• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priklausomybė nuo alkoholio (alkoholizmas) yra lėtinė įvairialypė liga, apimanti tiek psichologinius asmenybės, tiek fiziologinius organizmo pokyčius. Veiksmingiausias priklausomybės nuo alkoholio gydymo būdas yra kompleksinis, apjungiantis tiek vaistų, sukeliančių alkoholio netoleravimą, slopinančių potraukį išgerti bei stabilizuojančių nervų sistemą, vartojimą, tiek psichologines poveikio priemones, tokias kaip psichologinis konsultavimas, individuali ir/ar grupinė psichoterapija. Priklausomybei nuo alkoholio gydyti itin veiksminga specializuota grupinė psichoterapija („Anoniminiai alkoholikai“, „Minesotos programa“). Vienas galimų alkoholizmo gydymo būdų yra „kodavimas“ Tai dažniausiai psichologines ir medikamentines poveikio priemones apimanti procedūra, skirta susilpninti potraukį alkoholiui bei sukelti laikiną jo netoleravimo reakciją.

„Kodavimas“ – tai būdas kovoti su alkoholizmu pasitelkiant mirties baimę

1984 m. rusų gydytojas A. R. Dovženko sukūrė įtaiga pagrįstą („išgersi – mirsi“) priklausomybės nuo alkoholio gydymo metodą, kurį pavadino „kodavimu“. Nors pradžioje buvusios Sovietų Sąjungos medicinos specialistai šį gydymo būdą vertino kritiškai, šiuo metu jis vienas populiariausių tarp priklausomų nuo alkoholio žmonių posovietinėse šalyse. Vis dėl to, Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose šis metodas yra nesuprantamas. Vakariečiai, gydydami alkoholizmą, daug dėmesio skiria paties sergančiojo įtraukimui į gydymo procesą. Su juo dalijamasi informacija apie gydymo eigos etapus, vaistų veikimą, taikomų metodikų pranašumus ir galimus rezultatus. Tuo tarpu „kodavimas“ yra itin direktyvi procedūra paremta gydytojo autoritetu ir visišku pasitikėjimu specialistu.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo ko priklauso alkoholizmo gydymo sėkmė? Gydant priklausomybę nuo alkoholio svarbiausias sėkmės veiksnys yra pats žmogus ir jo apsisprendimas nebevartoti alkoholio. Jeigu tai pavyksta, nesvarbu, koks buvo naudojamas gydymo metodas: „kodavimas“, medikamentai, psichoterapija, didžiausias nuopelnas yra paties žmogaus, sugebėjusio atsisakyti alkoholio. Tačiau klinikinėje praktikoje neretai tenka susidurti su situacija, kai artimieji nori, kad žmogus nebegertų, „užsikoduotų“, o jam pačiam to nereikia. Tokiu atveju sunku tikėtis sėkmės. Visgi, kartais tai geriau nei išviso nekreipti dėmesio į geriantįjį. Labai svarbi žmogaus nuostata, ar žmogus negeria dėl to, kad jis buvo „užkoduotas“, ar jis „koduojasi“ dėl to, kad nori negerti. Pirmu atveju apsauga nuo alkoholio vartojimo yra labai silpna, paremta vien baimės faktoriumi. Tokiu atveju, užkoduotas“ žmogus neretai skaičiuoja dienas ir valandas, kada jis vėl galės išgerti.

REKLAMA

„Kodavimo“ galimybės ir ribos

Norint sėkmingai atlikti „kodavimo“ procedūrą, būtinas „besikoduojančio“ žmogaus bendradarbiavimas. Prieš procedūrą yra paruošiamasis laikotarpis, kada pacientui paaiškinama „kodavimo“ esmė ir paprašoma ne mažiau kaip dešimt dienų nevartoti alkoholio. Tai labai svarbus gijimo metas, susijęs su fiziologiniais pokyčiais organizme ir psichologiniu nusiteikimu gyventi blaiviai.

REKLAMA
REKLAMA

Neretai, „kodavimas“ vertinamas kaip stebuklinga procedūra, kuri lyg chirurgo skalpeliu išpjaus ilgus metus varginusią alkoholizmo problemą. Tikimasi, kad praėjus „kodo“ laikui žmogus visiškai nebenorės gerti, ar galės išgerti saikingai (dažniausiai tai ir sukelia ligos atkrytį). „Kodavimas“ nėra stebuklas, ar operacija išgydanti nuo priklausomybės. Kartais „užsikodavimas“ vertinamas kaip silpnumo ženklas, ar žmogaus psichikos žalojimas. Iš tiesų, kuomet žmogus negeria, tai negeria ne „kodas“, gydytojas ar vaistai, negeria jis pats. Tai jo nuopelnas ir pergalė. „Kodas“ gali būti vienas ramsčių, padedančių susilaikyti nuo alkoholio, sudėtingame kelyje į blaivybę. Būna, kad žmogus koduojasi trumpam, o negeria ilgai, kartais net visą gyvenimą. Vadinasi, jis buvo apsisprendęs, o procedūra pasitarnavo tik kaip stumtelėjimas į priekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priklausomybės nuo alkoholio gydymas yra sudėtingas ir ilgas. Šiandien dar nėra sukurta vaistų ar metodo, kuris padėtų visiškai išspręsti šią problemą. Todėl „kodavimas“, kaip viena sudedamųjų gydymo dalių, tam tikrame gydymo etape iš tiesų gali padėti pacientui sėkmingai susilaikyti nuo alkoholio vartojimo.

Gyd. Mindaugas Jasulaitis

www.romuvosklinika.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų