• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taivano žvaigždžė, sunkiaatletė Kuo Hsing-chun antradienį Tokijo olimpinėse žaidynėse iškovojo auksą, tačiau kai ji užkopė ant prizininkų pakylos ir gavo medalį, nebuvo iškelta jokia tautinė vėliava ir neskambėjo joks himnas, kuris ją sveikintų.

Taivano žvaigždžė, sunkiaatletė Kuo Hsing-chun antradienį Tokijo olimpinėse žaidynėse iškovojo auksą, tačiau kai ji užkopė ant prizininkų pakylos ir gavo medalį, nebuvo iškelta jokia tautinė vėliava ir neskambėjo joks himnas, kuris ją sveikintų.

REKLAMA

Taivanas žaidynėse net negali savęs vadinti „Taivanu“. Vietoj to jis turi vartoti pavadinimą „Kinų Taipėjus“, kuris daugeliui taivaniečių kelia didelį nusivylimą.

Kodėl ne Taivanas?

Taivanui per daugelį metų olimpiadoje buvo suteikta daugybė pavadinimų dėl jo ypatingo tarptautinio statuso.

Nepaisant to, kad šalis yra savarankiška demokratija, turinti 23 milijonus gyventojų, sienas, valiutą ir vyriausybę, Taivano statusas vis dar ginčijamas.

1950-aisiais, pasibaigus Kinijos pilietiniam karui, pralaimėję nacionalistai ir jų Kinijos Respublikos vyriausybė pabėgo į Taivaną.

REKLAMA
REKLAMA

Laimėjusios komunistų pajėgos žemyne įkūrė Kinijos Liaudies Respubliką.

Pekino komunistų vadovybė niekada nevaldė Taivano. Tačiau ji vis tiek laiko salą „vienos Kinijos“ dalimi ir pažadėjo vieną dieną ją užgrobti jėga, jei to prireiks.

REKLAMA

Taip komunistai bando išlaikyti Taipėjų izoliuotą pasaulio scenoje ir trukdo bet kokiam žodžio „Taivanas“ vartojimui.

Kodėl Kinų Taipėjus?

1981 m. Taipėjus ir Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) susitarė dėl tokio pavadinimo. Tai buvo kompromisas, leidžiantis Taivanui varžytis sporte, neprisistatant kaip suvereni tauta.

Vietoj Taivano raudonos ir mėlynos vėliavos, sportininkai privalo varžytis po „Slyvų žiedų vėliava“ – balta vėliava, kurioje pavaizduoti olimpiniai žiedai.

REKLAMA
REKLAMA

Tradicinė vėliavos pakėlimo daina – ne Taivano himnas – grojama, kai sportininkai yra ant pakylos.

Kritikai teigia, kad šis pavadinimas yra žeminantis, pažymėdami, kad kitos ginčijamos ar nepripažintos vietos, tokios kaip Palestina, olimpinėse žaidynėse naudojasi savo pavadinimu ir vėliava.

Kokie buvo ankstesni pavadinimai?

1952 metais tiek Taivanas, tiek Kinija buvo pakviesti į olimpiadą. Abi vyriausybės teigė atstovaujančios Kinijai, tačiau galų gale Taivanas atsisakė dalyvauti žaidynėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po ketverių metų Taivanas prisijungė prie olimpinių žaidynių kaip „Formosa-China“. Formosa (graži) – tokį pavadinimą XVI amžiuje Taivanui suteikė Portugalijos jūreiviai.

Pekinas boikotavo tas žaidynes ir po dvejų metų pasitraukė iš Tarptautinio olimpinio komiteto. 1960-ųjų žaidynėse Taivanas TOK nurodymu pasirodė Taivano vardu.

Tačiau tuometinė Taivano autoritarinė vyriausybė prieštaravo šiam pavadinimui – jie norėjo būti Kinijos Respublika.

REKLAMA

Taivanas dalyvavo dar dviejose – 1960-ųjų ir 1964-ųjų – olimpinėse žaidynėse kaip Taivanas. Aštuntajame dešimtmetyje daugiau šalių pradėjo diplomatiškai pripažinti Pekiną vietoj Taivano. 1972 m. Taivanas paskutinį kartą dalyvavo olimpinėse žaidynėse kaip Kinijos Respublika.

Taivanas boikotavo 1976 m. olimpines žaidynes po to, kai priimančioji šalis Kanada pareikalavo, kad jis konkuruotų kaip Taivanas, o ne kaip Kinijos Respublika. 1979 m. Taivanui buvo neleista dalyvauti žaidynėse, kai TOK pripažino Pekiną atstovaujančiąja organizacija Kinijai.

REKLAMA

Taivanui į žaidynes grįžti buvo leista po dvejų metų, kai jis sutiko konkuruoti kaip Kinų Taipėjus. Šis pavadinimas yra naudojamas nuo tada.

Kodėl Taivanas vėl populiarus?

Šiek tiek ironiška, kad dabar vis dažniau sutinkama ir raginama Taivanui leisti naudoti pavadinimą „Taivanas“, nors ankstesnės vyriausybės anksčiau nemėgo šio pavadinimo.

Tačiau Taivane nuo 1970-ųjų daug kas pasikeitė. Nuo 1990-ųjų Taivanas iš diktatūros peraugo į vieną pažangiausių Azijos demokratinių valstybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsirado aiški taivaniečių tautinė tapatybė, ypač tarp jaunimo.

Referendumas dėl to, ar pavadinimas „Kinų Taipėjus“ turėtų būti pakeistas, įvyko 2018 m., susilaukdamas perspėjimų iš TOK ir Pekino.

Tačiau referendumas buvo pralaimėtas, iš dalies dėl to, kad geriausi sportininkai balsavo prieš, bijodami, kad jiems bus uždrausta dalyvauti didžiuosiuose sporto renginiuose.

Dabartinė prezidentė Tsai Ing-wen, kuri pernai truškinančiu rezultatu laimėjo rinkimus, Taivaną vertina kaip de facto suverenią tautą ir ragina dažniau vartoti Taivano pavadinimą.

Ji internete parašė padėkos žinutę Japonijai po to, kai žinių vedėja per atidarymo ceremoniją Kinų Taipėjų pavadino Taivanu.

Reaguodamas į tai, Kinijos valstybinės žiniasklaidos bulvarinis leidinys „Global Times“ išpeikė Japoniją už „nešvarius politinius triukus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų