• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidento Rolando Pakso apkaltos procesui pasiekus apogėjų, jo šalininkai iš visos Lietuvos ėmė plūsti prie parlamento rūmų - solidarizuodamiesi šiandien į sostinę turėtų išvykti ir keli šimtai uostamiesčio gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

"Vakarų ekspresui" aktyvistai teigė, jog yra pasiryžę pravaikštoms darbuose, o į Vilnių vešis ne šakes, o "tylos protestą prieš prezidento nuvertimą".

REKLAMA

Tuo tarpu vakar prasidėjus vienam paskutiniųjų apkaltos posėdžių Seime R. Pakso nušalinimas ėmė strigti teisiniuose brūzgynuose. Vakarykštis apkaltos procesas po valandos buvo nutrūkęs R. Pakso advokatams išsireikalavus pertrauką.

Nakvotų autobusuose

Šiandien šimtai R. Pakso rėmėjų žadėjo budėti prie Seimo, mitinguoti ir net neįleisti parlamentarų į rūmus.

REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu Vilniuje prie parlamento sustiprintos policijos pajėgos, pareigūnai buvo atvežti net ir iš kitų miestų.

Judėjimo "Už teisingumą ir demokratinę Lietuvą" nariai Klaipėdoje R. Paksą aktyviai jau parėmė jo vizito uostamiestyje metu. Šiandien apie 200 žmonių iš Klaipėdos keliais užsakytais autobusais turėtų pajudėti link sostinės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar keli šimtai prezidento rėmėjų planuoja vykti iš Kretingos, Skuodo ir kitų rajonų.

Nuošalyje neliks ir proprezidentinės Liberalų demokratų partijos skyriaus uostamiestyje nariai.

Pasak šios partijos Klaipėdos apskrities koordinacinės tarybos vadovo Valerijono Bernoto, prezidento šalininkai neketina vežtis šakių ar kurstyti nesantaiką prie parlamento.

REKLAMA

"Žinoma, atsivešime keletą plakatų, tačiau mūsų mitingas - tylos protestas prieš prezidento nuvertimą. Žinoma, antradienis - darbo diena, tad kai kam gali kilti keblumų. Klaipėdoje protesto nebus, nes Savivaldybė elgiasi "gerai", meras R. Pakso neignoravo vizito metu. Priekaištų neturime", - dalinosi mintimis V. Bernotas.

REKLAMA

"Vakarų ekspresui" pasidomėjus, kur klaipėdiečiai ketina nakvoti, jei prezidento nušalinimo procedūros užsitęstų, V. Bernotas atsakė: "Jei bus reikalas - pasiliksime, nakvosime autobusuose".

Beje, mitinguotojai nespėjo laiku pasirūpinti reikiamais leidimais, tad pagal galiojančią tvarką prie parlamento leistina ne daugiau šimto žmonių akcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietoje šešių - trys

Pats R. Paksas Seime buvo laukiamas vakar, tačiau vietoje baigiamosios savo kalbos prezidentas žadėjo rinktis televizijos eterį.

Pavakarę prasidėjęs apkaltos procesas buvo netikėtai užstrigęs, mat advokatai išsireikalavo 40 minučių pertrauką, kurios jiems prireikė norint susipažinti su kaltintojų tik vakar suformuluotais patikslintais kaltinimais.

REKLAMA

Paaiškėjo, kad parlamentas turi balsuoti ne dėl šešių specialiosios komisijos, o dėl trijų Konstitucinio Teismo suformuluotų kaltinimų šiurkščiai pažeidus pagrindinį šalies įstatymą.

Praeito mėnesio pabaigoje Konstitucinis Teismas konstatavo, kad prezidentas Konstituciją šiurkščiai pažeidė trimis atvejais: kai suteikė pilietybę dosniausiam savo finansiniams rėmėjui Jurijui Borisovui, neužtikrino valstybės paslapties apsaugos ir sąmoningai J. Borisovui leido suprasti, kad dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą ir pasiklauso pokalbių telefonu.

REKLAMA

Taip pat Konstitucija pažeista, kai R. Paksas nurodė savo patarėjui Visvaldui Račkauskui pasinaudojant tarnybine padėtimi siekti per teisėsaugos institucijas paveikti bendrovės "Žemaitijos keliai" vadovų ir akcininkų sprendimus dėl akcijų perleidimo R. Paksui artimiems asmenims.

Išsiuntinėjo laiškus

Prezidento advokatai pirmadienį Seime siekė, kad apkaltos procesas būtų atidėtas, kol prezidentas iš Konstitucinio Teismo gaus išvados, kurioje nurodoma R. Pakso antikonstitucinė veikla, išaiškinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš valstybės vadovo kaltintojų parlamentaras Raimundas Šukys šitokį R. Pakso kreipimąsi pavadino prieštaraujančiu Konstitucijai, kadangi Teismo išvada - galutinė ir neskundžiama.

