Į Gruziją vakar išvyko Lietuvos užsienio reikalų ministras (URM) Petras Vaitiekūnas. Vizito metu tikimasi išsiaiškinti tikrąją situaciją Pietų Osetijoje, kur ketvirtadienį įsižiebė karinis konfliktas.
Anot URM sekretoriaus Laimono Talat Kelpšos, vykti į Gruziją paliepė prezidentas Valdas Adamkus. „Informacijos apie tai, kaip keičiasi situacija, yra labai daug. Kita vertus, dažnai susiduriame su šiek tiek šališka informacija. Bandymai įvertinti padėtį adekvačiai yra svarbūs“, - sakė kartu su ministru į Gruziją vyksiantis L.Talat Kelpša.
Gruzijoje susidariusią padėtį P.Vaitiekūnas vakar aptarė su Latvijos diplomatijos vadovu Mariu Riekstiniu.
Sprendžia tarptautiniu lygmeniu
Prezidentas V.Adamkus, komentuodamas konfliktą Pietų Osetijoje, vakar pareiškė, jog „pranešimai apie tai, kad apšaudomi ne tik Pietų Osetijos kaimai, bet ir kitos Gruzijos teritorijos, kelia naujų klausimų dėl Rusijos veiksmų“.
„Akivaizdu, kad iki šiol naudoti šio konflikto sprendimo būdai ir derybų formatai nedavė lauktų rezultatų“, - pareiškė šalies vadovas.
V.Adamkus neramią situaciją Pietų Osetijoje vakar telefonu aptarė su Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu ir Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovu Javieru Solana. Tiek šalies vadovas, tiek URM pabrėžė, kad ES turi ryžtingai dalyvauti sprendžiant konfliktą Gruzijoje.
Išplitimo grėsmė
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas pažymėjo, kad ES nesiėmus rimtų veiksmų konfliktas gali išplisti ir į kitus regiono kraštus.
„Yra tik vienas kelias - ES valstybės turi pradėti labai rimtą pokalbį su Rusija ir Gruzija, kad būtų sustabdytas kraujo praliejimas. Bijau, kad užsiliepsnojus šitam židiniui neįsižiebtų ir Karabacho problema Azerbaidžane (Kalnų Karabachas yra armėnų anklavas Azerbaidžano teritorijoje). Kelia nerimą tai, kad lokalinis konfliktas nesukeltų problemų visame regione, kuris politiškai nestabilus“, - vakar sakė J.Karosas.
Politiko teigimu, kitą savaitę situacijai aptarti tikriausiai bus sušauktas neeilinis Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdis.
Rusija provokuoja
URM „atvirai provokaciniu“ pavadino Rusijos vadovybės pareiškimą, kuriuo Gruzija apkaltinta pradėjusi karo veiksmus.
„Atsižvelgiant į susiklosčiusią padėtį, didelį susirūpinimą kelia atvirai provokacinis Rusijos vadovybės pareiškimas, kuriuo Gruzija apkaltinta pradėjusi karo veiksmus. Atkreipiame dėmesį, kad tokiais pareiškimais įtampa dar labiau eskaluojama. Šiuo metu ypač reikia rimties ir visų šalių pastangų nutraukti smurtą“, - rašoma URM pranešime spaudai.
Ministerijos teigimu, naujausiais duomenimis, vakar ryte buvo pradėtas Gorio miesto ir apylinkių apšaudymas, „ir tai daro galbūt net ne osetinų pajėgos“. Šią informaciją Lietuvos ambasadai Gruzijoje patvirtino Gorio gyventojai.
URM atkreipė dėmesį, kad šie veiksmai pradėti kaip tik po to, kai Gruzijos prezidentas M. Saakašvilis rugpjūčio 7 d. vakare įsakė visiems Gruzijos ginkluotiems daliniams neatidengti atsakomosios ugnies konflikto zonoje Cchinvalio regione.