličienė kreipėsi į teismą su civiliniu ieškiniu, prašydama atlyginti šeimai padarytą moralinę ir materialinę žalą.


Kauno apygardos teismas šį ieškinį buvo atmetęs, bet Apeliacinis Teismas žalą priteisė. M.Žukaitienė ir V.Vasiliauskas šią nutartį apskundė AT. Pastarasis mano, kad įstatymu tam tikrų kategorijų asmenims yra atkuriamos pažeistos jų teisės, o kitų kategorijų asmenims jos neatkuriamos ir neginamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Lietuvos partizanai J.Aštrauskas ir A.Aštrauskas buvo apsupti Šakių rajone esančioje Žalgirio girioje 1953 metais sausio 2-ąją. Slaptajai KGB agentei M.Žukaitienei perdavus informaciją apie partizanų buvimo vietą, sovietų pareigūnai, lydimi V.Vasiliausko, atvyko į Žalgirio mišką, juos apsupo ir nužudė. M.Žukaitienei sovietai už informaciją sumokėjo 2 tūkstančius rublių.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų