• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybininkai dažnai vykdo akcijas, kurių metų su nuolaida siekia parduoti kuo daugiau vienų ar kitų prekių. Tačiau pirkėjai pastebi, kad akcijos Lietuvoje gali būti ir atvirkštinės – kaina su nuolaida gali būti ir didesnė už įprastinę. Pirkėjai vieni kitus ragina neapsigauti, o prekybininkai atsiprašo už „klaidą“.

Prekybininkai dažnai vykdo akcijas, kurių metų su nuolaida siekia parduoti kuo daugiau vienų ar kitų prekių. Tačiau pirkėjai pastebi, kad akcijos Lietuvoje gali būti ir atvirkštinės – kaina su nuolaida gali būti ir didesnė už įprastinę. Pirkėjai vieni kitus ragina neapsigauti, o prekybininkai atsiprašo už „klaidą“.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt laišką parašęs skaitytojas Romas (tikrasis vardas redakcijai žinomas – red. past.) atsiuntė nuotrauką, kurioje užfiksuota Vilkaviškyje esančio prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėje pastebėta keista produktų kaina.

Nuotraukoje galima matyti, kad parduodamo 100 gramų štrudelio su vyšniomis ir varške įprastinė kaina siekia 60 euro centų už vienetą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau „Maxima“ prekybos tinklo atstovai šiam produktui pritaikė „nuolaidą“ – iš karto perkant 2 vienetus, štrudelio kaina siekė 1,29 euro.

REKLAMA

Vadinasi, atskirai perkant 2 štrudelius, kuomet yra taikoma įprastinė produkto kaina, iš viso sumokėtumėme 1,20 euro.

O jeigu du pyragaičiai yra perkami su „nuolaida“, pirkėjams tenka pakloti 1,29 euro – 9 euro centais daugiau.

Prekybininkai pripažino klaidą

„Maxima“ Procesų ir kokybės valdymo departamento direktorė Julija Vasiljeviene naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kad prekybos tinklas iš tiesų padarė klaidą, todėl klientams vėliau buvo grąžinta permoka. 

REKLAMA
REKLAMA

„Labai apgailestaujame dėl padarytos klaidos, kurią pastebėję ištaisėme. Kainolapyje turėjo būti nurodyta kaina 1,29 euro už 3 vienetų rinkinį.

Visiems klientams, kurie pirko du štrudelio gabalėlius, buvo grąžinta permoka į jų „Ačiū“ korteles. Tiems klientams, kurie pirko nenaudodami „Ačiū“ korteles, reiktų kreiptis į parduotuvę su pirkimo kvitu ir permoką grąžinsime“, – teigė J. Vasiljevienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė pasakoja, kad gyventojų nusiskundimų dėl nuolaidų taikymo sulaukiama ne itin daug, tačiau išaiškėjus, kad prekybininkai vykdė klastą, jiems gali būti skiriama ir bauda.

„Vartotojų prašymų dėl piktnaudžiavimo nuolaidomis negauname daug. Šiuo metu nagrinėjame apie 10 tokių prašymų. Taip pat dar nesame nubaudę ūkio subjektų.

REKLAMA

Vartotojų teisių apsaugos įstatymo nuostatose numatytos baudos nuo 500 iki 5 tūkst. eurų. Tais atvejais, kai pažeidimu nepadaroma esminės žalos šio įstatymo saugomiems vartotojų interesams, VVTAT, vadovaudamasi teisingumo ir protingumo kriterijais, už šioje dalyje nurodytus pažeidimus verslininkui gali taikyti nuobaudą – įspėjimą, neskirdama baudos“, – kalbėjo D. Malinauskienė.

Pašnekovė primena, kad pagal dabartinius įstatymus pardavėjas privalo suteikti pirkėjui informaciją apie taikomą daiktų kainų sumažinimą. Bet kuriame pranešime apie daikto kainos sumažinimą turi būti nurodoma ankstesnė daikto kaina. Ankstesne kaina yra laikoma mažiausia kaina, kurią pardavėjas taikė per 30 dienų laikotarpį iki kainos sumažinimo.

