MITAS NR.1: RYŠYS TARP KOFEINO IR DEHIDRATACIJOS
Kartais pasigirsta nuomonių, jog gėrimai su kofeinu, tokie kaip kava, arbata ar kolos gėrimai gali sukelti organizmo dehidrataciją. Vis dėlto, pasak E. Gavelienės, tai nėra tiesa: „Nors kofeinas pasižymi lengvu diuretiniu poveikiu, tai yra skatina šlapinimąsi, šis efektas nėra pakankamai stiprus, kad mūsų kūnas prarastų daugiau skysčių nei gauna kai geriame kavą, arbatą ar gaiviuosius gėrimus su kofeinu. Net jei gertume tik šiuos gėrimus, tai nesukeltų dehidratacijos – paprasčiausiai mūsų kūnas negautų pakankamai skysčių reikalingų normaliai medžiagų apykaitai.“ Vis dėlto, ekspertė siūlo, kad, norėdami užtikrinti skysčių balansą organizme, neįskaičiuotume gėrimų su daug kofeino, tokių kaip kava, į per dieną išgeriamų skysčių kiekį.
MITAS NR.2: KOFEINAS IR PRIKLAUSOMYBĖ
Nuomonė, kad kofeinas sukelia priklausomybę, yra veikiausiai labiausiai paplitęs mitas apie šį gėrimą. Pasak E. Gavelienės, kofeinas nesukelia tokios priklausomybės kaip narkotikai, alkoholis ar tabakas. „Žmonės, kurie ilgesnį laiką dideliais kiekiais vartojo kofeiną, nustoję jį vartoti gali jausti lengvus nemalonius simptomus, tokius kaip mieguistumas ar galvos skausmas, tačiau jie dingsta po keleto dienų,“ – sakė ekspertė. Vis dėlto, dietologė įspėja, jog sveikatos labui nepatartina per dieną suvartoti daugiau kaip 400 mg kofeino, kas atitinka tris puodelius kavos.
MITAS NR.3: KOFEINAS IR KAULŲ TANKIO PAKITIMAI
Pastaruoju metu girdėti ir įspėjimų, jog kofeinas neigiamai veikia mūsų kaulų struktūrą. Pasak Editos Gavelienės, ši rizika kyla tik tada, kai mes kofeino vartojame pernelyg daug: „Jei gėrimus su kofeinu vartosime saikingai, tikrai nepakenksime organizmui. Vis dėlto, didesnis nei 400 mg. kofeino kiekis per dieną sutrikdo kalcio apykaitą kauluose, taigi mažėja jų tankis ir didėja lūžių rizika.“
E. Gavelienė taip pat teigia, kad kofeinas turi teigiamą poveikį žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, be to, malšina galvos skausmą. Vis dėlto, kaip ir visi kiti dalykai, kofeinas turi būti vartojamas sakingai. Ekspertė primena, jog skaičiuojant per dieną suvartoto kofeino kiekį reikėtų įtraukti ir kofeino turinčius maisto produktus, tokius kaip šokoladas.