Visi šie jaunos moters pasiekimai nebūtų įmanomi, jeigu ne įtakingo Rusijoje tėvo globa. Aišat nėra nei verslininkė, nei kultūros ministrė – ji yra Kadyrovo duktė, pažymi politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Ramzano Kadyrovo nuopelnai Kremliaus režimui
Ramzanas Kadyrovas nuo pat savo veiklos Čečėnijos Respublikos Vyriausybėje pradžios yra žinomas kaip Vladimiro Putino diktatūros remėjas. Jis yra kaltinamas dėl daugybės žmogaus teisių pažeidimų, jo ir Rusijos režimo oponentų kankinimų, nužudymų ir pagrobimų. R. Kadyrovas buvo įtariamas prisidėjęs prie politinių žmogžudysčių: žmogaus teisių aktyvistės Natalijos Estemirovos, Kremliaus opozicionieriaus Boriso Nemcovo ir žurnalistės Annos Politkovskajos. Už lojalumą Kremliui jam atsidėkojama Rusijos mokesčių mokėtojų pinigais, kadangi Čečėnija yra vienas labiausiai dotuojamų Rusijos Federacijos regionų. Vien oficialių dotacijų suma viršija 500 mlrd. rublių (apie 82 mln. Eurų).
Perleisti mados namai „Firdaws“
Prekės ženklas „Firdaws“ buvo įkurtas 2009 metais, kai Aišat Kadyrovai tebuvo 10 metų. Ramzano Kadyrovo žmona Medni Kadyrova nuo 2015 iki 2018 metų valdė įmonę, o dukra Aišat ją pakeitė būdama 17 metų.
Oficiali įmonės veikla – drabužių, parfumerijos ir kosmetikos gamyba, mažmeninė prekyba juvelyriniais dirbiniais ir laikrodžiais, grožio salonų ir kirpyklų paslaugos.
Remiantis įmonės finansinėmis ataskaitomis, panašu, kad „Firdaws“ kelerius metus buvo „užšaldytame“ statuse, laukdama Aišat pilnametystės – mados namų verslu Čečėnijos vadovo žmona beveik nesidomėjo. Medni Kadyrovos vadovavimo metais įmonė demonstravo minimalų finansinį aktyvumą. Pavyzdžiui, 2017 metais įmonė neturėjo pajamų, o kitais metais, atėjus Aišat, jos siekė beveik 1,5 mln. rublių. 2018 m. pajamos siekė 46 mln., vėliau – 64 mln., o galiausiai pernai – 75 mln. rublių. Iš jų grynasis pelnas sudarė 26 milijonus rublių.
Mažai žinomi musulmoniškų drabužių mados namai atidarė butiką pačiame Maskvos centre – prabangiame prekybos centre „Hymen“ Bolšaja Jakimankoje, greta „Mercury“ ir „Brioni“ butikų. Parduotuvės atidarymo šventėje dalyvavo reperis Timati, prodiuserė Tina Kandelaki, televizijos laidų vedėja ir dainininkė Olga Buzova ir kitos Rusijos įžymybės. Valstybės Dūmos deputatas iš Čečėnijos ir vienas artimiausių Ramzano Kadyrovo patikėtinių Adamas Delimchanovas „Firdaws“ butiko atidarymą pavadino labai svarbiu įvykiu visai Čečėnijai.
„Kommersant“ pranešime iš atidarymo buvo rašoma: „Daugelis mados industrijos ekspertų ir atstovų, atsiprašę, atsisakė komentuoti Aišat Kadyrovos butiko atidarymą. Kai kurie iš jų pažymėjo, kad „Firdaws“ mados namų kolekciją sunku įvertinti stiliaus ir aukštosios mados požiūriu“.
Kitais metais Paryžiuje buvo surengtas drabužių iš Čečėnijos pristatymas. Prancūzijos sostinėje į pasirodymą buvo reaguota šaltai, nepriklausomiems žurnalistams jo nebuvo leista pamatyti. Vietos spauda Aišat Kadyrovos pasirodymą įvertino kaip žmogaus teisių pažeidimų Čečėnijoje faktų ignoravimą. Pristatymas pasirodė esąs pirmasis ir paskutinis Kadyrovo dukters bandymas išgarsėti Vakaruose.
„Aišat nėra verslininkė – ji yra Kadyrovo duktė“
2020 metų rugsėjį Aišat Kadyrova tapo pirmąja Čečėnijos kultūros ministro pavaduotoja, o vėliau ir pačia ministre. 2021 metais jos pajamos išaugo daugiau nei 50 kartų – nuo 845 tūkstančių iki 44 milijonų rublių (nuo 14 tūkst. iki 729 tūkst. eurų atitinkamai).Pagal Rusijos įstatymus regiono ministras gali būti komercinės įmonės steigėjas, tik jei dėl to nekils interesų konfliktas.
„Rusija yra mafijos valstybė kurioje jokie įstatymai negalioja, o apie tokias normas kaip vakaruose, kad kultūros ministrė negali būti verslininke, neturėtumėme net kalbėti šiame kontekste. Aišat nėra verslininkė – ji yra Kadyrovo duktė. Ji galėtų būti bet kuo tik dėl to, kad ji yra jo duktė.“ – portalui tv3.lt sakė Marius Laurinavičius.Visuomeninio judėjimo „Majak“, vasarį rinkusio parašus dėl R.Kadyrovo atsistatydinimo, vadovė Daria Heikinen interviu „Kavkaz.Realii“ pažymėjo, kad R. Kadyrovo ir jo aplinkos žodžiai beveik visada prieštarauja veiksmams, o situacija su Aišat Kadyrovos verslu nėra išimtis.