REKLAMA

Tais atvejais, kai daikto kaina mažinama laipsniškai, ankstesne kaina yra laikoma daikto kaina, buvusi iki pirmojo jos sumažinimo. Jeigu daiktas buvo siūlomas pirkėjams mažiau negu 30 dienų, taikomas faktinis daikto siūlymo pirkėjams terminas. Šios dalies nuostatos netaikomos greitai gendantiems produktams arba prekinę vertę greitai prarandantiems daiktams.

Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad vartotojai nebūtų klaidinami dėl fiktyvių nuolaidų taikymo, pavyzdžiui, užkirsti kelią tokiai verslininkų praktikai, kai kainos yra smarkiai padidinamos itin trumpam laikotarpiui, o jų grįžimas į pradinę kainą pateikiamas kaip akcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat paaiškinama, kad prekybininkai savo valia gali nustatyti, kiek laiko prekei bus taikoma nuolaida. 

VVTAT atstovė Milda Deimantė kiek anksčiau TV3 Žinioms teigė, kad jeigu vartotojai pastebėjo tam tikras prekybininkų gudrybes, turėtų nedelsti ir kreiptis į pardavėją.

„Vartotojas gali kreiptis į pardavėją, jei pastebėjo, kad kaina nebuvo mažiausia per 30 dienų ir turi įrodymus, pirmiausia reikia kreiptis į pardavėją dėl skirtumo sugrąžinimo.

REKLAMA

Jei nepavyksta susitarti, gali kreiptis į tarnybą, taip pat pranešti dėl kainų direktyvos pažeidimo“, – paaiškino M. Deimantė.

Infliacija „traukia rankinį stabdį“? 

Trečią mėnesį iš eilės mažėjanti infliacija pirmąjį šių metų ketvirtį gali sumažėti dar sparčiau, sako analitikai. Anot jų, dėl mažėjančių verslo išlaidų artimiausiu metu galima tikėtis ir mėnesio defliacijos.

REKLAMA

Vis dėlto kai kurie ekonomistai teigia, kad sausio infliacija dar gali nustebinti, nes kyla reguliuojamos elektros, gamtinių dujų, vandens kainos ir tai bendrą indeksą padidins maždaug 1 proc. punktu. 

„Infliacija traukia rankinį stabdį, aišku, drąsu taip sakyti prie 21,7 proc. jos lygio, bet iš esmės tendencijos rodo, kad ji traukiasi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje: JAV ji mažėja penktą mėnesį iš eilės, Europoje – antrą mėnesį. Lietuvoje matome gal ir ne tokį greitą mažėjimą, bet ji mažėja trečią mėnesį iš eilės“, – pirmadienį BNS sakė sako Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Greičiausiai mes matysime didesnį jos kritimą pirmąjį šių metų ketvirtį, pagrindinė priežastis – mažėjančios energetikos kainos“, – pridūrė jis.

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, jog dėl mažėjančių verslo išlaidų artimiausiu metu galima tikėtis mėnesio defliacijos.

„Mes pasiekėme infliacijos piką, manau, kuo toliau, tuo labiau matysime vis mažesnius skaičius, neatmetant varianto, kad matysime ir mėnesio defliaciją Lietuvoje. Matome kritusias elektros kainas, kas labai mažina verslo išlaidas energetikai, žemas naftos kainas, bendras naratyvas rinkose labai riboja metalų ir įvairių žaliavų kainas. Visa tai lems jau labai netrukus matysime defliaciją, ypatingai prekių segmente“, – BNS sakė jis.

REKLAMA

Anot M. Dubnikovo, infliacijai pasiekus piką ir ėmus mažėti, ji šiemet turėtų pasiekti vienaženklį skaičių, o artimiausiu metu jos augimo būtų galima tikėtis nebent smarkiai pasikeitus sąlygoms, pavyzdžiui, likę žiemos mėnesiai būtų labai atšiaurūs.  

„Yra tikimybė, kad šiais metais infliacija susitrauks iki vienaženklio skaičiaus, koks tas skaičius – labai priklausys nuo to, kaip toliau klostysis visa situacija. Energetika, ko gero, jau yra išsisprendusi, žiema artėja link antros pusės ir neigiamų stebuklų neturėtume tikėtis, labiau teigiamų. Koją galėtų pakišti labai arši žiema antroje pusėje, bet iš esmės infliacija persilaužusi ir leisis“, – teigė M. Dubnikovas. 

REKLAMA

Jo teigimu, kainos toliau turėtų mažėti, nes mažėjant vartojimui verslas bus priverstas konkuruoti, o gamintojų išlaidos mažėja dėl pingančios energetikos.

„Gali būti mėnesiai, kai susidarys defliacija. Atsiras konkurencija dėl prekių, jų kainos turėtų mažėti, nes spaudimas didės iš abiejų pusių: pirma – apyvarta, pardavimai mažėja, antra – energetika atsitraukia, vadinasi, gamintojų kaštai mažėja. Norint išlaikyti savo rinkos dalį, teks už ją kovoti, galimybės pasimėgauti aukštų kainų išlaikymu neliks“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA

M. Dubnikovas mano, kad šiemet brangs paslaugos, pagrindinė to priežastis – didėjantys darbuotojų atlyginimai.

Valstybės duomenų agentūra pirmadienį pranešė, kad gruodį metinė infliacija (palyginti su 2021 metų gruodžiu) siekė 21,7 proc., o mėnesio (palyginti su lapkričiu) – 0,3 procento. 

Pasak „Swedbank“ ekonomisto Nerijaus Mačiulio, mėnesio infliacija buvo mažiausia nuo 2020 metų rudens, kainų augimas išsikvepia kone visose kategorijose, o tam įtakos turi ir išorinės, ir vidinės priežastys. 

„Išorinės – šiek tiek žemesnės žaliavų, ypač naftos ir kitų energijos išteklių kainos, matėme pastaraisiais mėnesiais – labai atpigo gamtinės dujos, elektra, nors tiesioginės įtakos vartotojams tai neturi, jie turi reguliuojamas kompensuojamas kainas, tai turi įtakos pramonės įmonėms, kurios gali priimti sprendimus nebekelti kainų arba net sumažinti, jeigu jos buvo pakeltos per daug tikintis itin brangių energijos išteklių šią žiemą“, – BNS sakė N. Mačiulis.

Anot jo, greta išorinių veiksnių vienas svarbiausių vidinių veiksnių – atslūgstanti paklausa. 

„Matome, mažmeninė prekyba pastarąjį pusmetį nedidėja, kai kurių prekių kategorijų sumažėjo netgi. Ypač išsiskiria maisto produktų mažmeninė prekyba, kuri šiuo metu maždaug 7 proc. mažesnė nei prieš metus ir tai tiesiogiai susiję su tuo, kad maisto prekių kainos didėjo sparčiausiai“, – sakė N. Mačiulis.

REKLAMA

„Akivaizdu, kad geriausias vaistas nuo infliacijos yra infliacija, ir kai kainos pakyla neadekvačiai, sumažėja gyventojų įperkamumas, noras ir galimybės pirkti tas prekes, dėl to matome atslūgstančią mažmeninę prekybą maisto produktais“, – pridūrė jis. 

Pasak ekonomisto, tikėtina, kad per artimiausią pusmetį ir visus išuos metus kai kurių maisto produktų kainos sumažės.

N. Mačiulis atkreipė dėmesį, kad sausio mėnesio infliacijos duomenys dar gali nustebinti, nes kyla reguliuojamos elektros, gamtinių dujų, vandens kainos ir tai infliaciją padidins maždaug 1 proc. punktu. 

„Tai bus vienkartinis veiksnys. Tai nereiškia, kad infliacija nusistovės tokiame aukštame lygyje, mes ir toliau matysime sparčiai mažėjančią metinę infliaciją. Šiemet bus turbūt keli mėnesiai, kai daugelio prekių kainos gali ir sumažėti“, – sakė jis. 

Analitikas taip pat mano, kad paslaugų kainų augimas, tikėtina, nesitrauks, nes ir toliau didėja darbo sąnaudos –  tikėtina, kad paslaugos šiemet brangs apie 10 procentų.

Nieko nenustebino su tokiais. Visi zino kad taip yra - nieks nieko nedaro.
Spekuliantai ir toliau apgaudinėja pirkėjus,žmonės mažiau eikite į tas parduotuves ,geriau eikite į turgų ,duokite paprastiems žmonėms uždirbti,o ne tiems apgavikams,laikas juos būtų pamokyti
Ot dienos naujiena))))
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų