Lietuvos teatro žiūrovai prancūzų komedijos metrą Ericą Emmanuelį Schmittą ir jo sąmoju bei elegancija žaižaruojančią pjesę „Paleistuvis“ tikriausiai puikiai pamena. Klaipėdos dramos teatro spektaklis, režisuotas Povilo Gaidžio, iki šiol su pasisekimu rodomas. Beje, žiūrovams tikriausiai teko matyti ir pjesės kino versiją (angl. pav. The Libertine; 1990).
Ericas Emmanuelis Schmittas – ne tik vienas garsiausių šiuolaikinių dramaturgų, apdovanotas Prancūzų akademijos teatro premija: akademiniame pasaulyje jis žinomas filosofas, Švietimo epochos specialistas, savo daktaro disertacijoje gilinęsis į Denis Diderot veiklą ir visą enciklopedistų sąjūdį. Teatro sferose E.E. Schmittas žinomas kaip neprilygstamas šmaikščių dialogų meistras.
Kad E.E. Schmittas - spalvinga ir nenuspėjama asmenybė, liudija ir knygų ciklas, skirtas didžiausioms pasaulio religijoms – krikščionybei, islamui, budizmui ir judaizmui. Jau pats tokio ciklo parašymo faktas, sutikime, gana netikėtas žmogui, save tapatinančiam su laisvamanių idėjomis. Nors gal kaip tik skeptiškas „sveikas protas“ ir leidžia E.E. Schmitttui svarstyti apie Dievo buvimą nebanaliai. Ir – paradoksas – manau, jog šioms knygoms priekaištų neturėtų net patys ortodoksiškiausi teologai.
Klaipėdos dramos teatras spalio 31-ąją pristatys publikai premjerą pagal pirmąją ciklo knygą „Oskaras ir ponia Rožė“, skirtą krikščionybei. Knygos tema labai „slidi“, reikalaujanti ypatingo jautrumo ir subtilumo – tai vaiko, sergančio nepagydoma liga, istorija. Paskutiniųjų dvylikos jo gyvenimo dienų kronika. Sunku patikėti – skaudus, bet kartu labai šviesus ir skaidrus pasakojimas, kažkuo šiek tiek primenantis režisieriaus A. Matelio filmą „prieš išskrendant į žemę“.
E.E. Schmittas apie savąją knygą rašo: „Kaip ir Oskaras aš žinau, ką reiškia sirgti nepagydoma liga, bet, skirtingai nei Oskaro, mano gyvenimas buvo išgelbėtas. Todėl aš ir nusprendžiau pradėti rašyti kūrinį “Oskaras ir ponia Rožė”. Metų metus nedrįsau pradėti rašyti tos knygos, žinojau, kad tai bus tabu tema – sergančio vaiko tema. Dostojevskis yra pasakęs, jog vaiko mirtis priverčia žmogų nebetikėti, jog Dievas yra. Kūrinio pradžioje Oskaras netiki Dievu ir rašo jam tik prašomas močiutės Rožės. Tačiau kasdienis laiškų rašymas padeda berniukui – leidžia jam suvokti skirtumą tarp to, kas gyvenime svarbiausia ir kas tik paviršutiniška, kas dvasiška ir kas materialu. Ir kaskart rašydamas Oskaras išsako, kas visų svarbiausia – atveria savo širdį gyvenimui ir pasauliui.“
Spektaklį „Oskaras ir ponia Rožė“ režisavo Povilas Gaidys, scenai pritaikė Sigitas Poškus, o jums vaidins aktoriai Elena Gaigalaitė, Donatas Švirėnas, Linas Lukošius, Viačeslavas Mickevičius, Simona Šakinytė, Toma Gailiutė, Gediminas Pranckūnas, Česlovas Judeikis, Dovilė Rudinskaitė bei Arnoldas Eisimantas. Spektaklio premjera – spalio 31d. 18 val. Muzikinio teatro salėje (Danės g. 19). Bilietus iš anksto įsigyti galima Dramos teatro kasoje (Teatro g. 2, tel. pasiteiravimui 31 44 53), o tą pačią dieną nuo 16 val. – Muzikiniame teatre.