Nieko nebestebina situacija, kad atžalos susilaukti susiruošusi šeima dar gerokai prieš numatytąją gimdymo datą ima krauti ne tik būsimojo vaikelio kraitelį, bet ir pinigus „gimdyvinei“ dovanai medikams.
Po Lietuvos saule nieko naujo – lietuviai pagal kyšininkavimą ir toliau pirmauja Europoje. Šalyje per pastaruosius trejus metus kyšininkavimo sumažėjo, bet lietuviai vis dar kyšininkauja daugiausia Europos Sąjungoje, rodo nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ tyrimo rezultatai. Net 26 proc. Lietuvos gyventojų pripažino per pastaruosius metus davę kyšį bent vienam iš aštuonių viešųjų paslaugų teikėjų, tarp jų ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams.
„Dėkingumo jausmas“ aplanko prieš gimdymą
Kad Lietuvoje medicinos paslaugos, turintiems privalomąjį sveikatos draudimą, yra nemokamos, tačiau neretai palydimos gausiomis dovanomis ar „padėkomis“ vokeliuose, – vieša paslaptis.
Savaime suprantama, kad sveikata yra brangiausias žmogaus turtas, tad už ją esame pasiryžę atiduoti viską, ypač kai kalba pasisuka apie vaikus. Todėl nieko nebestebina situacija, kad atžalos susilaukti susiruošusi šeima dar gerokai prieš numatytąją gimdymo datą ima krauti ne tik būsimojo vaikelio kraitelį, bet ir pinigus „gimdyvinei“ dovanai medikams.
Nors sklando nuomonė, kad tiek sumokėjus, tiek nemokamai gydytojai vis tiek pasitiks į pasaulį ateinančią naują gyvybę, neretai šeimos nenori rizikuoti nei gimdyvės, nei naujagimio sveikata, tad „dėl šventos ramybės“ susimoka papildomai, žinoma, gydytojui į kišenę. Kokią sumą mokėti, pasak interneto forumuose diskutuojančių mamyčių, kartais pasako ir patys gydytojai, o kartais mediko „kainą“ gimdyvės perduoda viena kitai iš lūpų į lūpas. Internete mamos „giriasi“ medikams už gimdymą sumokėjusios nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų.
Gimdymo kaina
Nors Valstybinė ligonių kasa teigia, jog už gimdymą ligoninėje sumoka ligonių kasos, visuomenėje gerai žinoma, kad gimdymas mamai kainuoja nuo kelių šimtų litų iki tūkstančio ir daugiau.
Dviejų vaikų mama Jurgita Respublikinėje Šiaulių ligoninėje Moters ir vaiko klinikoje prieš ketverius metus gimdė antrąją dukterį. Moteris pasakoja, jog dar besilankdama žinojo, kiek kainuos gimdymas. Dėl prastos regos pati gimdyti Jurgita negalėjo, nes tai būtų grėsę apakimu, todėl iš anksto ruošėsi Cezario operacijai.
„Man gydytojas pasakė, jog Cezario pjūvis kainuos 800 litų. Tačiau dukrelė atėjo į pasaulį ne visai taip, kaip buvo suplanuota, o gimdymo metu keitėsi gydytojų pamaina, tai teko susimokėti tik 400 litų“, – savo patirtimi dalijasi dviejų dukrų mama. Jurgita įsitikinusi, kad gimdymo metu nereikėtų taupyti, nors ir kaip absurdiškai skambėtų, gimdyvei reikia papildomai skatinti gydytojus geriau dirbti. „Juk visos mamos tikisi, kad gydytojus maloniai paskatinus viskas eisis geriau ir sklandžiau, todėl ruošiantis gimdyti geriau netaupyti“, – sako Jurgita.
Gydytojai per daug išlepę
Besiruošianti gimdyti antrą kartą Simona sako, kad niekada nesidomėjo, kiek yra mokama papildomai gydytojams už jų darbą priimant naujagimį.
„Nežinau, kiek tai kainuoja. Kai gimdžiau pirmą kartą, tik iš pagarbos gydytojai ir akušerei vyras nupirko saldainių. Nemokėjau už gimdymą visų pirma todėl, kad neturiu pinigų, o antra – iš principo. Juk aš jau moku mokesčius, tai kodėl turiu mokėti už gimdymą dvigubai. Be to, gimdymo kokybės ir eigos tai nepakeis. Kiekviena mama galvoja, jog jei neatsidėkos gydytojui, rizikuoja vaiko sveikata. Bet yra gyvų pavyzdžių, kai tariantis su gydytoja (mokant pinigus) būna įvairių komplikacijų. Grįžtam prie to, kad nė viena nėra nuo to apsaugota. O gydytojai yra tam, kad tų komplikacijų būtų išvengta, jie gauna už tai pinigus be atskiro mokesčio“, – savo nuomonę išsakė mama.
Ypač neigiamai Simona vertina tuos atvejus, kai už gimdymą padėkos yra tiesiog akivaizdžiai reikalaujama. „Jei man lieptų už gimdymą susimokėti, manau, suveiktų principo reikalas – nėra už ką gydytojams papildomai mokėti. Manau, kad sveikatos apsaugos sfera ypač svarbi kiekvienam iš mūsų, todėl gydytojai ir yra tokie išlepę. Juk niekam nekiltų mintis atsidėkoti keliais šimtais ar tūkstančiais parduotuvės kasininkei vien dėl to, kad ji atliko savo darbą“, – sako Simona.
Gimdymas neturi kainuoti
Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė patikina, jog valstybė pasirūpino, kad Lietuvos moterims už gimdymą mokėti nereikėtų. Sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusioms įstaigoms už gimdymo metu suteiktas paslaugas sumoka ligonių kasos. Sveikatos draudimo įstatyme yra nustatyta, kad privalomuoju sveikatos draudimu valstybės draudžiamos moterys, kurioms įstatymų nustatyta tvarka suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, ir nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo.
„Jeigu ne Privalomojo sveikatos draudimo fondas, šioms paslaugoms jaunos šeimos išleistų ne vieną tūkstantį litų. Pavyzdžiui, normalus gimdymas ligonių kasoms kainuoja apie 1600 litų, o kai gimdymo metu atliekamas Cezario pjūvis ir yra pavojingų gyvybei ar sunkių komplikacijų, ligonių kasos už gydymo įstaigos paslaugas sumoka daugiau nei 4 500 litų“, – sako D. Berūkštienė.
Už gimdyvėms gydytojo paskirtus vaistus ir medicinos pagalbos priemones, jei jų prireikia, pasak D. Berūkštienės, taip pat yra apmokama, išskyrus tuos atvejus, kai moteris savo iniciatyva, gydytojui rekomendavus, pasirenka brangesnius vaistus ar medicinos pagalbos priemones.
Tokiu atveju ji privalo sveikatos priežiūros įstaigai sumokėti pasirenkamų brangesnių vaistų ar medicinos pagalbos priemonių kainų skirtumą.
Pasirinkus papildomas paslaugas ar procedūras, kai gydytojas jų neskiria, bet gimdyvė pageidauja, tų paslaugų ar procedūrų kainą moka pati mama.
Neturinčioms sveikatos draudimo gimdyvėms – surašoma sąskaita
Respublikinės Šiaulių ligoninės Viešųjų ryšių specialistės Zitos Katkienės teigimu, už Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriuje priimamus gimdymus gydymo įstaigai moka Teritorinė ligonių kasa iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, tad gimdyvėms gimdymas nieko nekainuoja.
Tačiau tik tuo atveju, jei gimdyvė yra drausta. Kai gimdyvė neturi sveikatos draudimo, po gimdymo akušeris-ginekologas registruoja visas atliktas procedūras ir sąrašas yra pateikiamas gydymo įstaigos ekonomistams, kurie ir pateikia sąskaitą. Sąskaitos dydis, pasak Z. Katkienės, kiekvieną kartą gali būti skirtingas, nes kiekvienas gimdymas – individualus.
„Gali būti, jog gimdyvės gydymo įstaigoje moka už kai kurias paslaugas. Tai tie atvejai, kai gimdyvės asmeniškai tariasi su akušeriu-ginekologu, kuris priima gimdymą. Tokiu atveju gimdymas kainuoja 740 litų. Be to, gimdyvės gali rinktis mokamas palatas. Skyriuje yra 4 mokamos palatos, kurių para kainuoja 60 litų, ir viena palata, kainuojanti 100 litų. Gali gimdyvė rinktis gimdyti mokamoje gimdymo palatoje, kuri kainuoja 200 litų nuo gimdymo pradžios iki pabaigos, nesvarbu, kiek gimdymas truktų. Ši palata nuo kitų, nemokamų, skiriasi tik tuo, kad joje yra atskira palata artimiesiems“, – aiškina Z. Katkienė.