Tačiau šių prietaisų skleidžiama vėsos ir gaivos kaina neretai būna didesnė nei įsivaizduojama: dėl netinkamos jų priežiūros ir naudojimo dažną kankina varginančios peršalimo ir infekcinės ligos.
Tiek medikai, tiek oro kondicionierių priežiūrą vykdantys pirkinių draudimo ir pratęstų garantijų specialistai įsitikinę, kad šių problemų galima lengvai išvengti, jei tik kiekvienas atkreiptų dėmesį į svarbiausius kondicionierių priežiūros ir naudojimo ypatumus.
Peršalimo ligos – dėl netinkamo naudojimo
VšĮ Centro poliklinikos šeimos gydytojos Ritos Judzentavičienės teigimu, dažniausiai dėl oro kondicionierių sukeliamų peršalimo ir infekcinių ligų kreipiasi suaugusieji. Diagnozės įvairios – nuo gerklės skausmo iki anginos, nuo slogos iki sinusito. Tačiau oro kondicionieriaus sukelti negalavimai šiek tiek skiriasi nuo įprasto peršalimo: susirgusieji jaučia silpnumą, neturi aukštos temperatūros.
„Pagrindinė tokių susirgimų priežastis – staigūs temperatūrų skirtumai, prie kurių žmogaus organizmas nespėja prisitaikyti. Tokiu būdu susilpnėjus imunitetui, suaktyvėja virusai ir bakterijos, tampančios peršalimo priežastimi“, – teigia gydytoja, pridurdama, kad ypač didelis peršalimo pavojus susidaro tuomet, kai žmonės atsisėda į įkaitusį nuo saulės, neišvėdintą automobilį ir paleidžia oro kondicionierių visu pajėgumu.
Norint išvengti peršalimo ir infekcinių ligų, būtina atsižvelgti į vidaus ir lauko temperatūrų santykį, kuris turėtų būti ne didesnis kaip 6-8 laipsniai.
„Darbe visuomet jausimės patogiai, jei už lango spengiant 30 laipsnių karščiui, patalpoje bus apie 23-24 laipsnius šilumos“, – sako R. Judzentavičienė.
Būtina nepamiršti, kad net ir kondicionuojamas patalpas reikia nuolat vėdinti, saugotis tiesioginės kondicionieriaus oro srovės, pasirūpinti tinkama apranga bei įrenginio priežiūra.
Alergijos ir infekcijos – dėl netinkamos priežiūros
Šeimos gydytoja neslepia, kad dažnai netinkamai prižiūrimi oro kondicionieriai tampa ne tk peršalimo, bet ir alerginių bei infekcinių ligų priežastimi. Neišvalytuose prietaisuose veisiasi virusai ir bakterijos, kurios su pirmu oro kondicionieriaus mygtuko paspaudimu išpučiami į patalpą ir patenka į kvėpavimo takus.
„Tai ypač pavojinga vaikams, todėl aš nuolat primenu, kad kiekviena priemonė reikalauja priežiūros, taip pat ir kondicionierius. Bent keletą kartų metuose būtina atlikti profilaktinius valymo darbus ir nepamiršti, kad ir šio prietaiso tarnavimo laikas turi ribas”, – teigia R. Judzentavičienė.
Paprastai oro kondicionieriai tarnauja apie 5-10 metų, tačiau priklauso ir nuo paties prietaiso bei jo montavimo darbų kokybės, taip pat naudojimo sąlygų bei dažnio, nuolatinio techninio aptarnavimo, valymo.