D. Trumpas pirmadienį komentuodamas protestus Honkonge pareiškė, kad demonstrantai „ieško demokratijos“ ir kad vis dėlto „kai kurios vyriausybės nenori demokratijos“.
„Smerkiame ir griežtai nepritariame atitinkamos šalies šiurkščiam kišimuisi į Honkongo reikalus ir Kinijos vidaus reikalus“, – eilinėje spaudos konferencijoje kalbėjo Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas.
Jis pridūrė, kad Kinija perspėja „atitinkamą šalį atsargiai kalbėti ir veikti bei liautis bet kokiu būdu kištis į Honkongo vidaus reikalus“.
Anot Geng Shuango, Jungtinės Valstijos neturėtų „reikšti jokios paramos asmenims, besigriebiantiems smurto ir pažeidžiantiems įstatymus“.
Pusiau autonominį finansų centrą krizė yra apėmusi jau kelios savaitės: Honkonge vyksta didžiulėms demonstracijos, pirmiausiai išprovokuotos dėl įstatymo projekto, numatančio įtariamųjų ekstradiciją į žemyninę Kiniją.
Pirmadienį – per šios buvusios britų kolonijos sugrąžinimo Kinijai 22-ąsias metines – pyktis išsiliejo per kraštus: daugybė demonstrantų, daugiausia jaunų protestuotojų, įsiveržė į miesto parlamentą.
Pekinas ragina atlikti kriminalinį tyrimą dėl „akivaizdaus iššūkio „vienos šalies, dviejų sistemų“ principui, suteikiančiam Honkongui specialias teises, įskaitant žodžio laisvę ir nepriklausomą teismų sistemą.
Vašingtonas anksčiau pranešė, kad D. Trumpas ruošėsi aptarti padėtį Honkonge per šeštadienį surengtą susitikimą su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu. Per tą susitikimą Japonijoje vykusio Didžiojo dvidešimtuko (G-20) forumo kuluaruose jiedu sutiko laikinai nebeeskaluoti abiejų valstybių prekybos karo.
Vis dėlto Geng Shuangas per spaudos konferenciją tiesiogiai neatsakė į klausimą, ar abu lyderiai aptarė padėtį Honkonge.
„Kinijos pozicija Honkongo atžvilgiu yra nuosekli, aiški ir tvirta. Manau, kad JAV tai labai gerai supranta“, – sakė jis.