Šimonių girioje aktyvistai buvo pasitiesę miegmaišius ant samanų, pasidėję kuprines, šalia pasistatę pintinę obuolių ir musmirių meditavo ir kartu protestavo prieš medžių kirtimą. Kaip patys aktyvistai sako, Šimonių girioje verda tikras chaosas – burzgia technika, veža jau nukirstą medieną.
O vietiniai gyventojai pikti – tikina, kad sunkioji technika dar ir kelią išmaurojo. O nukirsta ir palikta mediena niekam netinkama.
Aiškėja, kad aktyvistai lipo į medkirčių mašinas ir trukdė jiems dirbti ne veltui. Šimonių girioje yra daugybė saugomų plotų, kur kirtimai draudžiami. Vienas jų – Vakarų taigos buveinė, į kurią savo pjūklus jau tiesė medkirčiai. Ją saugoma prieš mažiau nei metus paskelbė pats ministras Simonas Gentvilas.
Šioje buveinėje, kuri priklauso Švedijos kapitalo bendrovei „Silvestica Green Forest“, Valstybinė miškų tarnyba jau leido kirsti medžius. Tik protestuotojams ėmus viešinti, kas dedasi Šimonių girioje, ministras Gentvilas skubiai sustabdė du kirtimo leidimus.
„Gyventojai teisūs, padaryta klaida, išduotas 2019 m. suderintas prastas miškotvarkos projektas, netinkamas kirtimų leidimas“, – pripažįsta aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai teisinasi leidę kirtimus, mat esą nežinojo, kad ši vieta tapo saugoma.
„Kilo visuomenės ažiotažas, mes greitai sureagavome, leidimus sustabdėme, nes pradėjome vidinį tyrimą, kurie leidimai išduoti galimai neteisėtai“, – teigia Valstybinės miškų tarnybos skyriaus vedėjas Gintaras Pušneraitis.
Parkų vadovai piktinasi
Ministro Gentvilo veikla šiuo metu piktinasi ne tik Šimonių girios gynėjai. Valstybinių nacionalinių parkų vadovai nerimauja dėl galimų masinių statybų parkuose. Ministro Gentvilo vadovaujama ministerija rengia Saugomų teritorijų ir Statybų įstatymų pakeitimus, kurie sustiprins ministerijos ir susilpnins parkų direkcijų įtaką statyboms.
„Valstybėje labai daug institucijų, kurios kontroliuoja statybas. 9 auklės – vaikas be galvos. Už statybas atsakingos daug institucijų, statybų inspekcija, paveldo departamentas, savivaldybės“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Tačiau Nacionalinių parkų vadovai nerimauja, kad ministras galės keisti direkcijos kompetencijas pagal bendrapartiečių poreikius ar politinius užsakymus ir direkcijos nebekontroliuos statybų į parkų teritoriją patenkančiuose miestuose, pavyzdžiui, visoje Kuršių Nerijoje.
„Labai svarbu, kad Kuršių Nerijoje būtų dermė tarp gamtos ir urbanistinių momentų. Tai tikrai tikslinga derinti ir su parko direkcija“, – teigė Kuršių Nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.
„Kernavė, Vilnius, Trakai, yra istorinių sostinių apsaugos tinklas šiose saugomose teritorijose. Kodėl mus išplėšo, neaišku. Mes nesutikdavom, kad ten vystytųsi intensyviai statybos, akivaizdu“, – tvirtino Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius.
Parkų vadovai nuogąstauja, kad saugomus miestus ministerija rengiasi prilyginti visiems kitiems nesaugomiems miestams ir tuomet nebeliks kliūčių masinėms statyboms juose.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Bendrovė „Silvestica Green Forest“ spalio 23 d. atsiuntė tokį komentarą:
Mūsų bendrovė niekada tikslingai nevykdė, nevykdo ir nevykdys jokių neteisėtų miško kirtimų ir/ar kitokių neteisėtų veiksmų, nes savo veikloje remiasi pačiais aukščiausiais veiklos standartais ir griežtai laikosi visų Lietuvos Respublikos teisės aktų.
Aptariamą problemą sukėlė neteisėtai išduotas leidimas plyniems kirtimams 2,7 hektarų teritorijoje Šimonių girioje.
Mūsų bendrovė teisės aktų nustatyta tvarka kreipėsi į Valstybinę miškų tarnybą dėl leidimo miško kirtimams Šimonių girioje, nes kreipimosi metu neturėjome jokios informacijos dėl tokių kirtimų neteisėtumo ir tokių kirtimų draudimo. Gavę leidimą, neturėjome pagrindo abejoti kontroliuojančių valstybės institucijų sprendimų teisėtumu. Tačiau, kaip paaiškėjo vėliau, jau analizuojant susiklosčiusią situaciją, išduodant leidimą kirtimams, įvyko pareigūno žmogiškoji klaida. Ši klaida buvo operatyviai ištaisyta, leidimas panaikintas, o valstybės institucijos turės galimybę išsiaiškinti klaidos kilimo priežastis ir tolesnius tokių klaidų užkardymo būdus.
Atkreipiame dėmesį, kad mūsų bendrovė pagal neteisėtu pripažintą kirtimų leidimą jokių kirtimo veiksmų nebuvo pradėjusi, neiškirstas nei vienas medis saugomoje Europos buveinėje, žala Šimonių giriai nebuvo padaryta.
Norime nuoširdžiai padėkoti visuomenininkams, kurių dėka paaiškėjo leidimą išdavusių asmenų klaidos.
Įvykusiame susitikime su Aplinkos ministru ir atsakingų institucijų atstovais aptarėme susiklosčiusią situaciją Šimonių girioje, o taip pat leidimų miškams kirsti išdavimo bei informavimo apie saugotinas teritorijas tvarkos tobulinimą.
Tikime, kad valstybės institucijos ras galimybių tobulinti miško kirtimui reikalingų leidimų išdavimo ir informavimo apie saugotinas teritorijas tvarką, kas prisidės prie aplinkos apsaugos gerinimo Lietuvoje.