„Oficialaus atidarymo nebuvo, nes kino muziejus tebekuriamas. Pildomas naujais eksponatais, baldais, tvarkoma jo aplinka“, – sako Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas. Bet muziejuje jau vyksta filmų peržiūros, laukiama visų kinomanų.
Tvarkėsi savo lėšomis ir jėgomis
V. Gundajevas ir operatorius Ramūnas Snarskis prisistato ne muziejaus įkūrėjais, bet „užbaigėjais“.
„Įkūrėjai – vyresnės kartos šiauliečiai, mėgėjiško kino entuziastai, su Algirdu Kulikausku priešakyje. Jis nuo 1995-ųjų rinko ir kaupė įvairius kino eksponatus, kurie buvo saugomi kukliose Šiaulių kino meno klubo patalpose viename miesto daugiabutyje“, – pasakoja V. Gundajevas.
Kino muziejaus idėja priklauso būtent vyresnės kartos kino mėgėjams, ją įgyvendinti prieš metus entuziastingai ėmėsi Viktoras ir Ramūnas.
Didžiausia problema buvo patalpos. Jas dešimtmetį apleistoje kavinėje „Vara“ (Aušros al. 15, „Polifonijos“ salės apačioje) muziejui maloniai suteikė miesto Savivaldybė. Entuziastai darbo nepabūgo. Prisidėjo visi kino meno klubo nariai.
A. Kulikauskas savarankiškai nutinkavo ir baltai nudažė vieną naujo muziejaus patalpų sieną. Ji 50 vietų salytėje tapo puikiu ekranu filmams demonstruoti.
Savo lėšomis ir jėgomis pusę 200 kvadratinių metrų patalpų sutvarkę muziejaus steigėjai džiaugiasi, kad čia nėra šildymo. Jiems iš savo lėšų teks mokėti už elektrą ir vandenį.
Filmų peržiūros – nemokamos. Pinigų muziejaus steigėjai nežada rinkti ir iš muziejaus lankytojų, kuriems iš anksto susitarus ekskursijas ves nemokamai (V. Gundajevas pakviečia skambinti jam telefonu 861829932).
Tarp senienų ir antikvariato
Ant kelių muziejaus stalų, kurių dalis – dovanota, ir lentynose jau tvarkingai išdėlioti eksponatai: nuo Antrojo pasaulinio karo laikų iki mūsų dienų. Tai įvairios kino kameros, juostos, audiomagnetofonai, kino projektoriai, patefonai, teminiai leidiniai, nuotraukos ir padėkos raštai.
„Dauguma eksponatų balansuoja ties senienų ir antikvariato riba“, – sako V. Gundajevas. Jis su kolega džiaugtųsi, jei muziejus sulauktų iš miestiečių dovanų. „Gal kažkas palėpėje turi nenaudojamos senos kino technikos, ypač džiaugtumėmės senais mėgėjiškais kino filmais“, – sakė V. Gundajevas.
Entuziastų skaičiavimais, muziejaus archyvuose jau saugomi keli tūkstančiai kino filmų juostų, kurių seniausios iš 1950-ųjų.
Muziejaus pasididžiavimas, didžiausias ir sunkiausias eksponatas – profesionalus montažinis stalas, į Šiaulius atkeliavęs iš Talino televizijos.
Eksponatai – šiauliečių naudota technika
R. Snarskis Šiaulių geležinkelio apygardoje yra dirbęs kinomechaniku. Švelniai glosto kinoprojektorių „Ukraina“, su kuriuo tais laikais važinėjo po visą Lietuvą geležinkelių darbuotojams rodydamas prevencinius filmus. Dabar aparatas – muziejaus eksponatas.
Tarp muziejaus eksponatų – vinilo plokštelės, naudotos kino filmams garsinti, Lietuvos kino mėgėjų draugijos informacinio leidinio „Kadras“ numeriai.
Muziejaus lankytojams jo steigėjai gali papasakoti ir parodyti kino filmų kūrimo procesą iki vaizdo kamerų atsiradimo.
„Tai – mūsų gyvenimas. Išmanome šiuos dalykus ir norime šiomis žiniomis dalytis su kitais“, – sako V. Gundajevas ir R. Snarskis.