Lietuvoje vykusios konferencijos dalyviai teigė esą susirūpinę nacizmo protrūkiais Lietuvoje, kuriuos kai kurie politikai įvardija kaip patriotizmą. Jie kreipėsi į Europos Tarybą su prašymu parengti Europos Sąjungos moksleiviams XX amžiaus vadovėlį.
Konferenciją „Niurnbergo tribunolo nutarimai ir šiuolaikinio pasaulio realijos“ pradėjęs asociacijos „Lietuva be nacizmo“ pirmininkas Julius Deksnys sakė, jog šiemet minimas Niurnbergo proceso finalo 65-metis „1946 metais Tarptautinis Tribunolas nuteisė nacistų vadeivas už neregėto masto nusikaltimus žmonijai. Tačiau ne visi su tuo susitaikė“.
Anot karo veterano, kariavusio „Šešioliktos divizijos“ gretose: „Apmaudu, jog galvas vėl kelia nacių pasekėjai, o taip pat ir tie, kas nori, kas pasaulis pamirštų, ir jis jau beveik pamiršo, kas sukėlė II pasaulinį karą, kas metodiškai žudė milijonus beginklių vaikų, moterų, senelių, kas ir kodėl paskui rado šiltą prieglobstį užsieniuose, kas padarė lemiamą indėlį į fašistinio žvėries sutriuškinimą“.
Negalima keisti istorijos
J. Deksnys teigė esąs susirūpinęs siekiais peržiūrėti Niurnbergo sprendimus ir išvadas dėl nacių Vokietijos veiklos: „Aš, kaip karo veteranas, iki šiol pamenu tai, kas tada vyko. Negalima leisti, jog tie, kas naikino žmones, turėtų būti reabilituoti. Tai būtų dar viena tragedija“.
Karo veteranų atstovas piktinosi ir Lietuvos istorikų noru pakeisti istoriją: „Negalima kraipyti faktų. Mūsų anūkai privalo žinoti, kas tada vyko ir užkirsti kelią nacizmo klestėjimui“.
J. Deksnys apgailestavo, jog Lietuvoje žygiuoja skustagalviai, niekinami paminklai ir kapai: „Nėra ko slėpti, jog kai kurie politikai nacionalizmo protrūkius įvynioja į patriotizmo vatą. O tai reiškia, jog propaguoja tarptautinę nesantaiką. Karas seniai baigėsi, tačiau jo grėsmė kyla vėl“.
Paragino pažvelgti pro langą
Karo veteranų organizacijos vedliui antrino ir Seimo narys Vytenis Andriukaitis. Pradėjęs kalbą parlamentaras konferencijos dalyviams pasiūlė pažvelgti pro langą: „Matot namus, kurie dar stovi, tačiau šeimininkai jau seniai palaidoti Paneriuose. Jie buvo žydai ir sudarė beveik 40 procentų Vilniaus gyventojų. Tačiau visus juos naciai žiauriai nužudė“.
Politikas apgailestavo, jog šiuo metu jaunimui pateikiami faktai apie karą yra interpretuojami ir nacizmas yra lyginamas su komunizmu: „Juk nacizmas pripažintas civilizacijos griovimo procesu, Niurnbergo proceso dalyviai pasmerkė fašizmą ir pripažino fašizmą nusikaltimu žmonijai“.
Anot V.Andriukaičio, neveltui ši konferencija vyksta tada, kai Niurnbergo procesas, kuris įvardijamas ir kaip „Istorijos teismas“ mini 65 metų jubiliejų: „Tai negalima pamiršti ir iškraipyti“.
Prašo parengti vadovėlį ES moksleiviams
Konferencijos, kurioje dalyvavo istorikai, politikai ir visuomeninių organizacijų atstovai priėmė rezoliucija, kurioje piktinasi, jog dabar sulyginami du totalitariniai režimai – komunistinis ir nacistinis: „Tai neleistinas bandymas išbalinti Hitlerio padarytus nusikaltimus, permesti juos buvusiam SSSR“.
Konferencijos dalyviai kreipėsi į Europos Tarybą su prašymu sudaryti darbo grupę, kuri galėtų parengti Dvidešimto amžiaus istorijos vadovėlį, kurį skaitytų visi Europos Sąjungos moksleiviai.