„Kai Kadyrovo dukra slapta valdo intymių prekių butiką, o vietos pareigūnai demonstratyviai kovoja su „ištvirkimu“, tai yra Putino–Kadyrovo Čečėnijos reikalų tvarka. Ir kad tai būtų paslaptis, verslininkė Aišat, kaip tikra „tėčio dukra“, nepaiso įstatymų. Iš čia išplaukia ir negaliojantys čekiai“, – sako aktyvistė.Paslaptinga intymių prekių parduotuvė ir „negaliojantys“ čekiai2017 metų pabaigoje BBC paskelbė tyrimą, iš kurio paaiškėjo, kad Aišat Kadyrova Grozno centre tariamai atidarė intymių aksesuarų ir erotinio apatinio trikotažo islamo kultūros atstovėms parduotuvę „Lady A“. Parduotuvė įsikūrusi prekybos centre „Firdaws“ – šalia kitų Čečėnijos vadovo dukters parduotuvių.
Leidinys rėmėsi kelių tinklaraštininkų publikacijomis apie parduotuvės atidarymą (dabar šie įrašai ištrinti, BBC redaktoriai turi ekrano kopijas). Uždarą butiko paskyrą „Instagram“ socialiniame tinkle prenumeravo apie 20 tūkstančių žmonių – pirkėjams buvo siūlomas ne tik erotinis apatinis trikotažas, bet ir BDSM aksesuarai bei intymi kosmetika. „Firdaws“ mados namų atstovai šią informaciją komentuoti atsisakė.
„Tai šlykštus ir nešvarus melas! Noriu perspėti tuos, kurie tokiais šmeižtais bando mesti šešėlį mūsų lyderiui Ramzanui Kadyrovui ir jo šeimai. Už kiekvieną žodį teks atsakyti griežtai!“ – „RBK“ sakė Čečėnijos nacionalinės politikos, užsienio ryšių, spaudos ir informacijos ministras Džambulatas Umarovas.
Ramzanas Kadyrovas yra žinomas kaip islamo vertybių puoselėtojas, ne kartą minėjęs, kad moterys turi demonstruoti santūrumą viešumoje, tačiau kyla klausimas ar jo duktės veikla nėra nuodėminga islamo atžvilgiu. „Kadyrovas, veidmainystė, nusikaltimai, nusikaltėlis yra tie žodžiai kurie tinka viskam kas yra jo. Kadyrovas yra nusikaltėlis, kuriam jokios kitos normos, netgi Islamo, negalioja. Jis kuria savo normas, kurias primeta ir kitiems. Ar kas nors tiki kad Kadyrovas laikosi kažkokių islamo normų? Jeigu jis jų laikytųsi Čečėnija būtų kitokia“ – teigia politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Tuo pačiu metu nėra jokių dokumentinių įrodymų, kad intymių prekių parduotuvė priklauso Aišat Kadyrovai. „Open Media“ žurnalistė internetu įsigijo keletą aksesuarų, o paprašiusi pridėti kvitą sužinojo, kad jis „bus negaliojantis“ – jame savininko duomenų nėra.
Čekių nebuvimas nėra vienintelė Aišat Kadyrovos verslo problema. Šių metų pradžioje tapo žinoma, kad „Firdaws“ mados namams dėl mokesčių nesumokėjimo pradėtos vykdomosios bylos. Atitinkama informacija yra „Contour.Focus“ duomenų bazėje. Tai nedidelė suma, tačiau ji leido mokesčių inspekcijai užblokuoti įmonės sąskaitas. Tuo pačiu metu butiko „Instagram“ puslapyje pasirodė ir pranešimas apie darbų sustabdymą dėl techninių priežasčių.
Stulbinančios kainos ir teismo ieškiniai
Po to, kai „Facebook“ buvo pripažinta ekstremistine organizacija, „Firdaws“ sukūrė „Telegram“ paskyrą, kurioje skelbia vyriškus ir moteriškus drabužius. Kiekvieno drabužio kaina vidutiniškai viršija dešimt tūkstančių rublių. Pavyzdžiui, vyriški lininiai marškiniai kainuoja 18 tūkstančių rublių, o kelnės – 14,5 tūkst (apie 240 eurų). Moteriška suknelė iš viskozės kainuos 35 tūkst. (579 eurų), o šilkinė skara su tautinio čečėnų ornamento elementais – 25 tūkst (413 eurų). Apie 30 tūkst. rublių (496 eurų) kainuos vyriškas lininis kostiumas, „kaip Kadyrovo“.
Rugpjūčio viduryje Maskvos arbitražo teismui buvo pateiktas ieškinys dėl skolos išieškojimo iš bendrovės „Firdaws“ – nuo karo Ukrainoje pradžios iš Rusijos pasitraukusi leidykla „Condé Nast“ pareikalavo Aišat Kadyrovos įmonės grąžinti 814 tūkst. rublių (apie 13 tūkst. eurų) skolą, taip pat sumokėti 893 tūkst. rublių (apie 14,5 tūkst. eurų) bauda. Kaip matyti iš arbitražo bylos medžiagos, skola užsitęsė nuo 2019 metų liepos mėnesio.
„Condé Nast“ žiniasklaidos grupė Rusijos rinkoje veikia nuo 1998 m. Iki veiklos Rusijoje sustabdymo ji leido „Vogue“, „GQ“, „GQ Style“, „Tatler“, „AD“, „Glamour“, „Glamour Style Book“ žurnalus.Pirmasis posėdis byloje taip ir neįvyko – Condé Nast pretenzijų atsisakė, priežastys nebuvo atskleistos. Viena iš hipotetinių versijų: „Firdaws“ bendrovė po rezonanso žiniasklaidoje atsipirko leidyklai ikiteismine tvarka – rašo ,,Kavkaz.Realii“.
Teksto autorė: praktiką atliekanti žurnalistė Paula Stepanenkova.