Beje, vakar posėdyje lauktas ir pats prezidentas, tačiau šis sutartu laiku į posėdį neatvyko. Seimo vicepirmininkas Česlovas Juršėnas "Vakarų ekspresą" informavo, kad R. Paksas kiekvienam Seimo nariui yra atsiuntęs laišką, kuriame teigiama, kad prieš balsavimą valstybės vadovas tikrai atvyks.

REKLAMA

"Prezidentas parlamente tars baigiamąjį žodį. Mano žiniomis, tai turėtų įvykti antradienį, nes tą dieną Seimo nariai planuoja balsuoti. Tačiau pagal Statutą dabartiniai procesai turėtų vykti dukart ilgiau, nei jau įvyko. Jei apkalta vyktų be spragų ir sutrumpinimų, R. Paksas Seime viešėtų ne kartą", - mūsų dienraščiui vakar po pietų paaiškino prezidento patarėjas Gintaras Šurkus.

REKLAMA

Jis dar kartą paneigė kalbas, esą R. Paksas ketina atsistatydinti paskutiniąją apkaltos dieną.

Advokatai vilkino

Vakar vienus paskutiniųjų taškų R. Pakso gynimo strategijoje sudėliojo ir prezidento advokatai. Vienas jų - Gediminas Baublys - pirmadienį lankėsi Prezidentūroje, tačiau savo pokalbio turinio su valstybės vadovu žurnalistams jis neatskleidė.

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas vylėsi, kad jo kliento apkaltos procesas Seime bus "ilgas". "Ne 15 minučių, tikiuosi", - sakė G. Baublys.

"Vakarų ekspresui" susiekus su kitu R. Pakso gynėju Kęstučiu Stungiu šis tvirtino, kad advokatai "nėra suinteresuoti nei kad apkalta vyktų trumpai, nei ilgai".

"Mes esame suinteresuoti, kad apkalta vyktų taip, kaip yra numatyta Seimo statute. Turi būti išnagrinėti visi įrodymai ir jų pagrindu priimtas sprendimas. Juk labai mažai narių yra pilnai susipažinę su byla", - dienraščiui sakė advokatas.

"Vakarų ekspresui" paklausus, ar jo žodžius reikėtų suprasti kaip norą inicijuoti papildomas liudytojų apklausas ir taip prailginti procedūras, K. Stungys netiesiogiai tai patvirtino. "Mes sieksime, kad viskas vyktų pagal Statutą", - sakė jis.

Pagal šį Seimo darbą reglamentuojantį dokumentą liudytojų apklausos turėtų būti privalomos, tačiau Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad minėta procedūra nėra būtina, kadangi jau yra priimtas Teismo sprendimas ir balsuojama tik dėl to, ar Konstituciją šiurkščiai pažeidęs prezidentas turėtų būti nušalintas.

Pakartotina liudytojų apklausa būtų privaloma, jei prezidentas būtų kaltinamas padaręs nusikaltimą.

REKLAMA

Liks be privilegijų

Dar nežinant apkaltos baigties rezultatų teisės specialistai aiškino, kad nesvarbu, ar R. Paksas būtų nušalintas ar atsistatydintų pats - jis netektų visų prezidentui Konstitucijoje garantuojamų privilegijų.

Nors R. Paksas gana entuziastingai nusiteikęs įsikelti į jam skirtą rezidenciją Turniškėse, darbininkai už mokesčių mokėtojų lėšas daro tūkstančius kainuojantį kosmetinį remontą, ardo grindis, perdažo sienas, R. Paksui tikrai neteks šioje rezidencijoje gyventi.

Tai vakar "Vakarų ekspresui" patvirtino Konstitucinės teisės specialistė profesorė Toma Birmontienė.

Pasak jos, R. Paksas neteks ir pusės prezidento atlyginimo (apie 6 tūkst. Lt) siekiančios pensijos, kortežo, apsaugos, tačiau jam visam gyvenimui liks prezidento vardas.

"Pagal anksčiau galiojusį Prezidento įstatymą, atsistatydinęs prezidentas socialines garantijas išsaugotų. Tačiau pernai, spalio pradžioje, buvo pakeistas minėtas įstatymas ir pagal dabartinę tvarką privilegijos suteikiamos tik "kadenciją baigusiam prezidentui". Akivaizdu, kad R. Paksas kadencijos tikrai nebaigs", - sakė T. Birmontienė.

Antra vertus, Seime jau yra svarstoma būtinybė tokį Prezidento įstatymą keisti, kadangi šalies vadovas kadencijos gali nebaigti ne tik dėl apkaltos, bet ir dėl įvairių asmeninių problemų: prastos sveikatos ir pan.

Denisas NIKITENKA

“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų