• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime tęsiasi laikinųjų komisijų mūšis tarp valdančiosios koalicijos ir opozicijos. Parlamentarai po svarstymo pritarė „tvarkiečių“ siūlymui ištirti dabartinės Vyriausybės formavimo ypatumus, tuo metu valdančiųjų planas formuoti komisiją, kuri tirtų, kokių interesų vedami opozicinių partijų nariai balsavo prieš Atominės elektrinės įstatymą, neišdegė - dėl šios komisijos sudarymo buvo balsuojama 4 kartus, bet valdantiesiems pritrūko kelių balsų.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiosios konservatorių inicijuotos ir prieš valdančiuosius nukreiptos komisijos kūrimas atidėtas vėlesniam metui socialdemokratams nusigriebus paskutinio šiaudo - frakcijos vardu paprašius pertraukos.

REKLAMA

„Tvarkiečių“ inicijuota komisija peržengė jau antrąjį barjerą - jai buvo pritarta jau po svarstymo. Komisija norima išsiaiškinti, kokios užkulisinės jėgos turėjo įtakos socialdemokratą Gediminą Kirkilą skiriant ministru pirmininku.

„Reikalinga sudėti visus taškus, o juos sudėti gali tik Seimas“, - balsuoti už „tvarkiečių“ komisiją ragino šiai frakcijai priklausantis Egidijus Klumbys.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarui pritarė ir kiti opozicionieriai. Konservatorė Rasa Juknevičienė dar nesuformavus komisijos pažėrė kaltinimų, jog G.Kirkilo Vyriausybė iš esmės gali būti suformuota Rusijos dujų gigantės „Gazprom“, todėl premjeras esą nedvejodamas savo patarėju paskyrė Albiną Janušką, kuris žiniasklaidoje siejamas su dujų tarpininke „Dujotekana“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žiniasklaidoje skelbta, jog darbiečio Jono Pinskaus namuose 2006 metų vasarą įvyko susitikimas, kuriame G.Kirkilas esą bandė įtikinti Darbo partiją Seime nepritarti kito socialdmeokrato Zigmanto Balčyčio kandidatūrai į premjerus, o paremti patį G.Kirkilą. Buvo teigiama, jog susitikime dalyvavo dujų tarpininkės „Dujotekanos“ vadovas Rimandas Stonys ir politologas Raimundas Lopata.

REKLAMA

Komisija, jei bus sutverta, turės atsakyti, kurių asmenų sprendimai lėmė, kad premjero patarėju buvo paskirtas A.Januška bei ar jo veikla nepažeidžia valdžių atskyrimo principo, dar - kas ir kodėl siekė iš Seimo Nacionalinio gynybos ir saugumo komiteto (NSGK)pirmininko pareigų pašalinti Algimantą Matulevičių.

REKLAMA

Galiausiai, norima išsiaiškinti, ar nebuvo kokių slaptų kėslų formuojant nacionalinio investuotojo bendrovę „Leo LT“. Komisijos iniciatoriams įtarimų kelia VP dešimtuko vadovaujamos „NDX energijos“ parinkimas be konkurso.

Tuo metu valdantieji buvo pateikę siūlymą kurti komisiją, kuri aiškintųsi, kokie asmenys ar įmonės įtakojo „Tvarkos ir teisingumo“ bei konservatorių frakcijų narius ir šių partijų vadovus Seime balsuojant dėl Atominės elektrinės įstatymo pataisų, kuriomis uždegta žalia šviesa „Leo LT“ kūrimui, turinčiam statyti naują atominę jėgainę bei elektros jungtis su Lenkija ir Švedija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, kas čia yra, bet pas jus frakcijoje yra kažkas negerai. Jūs kovojate, patys tiksliai nežinodami, už kokį tikslą, ir esate pasirengę padėti savo galvas už jį“, - konservatorių reikalais domėjosi socialdemokratų frakcijai priklausantis Vytautas Čepas, kuris pristatinėjo valdančiųjų komisijos projektą.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius jam atšovė, kad jam garbė padėti galvą priešinantis „slibino“ („Leo LT“ - BNS) kūrimui.

Tačiau antradienį po įnirtingų mūšių, kai rezultatas krypo tai į vieną, tai į kitą pusę, taip pat abipusių valdančiųjų bei opozicinių frakcijų kaltinimų neleistinai balsavus už posėdyje nedalyvaujančius parlamentarus, valdančiųjų projektas buvo atmestas.

REKLAMA

Trečioji opozicinių konservatorių organizuojama komisija, kuri tirtų nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“ tvėrimo skaidrumą, buvo atidėta vėlesniam metui, nes tokį prašymą socialdemokratų frakcijos vardu išsakė Algimantas Salamakinas.

Jeigu Tėvynės sąjungos narių siūloma komisija būtų suformuota, ji aiškintųsi, kodėl „NDX energija“ įtraukta į derybas be konkurso, kas leido ministrų kabinetui su privačiu investuotoju susiderėti dėl „Leo LT“ kūrimo naujos patronuojančios bendrovės, o ne „Lietuvos energijos“ pagrindu, kaip buvo planuojama anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatoriai ir kiti pasirašiusieji taip pat norėtų žinoti, kas leido valdantiesiems „Leo LT“ vadinti nacionaliniu investuotoju, nors, kaip teigiama projekte, „minėta bendrovė neturi daryti jokių investicijų į naujos AE statybą“.

Projektu siūloma Vyriausybei nesudaryti (netvirtinti) sutarties su „NDX energija“ atstovais tol, kol Seime nebus patvirtintos siūlomos sudaryti komisijos išvados. Jei Vyriausybė patvirtintų sutartį, būtų siūloma Generaliniam prokurorui kreiptis į teismą dėl šio sandorio pripažinimo negaliojančiu. Be kita ko, norima, kad Atominės elektrinės įstatymo atitiktį Konstitucijai patikrintų Konstitucinis Teismas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų