Tačiau šiuos skaičius gaubia abejonė. Mat jie atsirado iš Nacionalinio statistikos biuro – mažai žinomos Kinijos vyriausybės filialo. Kaip ši įstaiga veikia yra mažai žinoma. Pareigūnai atsisako įsileisti prašalaičius į savo organizaciją, bet yra ženklų, kad ši organizacija veikia nelabai gražiai. Dabartinis Kinijos premjeras Li Keqiangas viename iš „WikiLeaks“ nutekintų dokumentų pripažino, kad BVP skaičiai yra „sukonstruoti žmogaus“. Nacionalinis statistikos biuras yra papeikęs vietinius pareigūnus už tai, kad šie pagražino provincijų statistiką, siekdami gauti paaukštinimą.
Tai gali paaiškinti, kaip Kinijai pavyko sulaužyti matematikos dėsnius ir pasiekti, kad kiekvienas Kinijos regionas augtų greičiau nei visa šalis bendrai. Be to, statistikos biuras nėra pratęs skaičiuoti paslaugų sektoriaus augimo.
Tarnautojai, pripratę prie sovietinių matavimo matų – traktorių ir cemento, dabar sunkiai sugeba suskaičiuoti sparčiai augančių kirpyklų, kompiuterių taisyklų, šešėlinių bankų vertės. Tad bendrą BVP sudaro daug geros statistikos ir daug spėjimų. Investuotojai sunkiai sugeba atskirti, kurie skaičiai yra paremti faktais, o kurie - spėjimais, Niujorke įsikūrusi įmonė „China Beige Book“ skuba jiems į pagalba su savo statistika. Ši įmonė skaičiuoja statistiką remdamasi daugiau nei 2 tūkst. bankų ir verslininkų apklausomis.
„Chine Beige Book“ turi vieną pranašumą prieš Kinijos statistikos biurą – ji gali iš Kinijos verslininkų išgauti nuoširdžius atsakymus. Tam jie pasamdė specialistą Craigą Charney, kuris vykdo apklausas tam nepalankiausiose šalyse: Jemene, Irane, Pietų Afrikoje ir t.t. Šiose šalyse C. Charney pastebėjo, kad ilgai tylėję gyventojai, palankiomis aplinkybėmis labai noriai šneka.
Dėl to jis nenustebo, kad Kinijoje apklausos įvyko itin sklandžiai ir atvirai. Tuo tarpu „China Beige Book“ pradėjo džiaugtis dėl naujų skaičių. Pavyzdžiui, Kinija teigia, kad jos nedarbo lygis siekia apie 4 procentus. Tačiau įmonė atskleidė, kad kai kuriose Kinijose provincijose vyrauja didelis darbo jėgos trūkumas, o kai kuriuose sektoriuose darbininkai reikalauja aukštesnių algų.
Taip pat jie sudarė žemėlapį su darbuotojų streikais, kurie driekiasi per pietinę ir centrinę šalies dalį. Be to, praeitą gruodį, kai Kinija teigė, kad jos augimas siekia 8 proc., verslininkai atskleidė, kad jiems yra sunku gauti paskolą.
Palūkanų normos žiemą sparčiai augo. „China Beige Economy“ pranešė šiuos pavojaus ženklus savo ketvirtinėje apžvalgoje. Kitą ketvirtį Kiniją sukrėtė kredito krizė, kurios niekas nesitikėjo ir akcijų biržos Kinijoje sparčiai nusmuko. Vargu, ar privati įmonė gali apklausti tiek verslininkų ir bankų, kiek Kinijos vyriausybinė įstaiga. Tačiau jei „China Beige Book“ galės įrodyti, kad jos duomenys geriau atitinka realybę nei oficiali statistika, tokios įmonės galėtų pradėti veikti ir kitose šalyse, kurių ekonomiką slepia abejonės.