Pesimistinės Ukrainos karo prognozės
Dabar skaičiuojama, kad negaudama žadėtos JAV ir Europos Sąjungos paramos, Ukraina rusų puolimą atlaikys tik iki šių metų vasaros.
„Kad vakarai rėmė ir remia Ukrainą be jokios abejonės, bet jie remia taip, kaip jiems yra naudinga ir remia pagal savo sąlygas. Kitaip sakant, kas yra pergalė Vakarams ir kas yra pergalė Ukrainai? <...> Ukrainai, Lietuvai ir turbūt didžiajai daliai mūsų yra suvokimas, kad pergalė yra okupuotų Ukrainos teritorijų išlaisvinimas“, – teigė Visuomenės informacinio saugumo agentūros vadovas Aurimas Navys.
Didžiausią nerimą kelia sumažėjusi JAV parama ir sustabdytas daugiau nei 60 milijardų dolerių paketas. Kodėl stringa ši gyvybiškai svarbi parama Ukrainai? Tai techninis Kongreso darbo klausimas ar nauji JAV geopolitiniai prioritetai?
Ore pakibo ir 50 milijardų eurų Euopos Sąjungos parama Ukrainai, kurią vetavo Vengrija. Bendrijos šalių vadovai šiuo metu ieško būdų, kaip suteikti 20 milijardų paramą Kyjivui, apeinant Budapešto veto. Viena aktyviausių Ukrainos rėmėjų tampa Vokietija, kuri ėmėsi iš esmės stiprinti ir savo ginkluotąsias pajėgas.
„Vokietija puikiai supranta ir netgi tą įvardija, kad karas su Rusija jau yra labai tikėtinas ir reikia ruoštis karui su Rusija. Jeigu mes pagalvosime prieš du metus, kad tokie pareiškimai galėjo būti, kai Vokietija prasidėjus invazijai suteikė berods tik 5 tūkstančius šalmų Ukrainai ir tai buvo viskas, ką jie davė. Tai iš esmės yra didžiulis pasikeitimas“, – svarstė A. Navys.
Navys įsitikinęs, kad Rusija nepajėgi kažką užpulti
Nerimas dėl galimos Rusijos intervencijos atvilnijo ir į Lietuvą. Kremliaus informacinės operacijos apie Rusijos planus pulti Europą suskambo ir Vakarų žinasklaidoje. Baimės strėlės pramušė kai kurių politikų smegenyse skylę ir virto kinkų drebinimu. Būtent to ir siekia Maskva – panikos Europoje ir senkančios paramos Ukrainai.
Visgi karybos specialistų teigimu, Rusija šiandien nepajėgi ne tik ko nors užpulti, tačiau net nesugeba gintis nuo Ukrainos atakų Kryme. Nustekenta šalis yra visiškai neįgali apsaugoti savo pietinės sienos, kurios oro erdvė – kiaura kaip rėtis.
„Nematau aš tos grėsmės, tol, kol Rusija yra įklimpusi Ukrainoje, aš kalbu apie konvencinę grėsmę – apie tankus ir visus kitus gelžgalius, kuriuos Rusija yra sukaupusi Ukrainoje. Šitos konvencinės grėsmės tikrai nėra ir ateityje ji bus pakankamai maža“, – įsitikinęs A. Navys.
Gerokai perdėtos ir Ukrainos pralaimėjimo vizijos. Kremlius šiuo metu geriausiu atveju gali tik svajoti apie Donecko ar Luhansko administracines ribas. Okupuoti didžiulę Ukrainą, kurios kontrolei reikia šimtų tūkstančių, o gal ir milijonų administracijos pareigūnų bei kariškių, Rusija yra neįgali – neturi tiek resursų. Būtent todėl Maskva siekia įteisinti užgrobtas teritorijas ir laimėti laiko atsikvėpimui.
„Iki neva taip vadinamųjų prezidento rinkimų Rusijoje reikės Kremliui pateikti pergalę ar kažką. Dabar iki naujų metų matomas tas spaudimas Avdijivkai, Marinka iš esmės yra sugriauta, ukrainiečiai atsitraukė, nes nebėra prasmės jų ginti. Greičiausiai Avdijivka taip pat bus sugriauta ir palikta, nes bus labai sudėtinga tuos griuvėsius ginti. Ir tai Rusija bandys pateikti kaip pergalę“, – sakė A. Navys.
Visą laidos „TOP 3“ reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.