Konstitucinis Teismas (KT) iki parlamento rinkimų atsakys į klausimą, ar nepartiniai kandidatai gali sudaryti savo kandidatų sąrašus ir dalyvauti Seimo rinkimuose daugiamandatėje rinkimų apygardoje.
KT be eilės imasi nagrinėti Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo prašymą išaiškinti, ar Seimo rinkimų įstatymo nuostatos, jog daugiamandatėje rinkimų apygardoje kandidatus gali siūlyti tik politinės partijos, neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
„Artėjant rinkimams abejonės turi būti išsklaidytos“, - KT sprendimą be eilės svarstyti praėjusią savaitę gautą prašymą paaiškino šio teismo atstovė spaudai Ramunė Sakalauskaitė.
KT šios bylos imsis ateinantį pirmadienį, rugsėjo 29 d.
Asociacija „Už konstitucines gyventojų teises“ į Vyriausiąjį administracinį teismą kreipėsi, kai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atsisakė registruoti asociacijos pateiktą 3 kandidatų į Seimo narius sąrašą daugiamandatėje apygardoje.
Bylą nagrinėjusiai teisėjų kolegijai kilo abejonė, ar Seimo rinkimų įstatymo nuostatos neprieštarauja Konstitucijai.
Anot teismo, minėtas įstatymas nustato, kad „kandidatus į Seimo narius daugiamandatėje rinkimų apygardoje gali kelti išimtinai partijos, įregistruotos pagal Politinių partijų įstatymą. Vadinasi, visi piliečiai, kurie nėra politinių partijų nariai, neturi teisės kelti savo kandidatų daugiamandatėje Seimo rinkimų apygardoje“.
„Galima manyti, kad toks teisinis reglamentavimas pažeidžia lygybės principą, nes piliečiai, esantys politinės partijos nariai, turi didesnes galimybes kelti savo kandidatus į Seimo narius, nei piliečiai, nesantys partijos nariais', - skelbiama Vyriausiojo administracinio teismo nutartyje.
Pasak teismo, piliečiai, kurie yra partijos nariai, gali kelti kandidatus ir vienmandatėse, ir daugiamandatėse apygardose (t.y. į visas 141 Seimo narių vietą). Tuo metu nesantys partijų nariais - tik vienmandatėse Seimo rinkimų apygardose (į 71 Seimo nario vietą).
Vyriausiojo administracinio teismo nuomone, kyla abejonių, „kad teisinis reglamentavimas, kai kandidatus į Seimo narius daugiamandatėje rinkimų apygardoje gali kelti tik politinės partijos, tam tikra prasme verčia piliečius formaliai ar neformaliai save susieti su partijomis, nes tik priklausydami politinei partijai jie galėtų realizuoti savo rinkiminę teisę“.
Panaši situacija buvo susidariusi ir pernai prieš savivaldos rinkimus. Tuomet likus porai savaičių iki rinkimų KT pripažino, kad Vietos savivaldos rinkimų įstatymas, leidęs tik partijų kandidatų sąrašams dalyvauti rinkimuose, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.
Tuo pačiu KT pareiškė, jog šie savivaldybių tarybų rinkimai turi vykti pagal seną tvarką, o 2011 m. nepartiniams kandidatams privalu sudaryti teisę balotiruotis.