Rugpjūčio 1-7 dienomis sostinės kino centre "Forum Cinemas Vingis" vyks kino festivalis "Kinas prieš melą". Į jį atvyks net su žiniasklaida mažai bendraujantis iškilusis suomių kino režisierius Akis Kaurismakis.
Per festivalį savo filmus pristatys kino režisieriai iš Suomijos, Graikijos, Irano, Rusijos ir Lietuvos. Didžiausią festivalio programos dalį sudaro Suomijos vaidybiniai ir dokumentiniai filmai. Žiūrovai išvys net keturis į Vilnių atvykstančio režisieriaus A.Kaurismakio filmus - "Žmogus be praeities", "Slenkantys debesys", "Aš pasisamdžiau žudiką", "Tatjana, saugok savo skarą". Šis suomis, kuris pilietinės pozicijos nevengia rodyti nei savo filmuose, nei gyvenime, yra ir vienas renginio sumanytojų.
Juostose - gyvenimo įvairovė
Taip pat pamatysime iraniečio Abbaso Kiarostamio juostą "Kur draugo namai?", graikų režisieriaus Theodoroso Angelopouloso "Amžinybė ir diena", suomės Anu Holonen "Šventosios knygos šešėlis", rusų režisieriaus Nikolajaus Oleinikovo "Greitkelio susitarimą". Politinė suktybė, smurtas ir žmonių tragedija atskleidžiama rusų režisieriaus Andrejaus Nekrasovo dokumentinėje juostoje "Netikėjimas". Į festivalį žada atvykti ir jis pats, ir suomių režisierė Pirjo Honkasalo, kurios filmą "Trys melancholijos kambariai" išvys festivalio žiūrovai.
Nusikaltimas suvers atsitiktinių įvykių grandinę ir pakeis daugelio žmonių likimus suomių režisieriaus Aku Louhimieso filme "Sušalusi žemė" (juo planuojama uždaryti festivalį).
Čečėnijos vaizdai
Per festivalį bus pristatytas ir bendras Lietuvos bei Suomijos filmo projektas "Barzakh". Jo sumanytojas ir režisierius Mantas Kvedaravičius lankėsi Čečėnijoje ir fiksavo siurrealistinius vaizdus, žmones ir šiurpą keliančius jų pasakojimus. Per festivalį bus parodyta 20 minučių montažo, tačiau autorius planuoja iš gausios filmuotos medžiagos ateityje sukurti ir ilgo metražo filmą.
Nauji kino šūkiai
Festivalio rengėjas ir idėjos autorius, kino kompanijos "Ma no films" direktorius Giedrius Zubavičius atsakė į LŽ klausimus.
- Kada ir kodėl kilo mintis surengti tokį festivalį?
- Festivalis sumanytas visiškai neseniai. Jis išreiškia rengėjų dvasinę poziciją, požiūrį į melą karo, politikos, visuomenės egzistencinių lūžių fone. Kiekvienas menininkas privalo turėti savo poziciją.
- Kas rengia festivalį?
- Suomių režisieriaus A.Kaurismakio kino kompanija "Sputnik Oy" ir Lietuvos kino kompanija "Ma no films".
- Kaip pasirinkti filmai?
- Filmus rinkomės spontaniškai, intuityviai, atkreipdami dėmesį į tai, koks filmas šiuo metu geriausiai atskleidžia mūsų nuotaikas, emocinę ir dvasinę būseną.
- Ar festivalis gyvuos ir toliau?
- Festivalis bus kartojamas, kai pajusime būtinybę vėl išskleisti jo šūkį: "Kinas prieš melą." Kai suprasime, kad norime paskelbti naują žinią kino meno priemonėmis. Tai gali atsitikti ir po mėnesio, ir po trejų metų. Meno kalba su žiūrovu galima kalbėtis įvairiais klausimais.
Belaikė būsena
- Kas atsitiko šiuo metu, kad prabilote apie melą?
- Įvykiai Čečėnijoje, po pasaulį skraidančios kulkos, kurios guldo su melu kovojančius žmones - štai kas. Melo pasaulyje nei sumažėjo, nei padaugėjo. Tačiau būtinybė apie jį kalbėti, parodyti jo veidą - išliko. Kiekvienas žmogus pastebi, susiduria su skirtingomis melo formomis. Festivalio filmai ir laikas bus gera proga apie tai pamąstyti.
- Dokumentiniuose filmuose išties pasakojama apie Čečėniją, apie tarptautinių kompanijų grobuoniškumą Turkmėnistane. O vaidybiniuose?
- Juose - egzistencinis požiūris į pasaulį...
- ...daugiausia išreikštas per Suomijos kinematografą?
- Taip jau nutiko, kad dauguma festivalio filmų - suomiški. A.Kaurismakis yra vienas iš šio festivalio sumanytojų. Režisieriaus filmai, nestokojantys ir komizmo, ir tragizmo, kalba apie melą - nors ir menine kalba. Režisierius atvažiuoja į Lietuvą po 27 metų pertraukos. Šiaip jau jis labai retai keliauja.
- Festivalio programoje pristatomas filmo projektas "Barzakh". Kas tai?
- "Barzakh" - tai religinis islamo terminas, reiškiantis slenkstį tarp gyvybės ir mirties, šešėlio ir šviesos, sūraus ir gėlo vandens susiliejimo ribą. Tai riba, kai nė viena iš priešingybių neturi viršaus, nevyrauja. Tokia padėtis dabar matoma Čečėnijoje: nei karo pabaiga, nei naujo nuojauta. Tokia belaikė būsena. Dokumentinio filmo premjera numatyta 2010 metais. Festivalio žiūrovas kol kas pamatys tik 20 minučių trukmės juostos ištrauką.
Mindaugas KLUSAS