Kinija, ilgą laiką neapsisprendžianti dėl paramos Europos Sąjungai jos kovoje su krize, dabar nurodė tokios paramos teikimo sąlygas.
Tuo tikslu Europa turi sutikti su viena iš trijų sąlygų: suteikti šaliai daugiau įtakos Tarptautiniame valiutos fonde, pakelti jos ekonominį statusą Pasaulio prekybos organizacijoje arba atšaukti embargą Europos ginklų tiekimui į Pekiną. Europa šias sąlygas pavadino žeminančiomis ir pavojingomis, rašo „RBK daily“.
Dar neseniai investuotojai tikėjo, kad Kinija padės euro zonai, pradėdama supirkinėti probleminių šalių valstybines obligacijas. Kinijos centrinio banko Monetarinės politikos komiteto atstovas lapkričio pradžioje teigė, kad Pekinas pasirengęs regionui skirti 100 mlrd. dolerių, tiesa, su tam tikromis sąlygomis.
Tačiau iškart po šio pranešimo Pekinas paskelbė savo indėlį skiriantis ne tiesiogiai EFSF, o per TVF. O prieš prasidedant Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimui lapkričio 3 dieną Kinijos prezidentas Hu Dzintao (Hu Jintao) apskritai pareiškė, kad „Europa pajėgi įveikti situaciją savarankiškai“.
„Tai, kad Kinija kelia sąlygas, visiškai paaiškinama. Dabar dalyvauti Europos schemose labai rizikinga. Pavyzdžiui, Graikijos obligacijų turėtojai buvo priversti nurašyti pusę jų vertės. Jiems reikalingos papildomos garantijos“, – laikraščiui aiškino „Capital Economics“ analitikas.
O iš tikrųjų ekonominės derybos neatsiejamos nuo didžiosios politikos. „Mes norime padėti, bet nesame labdaros organizacija, – sakė vienas “Reuters„ šaltinių. – Kai JAV ir TVF siūlo pagalbą sunkumus išgyvenančioms šalims, jos kelia tam tikras sąlygas. Ir logiška, kad Kinija daro tą patį“. Europai kiniškas oportunizmas buvo neparankus, ir derybos įstrigo.
TAIP PAT SKAITYKITE: