Jau kelis mėnesius didieji Europos ir JAV verslai laiko paslaptį ir už akių tyliai dėlioja planus, kaip reikėtų elgtis ,,sugriuvus“ eurui.
Užsitęsęs Europos Sąjungos (ES) lyderių trepsėjimas vietoje nesugebant išspręsti susidariusios keblios padėties verčia tarptautines kompanijas pradėti galvoti, apie ką iki šiol net galvoti buvo draudžiama – galimą euro žlugimą.
Apokaliptinės vizijos
,,Financial Times“ duomenimis, apokaliptinės vizijos, svarstomos didžiosiose Europos kompanijose, prasideda nuo galimos bankų griūties ir įšalsiančio kreditavimo iki ES bendrosios rinkos problemų, masinių neramumų, naujos krizės. Išsipildžius bent vienai iš šių vizijų pasekmes pajustų ne tik Europa, bet ir visas pasaulis.
Praėjusį mėnesį paviešinta informacija apie vokiečių kelionių organizatoriaus ,,Tui“ prašymą, kad Graikijos viešbučių savininkai pasirašytų naujas sutartis, kuriose būta įtrauktos atitinkamos sąlygos, jeigu Graikija būtų pašalinta iš euro zonos. Pagal naujus susitarimus ,,Tui“ bus apsaugota nuo valiutų rizikos, nes Graikija likusi be euro turės teisę atsiskaityti nauja valiuta.
Graikijos viešbučių asociacija prieštaringai vertina siūlomas pasirašyti sutartis ir teigia, kad negalima pasirašyti sutarčių, kurios nustato dar nesančių aplinkybių. Nes preciziškus planus kurti kol kas anksti – nėra nei precedento, nei teisiškai įtvirtintų procedūrų, kaip šalis gali palikti euro zoną.
Žlugimu netiki
Ispanijos statybų ir infrastruktūros įmonių grupės FCC vadovas Baldomero Falconesas žiniasklaidai teigė, kad kompanija jau kuria planą B, jei Europoje kiltų finansų audra, tačiau jokiu būdu nenumato euro žlugimo, nes, pasak FCC vadovo, tokia tikimybė itin maža – euro žlugimas Europai kainuotų milžiniškus pinigus.
Panašią žinią siunčia ir didžiosios Italijos kompanijos: jos ruošiasi skaudžiam finansiniam ir ekonominiam šokui, bet negalvoja apie galimą euro žlugimą.
Pramonę kontroliuojančios įmonės CIR vadovas Rodolfo De Benedetti ,,Wall Street Journal“ teigė, kad kompanija svarsto, kaip sumažinti potencialią nenumatytų atvejų riziką ir pasirengti bet kokiam scenarijui, net mažiausiai tikėtinam.
,,Esu įsitikinęs, kad Europos lyderiams pasiseks pasiekti susitarimą ir išvengti euro skilimo“, – kalbėjo R. De Benedetti. Buitinės technikos gamintojos ,,Indesit“ vadovas Marco Milani taip pat tvirtino, kad bendrovė jau kreipia savo investicijas ten, kur bus saugu per sunkmetį.
Galimus euro žlugimo padarinius patyliukais skaičiuoja viso pasaulio didžiosios kompanijos, tačiau to tikisi mažiausiai.
,,Tai tas pats, kas tikėtis, jog rytoj žlugs monarchija“, – ,,Wall Street Journal“ sakė Hansas Wijersas, buvęs Nyderlandų ūkio ministras. Verčia diversifikuotiEuro krizė jau privertė įmones kreipti daugiau dėmesio į savo investicijų diversifikavimą, dabar gali prireikti dar griežtesnių priemonių.
Banko ,,Lehman Brothers“ žlugimas 2008 metais įšaldė Vakarų valstybių kreditų rinką, tad praėjus trejiems metams nuo finansų krizės pradžios dauguma įmonių jau išmoko svarbią pamoką – sustiprinusios savo likvidumą, ilgalaikes investicijų programas, didesnį valiutų rezervą jos šiandien gerokai geriau valdo riziką. Tačiau ar jos pasirengusios nelauktiems atvejams, neaišku. JAV finansų profesionalų asociacija teigia, kad ,,baimė ir susirūpinimas“ kompanijose auga, bet nesitikima, kad padariniai bus tokie skaudūs kaip bijomasi.Traukia investicijas
Štai verslą Europoje plėtojančios JAV kompanijos jau pradeda brėžti apsisaugojimo nuo euro žlugimo schemas ir žiūri, kurias veiklos sritis tai labiausiai paveiktų.
Rod Ailande esanti draudimo bendrovė ,,FM Global“ jau prieš šešis mėnesius atsiėmė visus indėlius iš Italijos ir Ispanijos bankų ir perkėlė juos į stipriausiais laikomus Europos finansų milžinus – ,,Deutsche Bank“, ,,Royal Bank of Scotland“ ir ,,JPMorgan Chase“.
Valiutų rinkos konsultantai teigia vis dažniau sulaukiantys klientų, kurie nori perkelti savo aktyvus iš rizikingų valstybių ir bankų į saugesnius. Kita pastebima tendencija – JAV kompanijos šiandien skolinasi, net jei joms to nereikia, apsidrausdamos nuo galimos sausros Europos rinkose.Nerimauja ir Rytai
Galimas perspektyvas ir veiksmus skilus euro zonai jau svarsto ir finansų teisės specialistai. Japonų bankas ,,Nomura“ lapkričio pabaigoje paskelbė tyrimą apie teisinę aplinką ir valiutų riziką iširus euro zonai, kur teisininkai nagrinėja, kaip euro griūtis paveiktų valstybės skolas eurais.
,,Nomura“ taip pat paskelbė mažinanti euro zonos valstybių vertybinių popierių įsigijimą. Apie pavojų Japonijos ekonomikai, kurį kelia neramumai euro zonoje, praėjusią savaitę prabilo ir šalies centrinio banko vadovas Masaaki Shirakawa.
Indijos finansų ministerija taip pat išplatino pranešimą, kad euro zonos problemos sukeltų ,,globalią likvidumo krizę“, bet pabrėžė, kad euro zonos skilimo galimybių neįžvelgia.