„Demodex yra mažutėlės erkutės, kurios gyvena mūsų plaukų folikuluose ir riebalų liaukose, o naktį jos išlenda pavalgyti mūsų negyvų odos ląstelių ir poruotis, – aiškino jis „TikTok“ paskelbtame vaizdo įraše. – Dar keisčiau yra tai, kad jos savo primityviomis akimis jaučia šviesą – taip jos sužino, kad pavojaus nėra ir jos gali pasiautėti“.
Dvi pagrindinės erkučių rūšys
Moksliniai tyrimai patvirtino, kad šių erkučių turi beveik visi suaugusieji, rašo nypost.com.
Jomis dažniau būna užsikrėtę vyresnio amžiaus žmonės, rečiau – vaikai iki 5 metų, nors erkės gali būti perduodamos per kontaktą su plaukais ir antakiais bei dalijantis asmens higienos priemonėmis, pavyzdžiui, makiažo šepetėliais, pincetu, akių pieštuku ir blakstienų tušu.
Žmonės kenčia nuo dviejų rūšių erkučių. Demodex folliculorum, veido erkutė, kuri yra maždaug trečdalio milimetro ilgio, dažniausiai gyvena veido plaukų folikuluose, ypač aplink blakstienas ir antakius, o Demodex brevis yra mažiau nei ketvirčio milimetro ilgio ir gyvena riebalų liaukose.
Erkučių paplitimas
Norėdamas pademonstruoti šių savotiškų kenkėjų paplitimą, S. Walteris ant kaktos ir skruostų užsidėjo skaidrios lipnios juostos gabalėlius ir apžiūrėjo jų paviršių per mikroskopą.
Jis pastebėjo vieną galingą erkę su išsipūtusiu pilvu.
„Įdomus faktas – Demodex erkės nesituština, nes neturi išangės. Jos tik valgo, valgo, ir valgo“, – paaiškino dermatologas.
Demodex erkės paprastai gyvena apie dvi savaites. Vieno tyrimo duomenimis, erkės deda kiaušinėlius folikuluose arba riebalų liaukose. Jos išsirita po trijų ar keturių dienų ir subręsta maždaug per savaitę. Kai erkės nugaišta, jų kūneliai suyra folikulo ar liaukos viduje.
„Atsikratyti veido erkučių neįmanoma“
Dauguma žmonių nejaučia Demodex erkių simptomų ir net nežino apie šiuos nemalonius padarus. Tačiau jos siejamos su tokiomis odos ligomis kaip rožinė, spuogai ir dermatitas, be to, jos gali pabloginti regėjimą ir pažeisti akių vokus bei blakstienas.
Australijos Federacijos universiteto garbės profesorius Markas Sandemanas pataria kreiptis į gydytoją, jei įtariate vokų uždegimą.
„Kontroliuoti erkių populiaciją galima naudojant prausiklį ar gydytojo paskirtą gydymą, bet visiškai atsikratyti veido erkučių neįmanoma“, – rašė jis 2022 m.
Kas yra veido erkutės?
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė Aušrinė Ramanauskaitė anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad blakstienų, veido arba odos erkutė, kitaip vadinamas demodeksas, yra mikroskopinių erkučių rūšis, gyvenanti plauko folikule arba greta jo.
Iš šiai dienai žinotų 65 erkučių rūšių labiausiai žmogaus odoje yra paplitusios dvi: Demodex folliculorum ir Demodex brevis.
„Abi erkių rūšys yra mikroskopino dydžio ir jų neįmanoma pamatyti plika akimi. Jos pasiskirsto plaukų folikuluose arba greta jų, kur minta riebalinių, meibominių liaukų ir epitelio ląstelių išskyromis.
Demodex folliculorum longus turi pailgą kūną, kurio dydis iki 0,04–0,3 milimetrų ir dažniausiai veisiasi blakstienose. Paprastai vienoje riebalinėje liaukoje yra tik viena Demodex brevis erkutė. O į plauko folikulą telpa po 3–6 Demodex folliculorum.
Demodex folliculorum brevis yra perpus mažesnė. Šio tipo erkės minta negyvomis odos ląstelėmis aplink blakstienas ir kitas akies sritis, pavyzdžiui, vokus“, – paaiškino specialistė.
Veido erkutė (nuotr. 123rf.com)
A. Ramanauskaitės teigimu, visi suaugę žmonės turi bent vieną šių erkučių rūšį: „Demodex yra natūralūs suaugusių žmonių odos ir plaukų gyventojai. Tik vaikams iki penkerių metų amžiaus jie nustatomi retai.“
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė nurodo, kad veido erkučių sukeltas odos ar akių uždegimo paūmėjimas dažniau pastebimas pavasario ar vasaros laikotarpiu, nes jos yra aktyviausios esant 30–40 laipsnių temperatūrai.
Veido erkutes išduodantys simptomai
A. Ramanauskaitės teigimu, veido erkutes išduodantys požymiai yra nespecifiniai: niežėjimas, odos jautrumas, paraudimas, pleiskanojantys veido odos plotai, dėmės, spuogeliai, mazgeliai, folikulitas, egzema. Taip pat gali atsirasti akių sudirgimas, paraudimas, pleiskanojimas vokų srityje, blakstienų slinkimas.
„Padidintas kiekis Demodex erkučių randams esant tokiems odos susirgimams kaip Demodex folliculorum, rožinė, perioralinis dermatitas, demodekozinis abscesas ir kitiems“, – komentavo pašnekovė.
Pasak gydytojos dermatovenerologės-trichologės, esant gausesniam Demodex erkučių kiekiui ir susilpnėjusiam imunitetui, pavyzdžiui, po transplantacijos, ŽIV, vartojant vaistus ar esant tokioms imunosupresinėms būklėms kaip onkologija, galimi odos bėrimai: demodikozė, Demodex sukeltas blefaritas, vokų dermatitas.
Todėl esant bėrimams veide ar pleiskanojimui, A. Ramanauskaitė rekomenduoja kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, o atsiradus bėrimams vokuose – į oftalmologą.
Veido erkučių gydymas
Specialistė nurodo, kad veido erkučių gydymas priklauso nuo simptomatikos ir bėrimo vietos. Tačiau, pasak A. Ramanauskaitės, žmonėms, susidūrusiems su šia problema, svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
„Skiriama tinkama veido higiena, ypač tinka produktai su arbatmedžio aliejumi, švelni nedirginanti odos ir plaukų priežiūra. Taikomas gydymas vietinias tepamais vaistais, akių lašais, taip pat ir geriamais vaistais“, – pasakojo ji.
Gydytoja dermatovenerologė-trichologė sako, kad nors veido erkutės nekelia didelio pavojaus žmogaus sveikatai, dėl šios problemos gali atsirasti diskomfortas ir minėti nemalonūs požymiai, tokie kaip odos niežėjimas, paraudimas, jautrumas, blakstienų ar antakių retėjimas.
Gyvenkite sau ramiai ir mažiau skaitykite tokių "mokslinių" straipsnių.