Pasak visokių situacijų mačiusių mokesčių inspektorių, toks įžūlus atvejis pasitaikė pirmąkart, kai viešojo maitinimo įstaigoje nerasta nė vieno legalaus darbuotojo: patiekalus gamino kinų tautybės virėjas ir jo padėjėja, klientus aptarnavo padavėja, prie baro dirbo įmonės savininko sūnus, o viskam vadovavo savininko žmona, tačiau nė vienas iš jų, „Sodros“ duomenimis, patikrinimo metu įmonėje oficialiai nedirbo. Situaciją bandė švelninti virėjo padėjėja, ji teigė, jog tik geranoriškai padeda kaimynystėje gyvenančiam verslininkui, o padavėja, kaip įprasta tokiais atvejais, tikino, kad dirba pirmą dieną.
Pirmas tądien buvo ir mokesčių inspektoriams patikrinimo metu restorane duotas kasos aparato kvitas. Nors buvo pietų metas, iki to laiko kaso aparatu nebuvo apskaityta nė lito pajamų, bet kasoje iš viso rasta keli tūkstančiai litų. Pasak įmonės savininko sutuoktinės, grynieji kasoje užsiliko iš anksčiau, nes nebuvo inkasuoti. Už nustatytus pažeidimus restorano savininkui gresia administracinė atsakomybė – teismo sprendimu, už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį darbdaviui gali būti skirta nuo 3 tūkst. iki 10 tūkst. litų bauda. Tokio dydžio baudos gresia ir kitų trijų Nidos viešojo maitinimo įstaigų, kuriose buvo rasta nelegalių darbuotojų, vadovams.
„Viešojo maitinimo, taip pat ir apgyvendinimo paslaugų teikėjų kontrolei pajūrio kurortuose, atsižvelgiant į šio regiono specifiką, skiriamas padidintas dėmesys ir tai atsispindi rezultatuose – kasmet auga minėtų veiklos sektorių deklaruojami pardavimai ir mokėtini mokesčiai, teigiamai kinta ir kiti rodikliai. Kita vertus, mokestinių pažeidimų, iš kurių dažniausi - pajamų neapskaitymas, apskaitos dokumentų neišdavimas ir apskaitos taisyklių pažeidimai, nustatoma nuolat, ir tai vertinama principingai. Norint išvengti tokių situacijų, patarimas - visais atvejais laikytis mokestinės drausmės“, - sako Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Vida Okuličienė.
Pasak V. Okuličienės, praėjusio sezono metu kontroliuotų mokesčių mokėtojų sumokėtų mokesčių suma išaugo 65 proc., t.y., 2,8 mln. litų, įmonių pardavimai išaugo 8,6 mln. Lt; įmonėse 15 proc. padidėjo darbuotojų, kurių vidutinis darbo užmokestis per mėn. buvo didesnis nei 800 litų, skaičius. Turimi rezultatai tik patvirtinta nuostatą, kad tiek kontrolės veiksmai, tiek pastovi mokesčių mokėtojų stebėsena dėl pajamų apskaitymo, ypač periodiškai atliekama mokesčių mokėtojų veiklos rodiklių analizė turi tiesioginės įtakos mokesčių mokėtojų veiklos rezultatams ir jų mokestinei drausmei.
Įvairaus pobūdžio pasiteisinusios priemonės kompleksiškai taikomos ir šiemet: bendradarbiaujama su mokesčių mokėtojais dėl pastovios informacijos apie veiklos rezultatus teikimo, vykdomas VMI skiriamąja apranga vilkinčių darbuotojų koordinuotas stebėjimas, taip pat ir griežtoji kontrolė. Pažymėtina, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pajūrio kurortuose sulaukiama ir gyventojų pranešimų, pranešama apie galimai nelegaliai teikiamas nuomos paslaugas, dėl viešojo maitinimo, prekybos ir kitų paslaugų.
Klaipėdos AVMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus galima pranešti paskambinus trumpuoju VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius