Vyriškos lyties baltakaklės musinukės daugybę metų, kiekvieną veisimosi sezoną, pasipuošdavo kaktą didele balta dėme, taip jie parodydavo savo, kaip patino, patrauklumą ir įspėdavo konkurentus. Pagrindinė žinutė buvo ta, kad kuo didesnė patinėlio dėmė, tuo jis geresnis laimikis.
Deja, dauguma naujų tyrimų, kuriais nagrinėta šių paukščių bruožų evoliucija išskyrė „dramatiškus pokyčius”. Tyrimų išvados teigia, kad klimato kaita gali lemti, jog dauguma paukščių virs ne tokiais patraukliais. Tyrimas atliktas baltakaklių musinukių gyvenamojoje vietoje, Gotlande (Baltijos jūros saloje). Mokslininkai tvirtina, kad anksčiau, didelis baltas ornamentas kaktoje patinams padėdavo rasti partnerę, o dabar, jis sukelia neigiamą efektą. Ir, kaip rezultatas, šis taškas paukščių kaktose sumažėjo. Mokslininkų teigimu, šis paukščių raštų pasikeitimas gali vykti visoje Europoje. Todėl daugiau rūšių gali būti panašiai paveiktos.
Tyrimo metu, nuo 1981 iki 2014 metų, vidutinė temperatūra Gotlande išaugo 1,5 laipsnių. Šiltesnis oras lėmė rašto sumažėjimą. Po šalto pavasario, ryškesniais ornamentais išmarginti patinai laikėsi gerai, bet po šilto pavasario jie prarado galios pusiausvyrą. Tarp mažas ir dideles dėmes turinčių patinėlių ji pakito dešimto dešimtmečio pabaigoje.
Tikslus, pasikeitimus lėmęs mechanizmas nebuvo nustatytas. Tačiau biologai ilgai studijavo įmantraus ornamento evoliucinius privalumus ir trūkumus.
Pavyzdžiui, akį traukiančios plunksnos gali padidinti dauginimosi tikimybę, bet ir pritraukti plėšrūnų dėmesį.
Raštas sumažėjo 10%
Moksliniame žurnale Nature Ecology & Evolution, tyrėjai paaiškina kad „ kasmetinė paukščių geros fizinės būklės atranka poravimuisi pasiremianti kaktos dėmės dydžiu pasikeitė. Šis pasikeitimas paaiškinamas didėjančia pavasario oro temperatūra perėjimo vietose. Ryškiaspalvių plunksnų savininkai buvo populiaresni šaltesniais veisimosi sezonais, bet nesirenkami šilto perėjimo sezonais”.
Moklsninkai, Simon Evans ir Lars Gustafsson iš Uppsala Universiteto Švedijoje, tvirtina, kad vidutinis dėmės kaktoje dydis sumažėjo maždaug 10% tarp 1981 ir 2014 metų.
Pasikeitimai, kuriuos jie rado Gotlande buvo panašaus masto, kaip ir tie, kuriuos mokslininkai aptiko nagrinėję Baltakaklių musinukių populiaciją Vengrijoje. „Darome prielaidą, kad mūsų rezultatai pavaizduoja viso kontinento rūšių ornamentų pokyčius. Atsižvelgiant į tai, mes teigiame, kad klimato kaita taip pat galėtų daryti įtaką kitų rūšių ekologinei-evoliucinei dinamikai ir jų plunksnų ornamentams”, – pridėjo mokslininkai.