O prezidentas Gitanas Nausėda apskritai pareiškė, kad siūlymai tokie, jog juos jau net ir reforma vadinti nebegalima.
Pernai spalį keli tūkstančiai žmonių susirinko prie Seimo protestuoti dėl konservatorių parengto nekilnojamojo turto mokesčio. Žmonės buvo pikti:
„Jie taip daro, konservatoriai, kad mus visus d*****a.“
„Čia reik patvarkyt tvarką.“
„Reik griaut tą pastatą po vieną plytą ir tuos visus ten toje upėje murkdyti.“
Reformai sąjungininkų neturi
Bet štai, praėjo lygiai metai ir Vyriausybė arba pamiršo žmonių pyktį, arba jo jau nebijo. Rinkimams esant praktiškai ant nosies, konservatoriai suplanavo, kad gali grįžti prie mokesčių reformos, kurios viena iš dalių ir yra nekilnojamojo turto mokestis. Į Seimo rudens sesijos darbų programą jie įtraukė šią reformą.
Būtent tai, ką parlamentarai planuoja rudenį nuveikti, šiandien aptarti su Seimo valdyba atvyko ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Nors susitikimas turėjo trukti apie valandą, bet, panašu, kad daug apie ką kalbėtis nebuvo – prireikė maždaug 40-ies minučių. O ir stojus kalbėti viešai, prezidentas pripažino, kad artėjantys rinkimai realiam darbui tikrai nepadės.
„Labai norėtųsi palinkėti, kad tos priešrinkiminės nuotaikos apskritai nepradėtų dominuoti ir tam tikra retorika, neretai populistinė, neužgožtų realių darbų“, – dėstė G. Nausėda.
Anot šalies vadovų, esminiai darbai bus sutvarkyti pensijų kaupimo antrosios pakopos įstatymą bei priimti Vokiečių brigados atvykimui reikalingus įstatymus. O mokesčių reforma, panašu, kad nelabai kam reikalinga.
„Mokestiniai pakeitimai, iš esmės, mano galva, jau dabar jiems nebėra laikas“, – kritikos pažėrė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Panaši nuomonė, nes, manau, kad tai, kas liko ant stalo realiai svarstytino būtent šiam Seimui, jau nebelaikytina mokesčių reforma“, – tikino prezidentas.
Koalicijos partneriai – skeptiški
Kritiką mokesčių reformai išsakė ne tik opozicija. Aiškų norą turi ir koalicijos partneriai.
„Nebesvarstytų mokesčių reformos, NT mokesčio įvedimo ar to, kas, sakykime, liko iš tos mokesčių reformos. Nieko ten gero neliko, ir estų pavyzdys labai aiškiai parodo, kad, jeigu mes eisime tuo mokesčių didinimo keliu, tai ekonomikos augimas Lietuvoje tikrai gali ir sustoti“, – perspėjo Laisvės partijos frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
„Bus bandoma, galbūt, prastumti vieną ar kitą sprendimą, bet nepamirškime vieno dalyko, kad Lietuva gali nukentėti jau visai greitai prarasdama 700 mln. RRF lėšų iš ES vien dėl to, kad Lietuva nepadarė namų darbų mokesčių sistemoje“, – kalbėjo socialdemokratų frakcijos narys Julius Sabatauskas.
Panašu, kad ir patys konservatoriai greit susizgribo, jog su reforma liko vieni. Sako ją priims, jeigu atsiras kitų partijų palaikymas.
„Jeigu jo nebus, tai ir nebus tų projektų darbotvarkėse. Šiai dienai aš labiau prognozuočiau pesimistinį variantą. Nes bijau, kad vis dėl to, rinkimų laikotarpis kai kuriom partijom neleis reikalingų sprendimų priimti ir tada reikės laukti kitos kadencijos“, – apgailestavo Konservatorių frakcijos narys Jurgis Razma.
Tiesa, galimas variantas, kad konservatoriai reformą su NT mokesčio įvedimu, ar mokesčių didinimu dirbantiems individualiai, bandys prastumti jau po rinkimų, bet dar neprisiekus naujam Seimui. Į šį, kelių savaičių langą, jau žvalgosi ir Laisvės partija su jai svarbiais klausimais.
„Civilinės sąjungos įstatymas mūsų siūlomas įrašyti į rudens sesijos programą, vienas balsavimas likęs. Tikrai manau, kad iki rinkimų šansai jį priimti yra minimalūs, galbūt po rinkimų tam šansai ir yra didesni“, – svarstė V. Mitalas.
Gali būti, kad šios kadencijos Seimas dar spės apsvarstyti ir kitų metų biudžetą, naujajam parlamentui palikdamas tik paskutinio balsavimo galimybę. Jame reikės numatyti ir gerokai didesnį finansavimą krašto apsaugai, todėl jau dabar girdisi nuomonių, kad reikėtų ir naujo partijų susitarimo.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.