Kas yra alerginis rinitas ir kaip jis paplitęs?
Alerginis rinitas, plačiau visuomenei žinomas kaip alerginė sloga – tai daugialypė liga, kuriai būdingas niežulys, čiaudulys ir (arba) nosies išskyrų tekėjimas kartu arba be nosies užgulimo. Pacientus ši liga vargina ypatingai stipriai, nes dažnai su nosies niežuliu, čiauduliu ir sekreto tekėjimu stebimas ir poveikis akims – kenčiama nuo konjunktyvito, susijusio su akių ašarojimu, perštėjimu, niežuliu, paraudimu, kartais net ir regėjimo sutrikimais, trukdančiais normaliam darbingumui, mokymosi funkcijai ir vairavimui bei mechanizmų valdymui.
Statistiniai duomenys rodo, kad alerginis rinitas labai plačiai paplitęs visame pasaulyje ir daugiau jo atvejų nustatoma paskutiniais dešimtmečiais. Manoma, kad visame pasaulyje nuo alerginio rinito kenčia net iki keturiasdešimties procentų žmonių, tuo tarpu Europos žemyne maždaug kas trečias asmuo susiduria su šia alergine liga.
Kas yra lėtinė dilgėlinė ir kada ji diagnozuojama?
Lėtinė dilgėlinė – tai liga, kuri nustatoma tuomet, kai specifiniai jai būdingi bėrimai (odos pūkšlės su angioedema arba be jos) kartojasi bent pusantro mėnesio ir ilgiau. Manoma, kad šia liga serga mažiausiai vienas procentas suaugusiųjų, tačiau gali būti, kad ji paplitusi kur kas labiau, nes ne visi asmenys kreipiasi pagalbos.
Manoma, kad lėtinės dilgėlinės kilmė gali būti ir alerginė, tačiau taip yra tikrai ne visuomet – svarbūs ir kiti faktoriai, tokie kaip autoimuniniai veiksniai; tam tikros infekcinės ligos; kai kurių vaistų, tarkime, antibiotikų vartojimas. Lėtinė dilgėlinė – tai liga, labai stipriai bloginanti pacientų gyvenimą – jiems neretai tenka socialiai atsiriboti, pasiimti nedarbingumą ir kentėti varginančius bėrimo odos pūkšlėmis simptomus. Vis dėlto šiuolaikinė medicina pagalbą siūlo ir šiems asmenims – gali būti veiksmingi vaistai nuo alergijos.
Kuo antrosios kartos vaistai nuo alergijos pranašesni už pirmosios kartos?
Pirmosios kartos antihistaminiai vaistai skiriasi nuo naujesnių, antrosios kartos vaistinių preparatų ne tik savo chemine struktūra, bet ir veikimo mechanizmu, farmakokinetika ir nepageidaujamų poveikių gausa, dažniu bei intensyvumu.
Pirmosios kartos antihistaminiai vaistai dėl poveikio centrinei nervų sistemai labai dažnai sukelia mieguistumą, dėmesio koncentracijos problemas, nuovargį ir sulėtina reakciją. Tuo tarpu antrosios kartos vaistai nuo alergijos šio poveikio neturi. Klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad antrosios kartos vaistai nuo alergijos nesukelia centrinės nervų sistemos slopinimo, nekenkia vairavimo įgūdžiams ir neslopina psichomotorikos. Pavyzdžiui, tokie vaistai netrukdo tinkamai pilotuoti lėktuvą ar profesionaliai vairuoti.
Koks yra puikus antrosios kartos vaisto nuo alergijos pavyzdys?
Bilastinas yra puikus antrosios kartos antihistaminių vaistų pavyzdys. Opexa veiklioji medžiaga, bilastinas yra antihistamininis vaistas. Opexa vartojamas šienligės (kuriai būdingi simptomai yra čiaudulys, niežulys, sloga, užgulta nosis, paraudusios ir ašarojančios akys) ir kitų alerginio rinito formų simptomų slopinimui. Jis taip pat gali būti vartojamas niežtinčių odos išbėrimų (pūkšlių arba dilgėlinės) gydymui.
Bilastinas yra ilgai (net iki dvidešimt keturių valandų) veikiantis histamino antagonistas be sedatyvaus poveikio, pasižymintis selektyviu antagonizmu H1 receptoriams. Atliktas poveikio gebėjimui vairuoti suaugusiųjų tyrimas parodė, kad bilastinas neturi įtakos gebėjimui vairuoti. Vis dėlto prieš vairuojant ir vaistą vartojant pirmą kartą, būtina įvertinti individualų atsaką. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!