• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip išplito pasaulinė prekyba? Į Europą iš Amerikos atkeliavo tabakas, bulvės ir kalakutai. Europiečiai į Ameriką atgabeno kviečius, tymus ir arklius. Visgi, kaip rašo „Spiegel“, istorijoje nutylima, kad į šį žemyną buvo atplukdyti ir sliekai.

REKLAMA
REKLAMA

Šie buvo išnykę iš Šiaurės Amerikos ledynmečio metu ir, trumpai tariant, miškas be sliekų visiškai skiriasi nuo mums įprasto miško, taigi Kristupo Kolumbo atrasta Amerika ne tik pakeitė pasaulį, bet ir pasikeitė pati.

REKLAMA

Atlanto įveikimas paspartino prekių, naujų rūšių ir ligų plitimą visame pasaulyje, o istorikai tai pavadino Kolumbo mainų epocha.

Kol europiečiai neišsilaipino Filipinuose, kinai apie juos mažai žinojo ir nemanė, kad Senojo žemyno gyventojai turi ką pasiūlyti šiai „didingai šaliai“.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Anduose kasamas sidabras nebuvo plukdomas atgal į Ispaniją, bet juo buvo atsiskaitoma Kinijoje. Taip Europoje atsirado šilkas, porcelianas ir kitos kinų prabangos prekės, kurios vėliau išplito ir Meksikoje.

Galiausiai sidabro karštinė tapo pražūtinga visai Mingų dinastijai. Kuo daugiau buvo atplukdoma sidarbo, tuo labiau krito jo vertė. Vėliau išaugo infliacija, nebebuvo surenkami mokesčiai, kilo neramumai, kurie galiausiai baigėsi režimo griūtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Kiniją taip pat buvo atvežtos bulvės ir kukurūzai. Šie puikiai gali augti ten, kur dirvožemis netinkamas ryžių auginimui. Šiandien Kinija yra viena iš pagrindinių visų šių produktų augintojų.

Lazda turi du galus, o Kinijos miškai buvo kertami, kad jų vietoje būtų galima auginti bulves ir kukurūzus. Toks pusiausvyros sutrikdymas sukėlė masines purvo nuošliaužas visoje šalyje, o vietovės šalia Jangdzės ir Geltoniosios upių yra nuolat užliejamos.

REKLAMA

Kolumbo mainai tęsėsi toliau. Europa dėl santykinai sumažėjusių atstumų buvo priklausoma nuo Brazilijos, nes ši tiekė kaučiuką. Šis buvo naudojamas padangų, vamzdžių ir laidų izoliacijos gamybai. Žinoma, be šių produktų pramonės revoliucija nebūtų įmanoma.

Jei šalis koncentruojasi ties vieno produkto eksportu, ji tampa labai jautri įvairiems netikėtumams. Taip atsitiko ir Brazilijos atveju, kai į šios kaučiukmedžių plantacijas išplito grybelis. Dėl šios priežasties Tailandas, Indonezija ir Malaizija tapo kaučiuko eksporto milžinėmis.

Tai tik įrodymas, kad net užkratas ant keliautojo batų gali pakeisti pasaulio prekybos veidą kaip tai padarė Kolumbo atradimas XV amžiaus pabaigoje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų