Prieš užimdama pareigas Šimonytė dievagojosi, kad susikompromitavusių ministrų jos Vyriausybėje nebus, o jei toks ar tokia nesitrauktų, esą atsistatydintų ji pati. Skandalų dėl ministrų jau buvo ne vienas, tačiau joks ministras iš posto neišlėkė. Tad ar laikosi premjerė savo pačios skaidrumo standartų?
„Čekių savivaldybėje, Kauno miesto savivaldybėje pagal reglamentą niekada pateikti nereikėjo ir nė vienas tarybos narys nėra teikęs kelias kadencijas“, – vakar teigė J. Šiugždinienė.
„Visi darė, ne visi tapo ministrais. Čia pirmas dalykas. Jeigu taip darei ir tapai ministru, atsinešei tą dėmę, tai paimk tą dėmę ir nusiplauk. Nusiplaunama išeinant pro duris“, – kalba komunikacijos specialistas Andrius Baranauskas.
Komunikacijos specialistui nekyla klausimų, kaip turėtų pasielgti ministrė, per kadenciją Kauno miesto taryboje pasiėmusi beveik 14 tūkst. eurų kompensacijų darbinėms išlaidoms ir neturinti įrodymų, kad per mėnesį tikrai išleisdavo po 700 eurų degalams ir skambučiams.
„Man sunku įsivaizduoti, kaip ministrė gali toliau tęsti savo karjerą kaip ministrė ir kaip kalbėti su mokytojais, reikalaujančiais kelti atlyginimus, kaip gali įtikinėti juos, kad tų pinigų nėra“, – sako A. Baranauskas.
Dar vakar ryte abejonių neturėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė.
„Jeigu pasitvirtintų, kad tiesa, tai tuomet didelių diskusijų nebūtų. – Jūs paprašytumėt pasitraukti ministro? – Aš tikiu, kad ministras pats pasitrauktų ar ministrė“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Tačiau po poros valandų, paaiškėjus, į skandalą klimpsta švietimo, mokslo ir sporto ministrė, premjerės tonas sušvelnėjo. Kadangi 14 tūkstančių Šiugždinienė galimai įsisavino ne vienu kartu, o per kadenciją.
„Aš pirmiausia išsiaiškinsiu, kas tai buvo, kokios tai buvo išlaidos, aš turiu su ministre pakalbėti, pakalbėsiu ir tada turėsiu savo nuomonę“, – vakar teigė I. Šimonytė.
„Mes matėme pačius konservatorius, kurie nevengdavo kritikuoti kitų Vyriausybių ministrus dėl dalykų, kurie būdavo smulkesni. Tai dabar atrodo, kad turime dvigubus standartus“, – tvirtina politologė Rima Urbonaitė.
O itin gerai daugelis prisimena Šimonytės pažadą prieš pat užimant premjero postą. Esą susikompromitavusių ministrų jos Vyriausybėje nebus.
„Net jei jis buvo nekaltas, ta įtampa, kurią visuomenėje sukelia tos temos nagrinėjimas, ji pati savaime nėra gera ir manau, kad tie žmonės, kurie eina į politiką, tą riziką turi prisiimti. Aš taip skaitau šį punktą ir taip jį taikyčiau sau“, – 2020-ųjų lapkričio 8-ąją kalbėjo I. Šimonytė.
Būsimoji ministrė pirmininkė tada vylėsi, kad pasitikėjimą praradę ministrai susipras patys, ir jų nereikės iš posto išmetinėti nei jai, nei prezidentui. O jei ministrai nesusipras...
„Aš tai esu pasakiusi koalicijos partneriams, kad tokioje situacijoje aš pasitraukčiau pati“, – tuomet sakė I. Šimonytė.
Tačiau per pusę kadencijos įtartinų istorijų buvo ne viena – ir dėl „Belaruskalij“ trąšų tranzito bei sankcijų, ir dėl žemės ūkio ministro kompetencijų. dėl Armonaitės asmeninių draugių įdarbinimo valstybiniuose Lietuvos geležinkeliuose.
„Kol kas panašu, kad yra problema patraukti bet kurį ministrą. Tų klausimų yra kilę, jau juokaujame, kad daugelis politikų galėtų norėti būti ministru Skuodžiu, kuris iš visų situacijų išlipa sausas be jokių pasekmių“, – tvirtina R. Urbonaitė
Kas atsitinka, kad kone skaidrumo etalonais save vadinę politikai, tapę valdančiaisiais, pažadus pamiršta ir kaltų ieško visur, tik ne savo gretose?
„Nėra jokių instrumentų, pilietinės visuomenės, valdžios kontrolės instrumentų, kurie priverstų juos elgtis atsakingai. Viskas priklauso nuo geros valios. Yra gera valia pas ponią Ingridą – ji galbūt atstatydins ministrą kokį, jei atrodys naudinga. Nepatiks – neatstatydins“, – kalba politologas Bernaras Ivanovas.
Pasak Rimos Urbonaitės, jei ministrė ir premjerė sprendimų nepriims ir kitą savaitę, kils didžiulių klausimų dėl atsakomybės ir reputacijos.
„Tai turi pasekmes, kad mes pradedame abejoti, ar tikrai yra aukštų skaidrumo standartų laikomasi, ar vadybiškai gerai valdoma visa Vyriausybės komanda“, – teigia R. Urbonaitė.
„Mes puikiai suprantame, kad prezidentūra gauna milžinišką pranašumą. Tai bus priminta daug kartų, pakartotinai, labai garsiai ir kad visi girdėtų“, – teigia A. Baranauskas.
Vis dėlto, politologas Bernaras Ivanovas šį tarybų narių lėšų įsisavinimo skandalą vadina išpūstu. Esą yra buvę ir daug rimtesnių neskaidrių procesų. Kai kurie į viešumą galbūt ir neišlenda – ar valdytų dešinieji, ar kairieji. Tačiau visi pašnekovai pabrėžia, kad chaosą dėl tarybų narių būtina išspręsti.
„Turi tarybų nariai gauti atlyginimą. Šitą klausimą reikia spręsti jau seniai. Nenormalu, kad dirbantieji tarybose negauna algos, o gauna kažkokias išmokas už degalus, telefoną ir panašiai“, – sako B. Ivanovas.
Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad, grįžęs iš vizito Ispanijoje ir Portugalijoje, apie skandalą kalbėsis su premjere Šimonyte.