Jeigu manote, kad prievartautoją ar žudiką galima atpažinti iš tolo, labai klystate. Didžioji dauguma smurtautojų su draugais, pažįstamais ir kaimynais elgiasi nepriekaištingai.
Klastingi angelai
Turbūt ne vienas yra matęs kokį aštraus siužeto filmą apie maniaką ir pykęs, kad taip ilgai niekas jo neatpažino ir laikė vos ne į žemę nusileidusiu angelu – esą toks paslaugus ir mielas. Tačiau tokį žiūrovo jausmus ir nervus dirginantį siužetą dažnai sukuria ne režisierius, o pats gyvenimas. Mat „gerų berniukų“, kurių sąžines slėgė dešimtys nusikaltimų, būta ne tik kine.
Praėjusiame „Akistatos“ numeryje rašėme apie savo šeimą išžudžiusį Mindaugą Daunorą. Visiems Kupreliškio gyventojams jis atrodė labai malonus ir geras.
Geras, paslaugus, mylintis motiną, gyvūnus ir gamtą kaimynams atrodė ir „Senukų“ apsaugos „duobkasys“ V. Vladimirovas.
O kaunietis A. Chrisanovas? Jaunystėje buvo toks drovus ir kuklus, kad net gėdijosi savo tikrosios pavardės – Durnovas – tad pasirinko žmonos. Vėliau žavėjosi savo šuniuku, augino akvariume žuvytes. Dar vėliau nužudė 3 žmones, o jų lavonus susmulkino.
Paslaugusis Vytukas – senučių siaubas
Septynias garbaus amžiaus moteris nužudęs Vytautas Majauskas kaimynams taip pat atrodė malonus jaunuolis. Nedidelio ūgio, švelnaus balso Vytautas nė iš tolo nepanėšėjo į žudiką. Kaimynai jį vadindavo Vytuku ir džiaugėsi, kad jis toks paslaugus, užjaučiantis ir supratingas. Kai kurios moterys dar ilgai negalėjo patikėti, kad „gerojo kaimynėlio“ rankos buvo suteptos senučių krauju.
V. Majauskas maniakiškų nusikaltimų seriją pradėjo Varėnos rajono Merkinės miestelyje. Čia savo namuose, lovoje, buvo rasta pasmaugta vieniša senolė. Iškuisti kambariai išdavė, kad žudyta apiplėšimo tikslu. Netrukus net 3 panašios žmogžudystės buvo užregistruotos Alytuje, dar dvi – Kauno rajone, galiausiai – Prienuose. Visais atvejais užpultos vienišos senutės. Panašus ir nužudymo braižas – aukos buvo pasmaugtos.
Teisme V. Majauskas tikino, esą nė vienos moters nenorėjęs tyčia žudyti, o tik prismaugti, kad galėtų pavogti pinigus bei vertingus daiktus.
Kai teisėjų kolegija paskelbė, kad V. Majauskui skirianti griežčiausią bausmę – kalėjimą iki gyvos galvos, – 19 metų teisiamasis neparodė jokių emocijų. Jis stovėjo sunėręs rankas už nugaros ir visą laiką nepakėlė akių nei į šalia buvusį giminaitį, nei į kitus proceso dalyvius. Maniako vardą pelnęs jaunuolis bejausmiškai elgėsi viso bylos teisminio nagrinėjimo metu ir detaliai aiškino nusikaltimų aplinkybes.
Žudo ir lakūnai
Psichologai tvirtina, jog maniakai žudo dėl pinigų, sekso, maisto ar tiesiog iš įdomumo, smalsumo. Dauguma iš jų – nepasitikintys savimi, turintys seksualinių problemų. Nusikalsti kartais paskatina perdėtas uždarumas ir net drovumas.
Maniakai aukomis paprastai renkasi nepažįstamus žmones. Daugumos žudikų psichika yra pažeista, su ryškiais sadizmo požymiais, tačiau tai nereiškia, kad visi jie gali būti pripažinti nepakaltinamais.
Psichologų tvirtinimu, maniakai tiesiog mėgaujasi kiekvienu įvykdytu nusikaltimu, žudydami gali net patirti pasitenkinimą. Yra nustatyta, kad daugelis jų yra augę nepilnose šeimose arba valdiškose globos įstaigose, neapykantos ir smurto perpildytoje aplinkoje.
