Rytų Europos studijų centro analitikas Raigirdas Borutas sako, kad po Rusijos nesėkmių kare su Ukraina, Kinija nebelaiko Rusijos tokia stipria galia kaip anksčiau ir gali imti reikšti pretenzijas dėl istorinių teritorijų.
Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su Kinijos ekspertu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Ar tai reiškia, kad Rusija Pekine jau nebetraktuojama kaip lygiavertė partnerė? Ar į Rusiją žiūrima nebe kaip į sąjungininkę prieš Vakarus, o kaip į grobį, su kuriuo dabar galbūt žaidžiama kaip katė su pele?
Tada Kinijos požiūris į Rusiją reikšmingai skyrėsi. Vasario 4-os bendrame pareiškime galime matyti tikrai labai aukštinamą abiejų šalių dvišalį bendradarbiavimą. Tačiau po karo Ukrainoje pradžios matome, kad tie lūkesčiai reikšmingai skiriasi.
Nors prieš karą Ukrainoje dar nebuvo galima iki galo pasakyti, kas šiuose dvišaliuose santykiuose yra tas didysis ir mažesnis partneris, tačiau šiuo metu tiek Rusijai, tiek Kinijai nekyla abejonių, jog būtent Kinija yra tas didysis Rusijos brolis. Tai yra ganėtinai reikšmingas pasikeitimas.
Bet ar Rusija vis dar yra brolis Kinijai? Komunistų partijos suvažiavime taip pat pranešta apie Kinijos kariuomenės modernizavimą iki 2027 metų. Taivanui užgrobti modernizuoti Kinijos kariuomenės praktiškai nereikia, su JAV kariauti turbūt irgi nesiruošiama, jeigu kuriamas dvipolis pasaulis. Tai kam yra modernizuojama Kinijos kariuomenė? Ar tai kartais nėra grasinimas Rusijai?
Išties būtent šiame Kinijos Komunistų partijos kongrese itin daug dėmesio buvo skirta būtent kariuomenės reikalams ir kariuomenės tematikai. Būtent pagrindinis tikslas yra spartinti pačią modernizaciją.
Žinoma, tai nėra vien apie Taivaną, tačiau žvelgiant į tai, kas išsiskyrė šiame kongrese, tai aš įvardinčiau būtent tai, kad daugiau kalbama apie didesnį Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos vaidmenį užsienyje. Manau, kad tai yra vienas tų aspektų, dėl ko modernizavimas užima tokią didelę prasmę dabartinėje Xi vykdomoje Kinijos politikoje.
Tai kokia tikimybė, kad Kinija, pamačiusi Rusijos silpnumą kare su Ukraina, nuspręs turėti ir pareikšti teritorinių pretenzijų Rusijai?
Manęs tai tikrai nenustebintų. Kalbant apie gana didelį ažiotažą sukėlusį įvykį 2019 metais, susijusį su Vladivostoku, ir būtent Kinijos visuomenės pasipiktinimu, Kinijos visuomenei gana dažnai – ypač mokyklose – primenama apie istorines kinų žemes, tad žvelgiant į gana reikšmingą Rusijos susilpnėjimą, manau, kad visko gali būti.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.