• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minint Lietuvos Respublikos Konstitucijos dieną, „Žmogaus teisių stebėjimo instituto“ atstovai išreiškė savo susirūpinimą dėl dalies konstitucinės teisės specialistų atvirai reiškiamos nepakantos kritiniam mąstymui Konstitucinio Teismo priimamų nutarčių atžvilgiu. Žmogaus teises ginančios organizacijos atstovai klausia, ar tik Konstitucija netampa įrankiu saviraiškos laisvei bei kritiniam mąstymui riboti?

REKLAMA
REKLAMA

Žemiau pateikiame instituto atstovų atsiųsto laiško tekstą:

Saviraiškos laisvė negali būti ribojama prisidengiant Konstitucija

Minint Konstitucijos dieną, iš konstitucinės teisės specialistų pasigirdo, kad niekas, išskyrus Konstitucinį Teismą, neturi teisės sakyti nuomonės apie įstatymų konstitucingumą ir niekas negali kritikuoti Konstitucinio Teismo, nes tik jis pats gali spręsti, ar jo nutarimai yra teisingi.

REKLAMA

Buvo teigiama, kad tauta, referendumu priėmusi Konstituciją, atidavė Konstituciniam Teismui išimtinę teisę kalbėti konstitucingumo tema. Iš Mykolo Riomerio Universiteto  profesoriaus viešo pasakymo Lietuvos televizijos laidoje „Spaudos klubas“ galima buvo suprasti, kad pas jį neišlaikys egzamino studentas, kuris kritikuos Konstitucinio Teismo nutarimus.

REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus teisių stebėjimo institutas pareiškia, kad tokia pozicija yra nesuderinama su Lietuvos Konstitucijoje ir Europos  Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje įtvirtinta žmonių teise į saviraiškos laisvę. Be to, Lietuvos Konstitucijoje ir tarptautinės teisės aktuose yra įtvirtinta piliečių teisė kritikuoti savo valstybės visas valdžios įstaigas, neišskiriant nė teismų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažymėtina, kad pagal Konstituciją Tautos suverenitetas neperduodamas jokiai valdžios institucijai, taigi ir Konstituciniam Teismui. Todėl yra nepagrįsti teiginiai, jog po Konstitucijos priėmimo niekas, išskyrus Konstitucinį Teismą, nebegali reikšti nuomonės apie Konstitucinio teismo ir kitų valdžios įstaigų sprendimų atitikimą Konstitucijai.

REKLAMA

Susirūpinimą kelia tai, kad aukštojoje teisės mokykloje skiepijama kritinio mąstymo ir kritinių pasisakymų nepakantumo Konstitucinio Teismo nutarimų atžvilgiu dvasia. Primintina, kad asmenų persekiojimą už valdžios įstaigų kritiką - būtent taip galima būtų kvalifikuoti pasisakymą, kad kritiškai pasisakantys studentai neišlaikytų egzamino - draudžia Lietuvos Konstitucija.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto vardu

Henrikas Mickevičius
Direktorius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų