• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel susitikimas su Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama, įvykęs nepaisant aršių Kinijos diplomatinių protestų, pablogino Pekino ir Berlyno santykius, rašo „Focus“.

REKLAMA
REKLAMA

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas pavadino tai „grubiu kišimusi į Kinijos vidaus reiklaus“, pridūrė, jog kanclerė „įžeidė kinų jausmus“ ir pabrėžė, jog taip „gadinami santykiai“ tarp šalių.

REKLAMA

**********

Skirtingais istorijos laikotarpiais Tibetas buvo nepriklausoma valstybė arba įėjo į mongolų imperiją bei buvo Cing dinastijos valdomos Kinijos vasaline valstybe.

XVII a. pabaigoje, Tibete valdant VI Dalai lamai Canjan Džamcui, Kinijoje iškilo mandžiūrai, įkūrę Qing dinastiją. Tibetas okupuotas, bet dalai lamos institucija išliko, nors dauguma valdytojų buvo Mandžiūrų statytiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Po Kinijos revoliucijos, 1911 m. žlugus Qing dinastijai, Tibete valdant XIII Dalai lamai, Kinija išvedė savo kariuomenę iš Tibeto. Tai sudarė prielaidas paskelbti nepriklausomybę, kuri, tiesa nebuvo legalizuota. Pakeista administracija, įvesta savo valiuta („tamkai“).

1951 m. Kinijos Liaudies Respublikos kariniai daliniai įžengė į Tibetą ir grąžino Tibetą į Kinijos sudėtį. 1959 m. Tibeto separatistų lyderis XVI Dalai lama pabėgo į Indiją, tuo duodamas pradžią tibetiečių diasporai šioje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po 1959 m. buvo panaikinti likę savarankiškumo ženklai. Šiandien Tibetas formaliai įeina į Kinijos sudėtį kaip Tibeto autonominis rajonas. Tibetiečių opozicija Kinijos politiką Tibete vertina kaip tibetiečių tautos genocidą. Tibeto autonominis regionas Kinijos sudėtyje sudaro mažiau nei pusę viso istorinio Tibeto, o autonominio regiono gyventojai sudaro tik vieną trečiąją istorinio Tibeto gyventojų dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų