Tačiau po turkų invazijos daugelis Kipro graikų iš Varošos tiesiog pabėgo. Šiandien žmonės susirinko ne tuščiomis, jų rankose – plakatai su raginimu turkams patraukti rankas nuo Famagustos ir Varošos. Daugelis jų – Varošoje esančių pastatų savininkai, norintys pagaliau sugrįžti namo.
„Famagusta priklauso jums – tiems, kurie ten gimėte, užaugote. Savuose namuose ir miesto apylinkėse“, – sako Famagustos meras Simos Ioannou.
„Mes norime nusiųsti aiškią žinią Erdoganui ir tarptautinei bendruomenei, kad Varošą reikia grąžinti teisėtiems jos gyventojams“, – teigia protestuotojas, namo Varošoje savininkas Kris Rotsakis.
Konfliktas dėl Šiaurės Kipro tęsiasi jau beveik penkis dešimtmečius. Situacija paaštrėjo Turkijos prezidentui Erdoganui nusprendus apsilankyti Šiaurės Kipre, kurį kaip valstybę pripažįsta tik Ankara. Esą jis čia ruošiasi statyti naują vyriausybės kompleksą ir mano, kad pasaulis anksčiau ar vėliau pripažins Šiaurės Kipro valstybę, nepaisant tarptautinio pasipriešinimo.
„Mano šeima kilusi iš Varošos. Mūsų namai – mieste. Jaučiu, kad mano vieta ten, kad tai – mano namai ir visada taip jausiuosi. Jei vieną dieną Varoša atsivertų, norėčiau grįžti“, – atskleidžia K. Rotsakis.
„Famagustos miestas skirtas tik šiame mieste gimusiems Kipro graikams ir Kipro turistams, o ne ponui Erdoganui“, – prideda Famagustos meras.
Erdoganas atvyko paminėti turkų įsiveržimo į Varošą metines. Tiesa, ji po įsiveržimo – apleista ir palikta pūti.
„Erdogano tikslas – sustabdyti pastangas Kiprui surasti sprendimą“, – sako S. Ioannou.
Jungtinės Tautos dar devintajame dešimtmetyje priėmė rezoliuciją, draudžiančią kvartale įkurdinti žmones, jei tai nėra ankstesni šios vietos gyventojai. Kadangi pastarieji negrįžo, Varošos pastatai šiuo metu stovi visiškai tušti.