Tačiau negalima teigti, kad visi maniakai yra žemo intelekto. Štai kitados ne mažiau kaip 140 vaikų nužudė Prancūzijos maršalas Žilis de Rėjus. Už karo nuopelnus gavęs maršalo titulą, pasitraukė į Tifožo pilį, o ten visų nelaimei susidomėjo alchemija ir nekromantija. Slaptiems ritualams reikėjo žmonių aukų...
Apie 650 jaunų merginų nužudė Vengrijoje gyvenusi grafienė Elžbieta de Batori. Beje, jos giminių pėdsakai ateina ir į Lietuvą – Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Steponas Batoras buvo jos pusbrolis. Nepaprasto grožio grafienė bijojo pasenti ir buvo įsitikinusi, kad amžinai jauna ji išliks, jei maudysis jaunų merginų kraujyje. Paaiškėjus kraupiai tiesai, E. Batori buvo gyva užmūryta pilies miegamajame.
Įtariama, kad net 454 pacientus nužudė gydytojas iš Didžiosios Britanijos Haroldas Šipmanas. Jis buvo nuteistas kalėti 15 kartų iki gyvos galvos, bet prieš 5 metus pasikorė kalėjimo vienutėje. Šio šeimos gydytojo aukomis dažniausiai tapdavo pagyvenusios pensininkės – H. Šipmanas sušvirkšdavo joms po 30 miligramų heroino ir stebėdavo agoniją.
Minėtasis kaunietis A. Chrisanovas kadaise dirbo civilinės aviacijos lakūnu.
Tolikas Smaugikas nori į laisvę
Klaipėdietį Anatolijų Kiseliovą prie didelių intelektualų gal nepriskirsi, o pats jis tokiu būti ir nenori. Teisme jis apsimetė sergąs psichine liga, vaidino, kad nepažįsta žmonių, negali vaikščioti, uždarytas teisiamųjų narve imitavo pamišimą. Tačiau medikų jam apgauti nepavyko, o paskelbus nuosprendį, visos „ligos“ pasibaigė.
1998 metų rugsėjo 14 dieną A. Kiseliovas už 4 žmonių nužudymą buvo nuteistas mirties bausme. Panaikinus mirties bausmę, buvo įkalintas iki gyvos galvos. Jis nuteistas už tai, kad dirbdamas taksistu nužudė 3 moteris. Žinoma, A.Kiseliovas neprilygsta Džekui Skerdikui ar baisiajam išsigimėliui A. Čikatilai, tačiau Toliko Smaugiko pravardės tikrai vertas – aukas jis pasmaugdavo virvele. Lavonų nepjaustinėdavo, nemėsinėdavo, nekrofilija neužsiminėjo. Galima sakyti, tvarkingai ir rūpestingai laidodavo, neužmiršdamas sudėti aukų rankų ant krūtinės, o veidus – pridengti drobule. Nužudytųjų kūnus maniakas užkasdavo Šernų miške, o aukso papuošalus padovanodavo 20 metų už save jaunesnei žmonelei – striptizo šokėjai Reginai. Maniakas kartu su savo žmonos broliu dar pasmaugė ir uošvės vyrą.
Šis 4 žmonių žudikas, kai tik atsirado proga, tuoj kreipėsi į teismą ir paprašė skirti jam švelniausią bausmę. Šį kartą teismas jo prašymo nepatenkino ir paliko kalėti iki gyvenimo pabaigos, tačiau niekas negarantuotas, kad maniakas taip ir neišeis į laisvę.
Neturi baimės jausmo
Na, o mokslininkai ir toliau tyrinėja maniakus. Londono psichiatrijos instituto prie Britų karališkojo koledžo tyrnėtojai nustatė, kad žmonės, ne vieną kartą nuteisti už sunkius nusikaltimus – nužudymus ar išžaginimus – neturi baimės jausmo. Mokslininkai sako, kad normaliam žmogui parodžius nuotraukas su prievartos scenomis, į smegenis priteka daugiau kraujo. Tokias nuotraukas rodant nusikaltėliams, nesulaukta jokios reakcijos. Manoma, kad šios išvados galėtų padėti nustatyti tuos žmones, kurie gali įvykdyti sunkius nusikaltimus.
Žilvinas VIZGIRDA
Kodėl paslaugūs ir geri berniukai tampa serijiniais žudikais? (1)