• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ant kojų sukeltos specialiosios tarnybos vietoje mirštančių žmonių rado... nelaimę vaidinančius žurnalistus - praktikantus.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešimas apie negyvėlius

Ketvirtadienį „Šiaurės rytuose buvo išspausdintas reportažas apie avariją Kutelių kaime ir nepastebėtus sužeistus vaikus - medikai skubiai išgabeno tik sunkiai sužalotą vairuotoją. Paaiškėjus, kad įvykio vietoje liko sužeisti mažamečiai, medikų pakartotinai iškviesti nepavyko - vienas ekipažas vežė avariją patyrusį vairuotoją, o kitas jau buvo išvykęs pas ligonį į kitą kaimą.

REKLAMA

Biržams nespėjus atsitokėti nuo žinios apie kraupią avariją, tą patį ketvirtadienio rytą miestą vėl šiurpino nelaimės signalai. Sirenomis ir mėlynais švyturėliais du reanimobiliai skynėsi kelią sausakimšomis Vilniaus ir J. Basanavičiaus gatvėmis. Mašinomis užstatytose turgaus prieigose būriais skubėję žmonės blaškėsi, norėdami pralaisvinti kelią ant šaligatvio vietos ieškančioms greitosios pagalbos mašinoms.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyriaus administratorės Audronės Gaigalienės, į nelaimės vietą tarnybos medikai išskubėjo10.15 valandą, gavę pranešimą apie du suglebusius žmones, kurie galintys būti negyvi.

„Signalas buvo labai rimtas, todėl nedelsiant išsiųsti du reanimobiliai. Kiekviename jų galima gabenti tik po vieną gulintį žmogų. Prie gyvybę palaikančios aparatūros automobilyje taip pat galima jungti tik po vieną ligonį ", - dviejų reanimobilių išsiuntimo aplinkybes aiškino GMP skyriaus administratorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės kvietė pagalbą

Ant šaligatvio, netoli centrinių turgaus vartų, kone po praeivių kojomis susmukę, ant galvų gobtuvus užsimaukšlinę jaunuoliai vieniems atrodė kaip murzini ir išsekę valkatos, kitiems - kaip mirtimi besivaduojantys narkomanai. Prieš juos buvo padėta murzina kepurė, į kurią praeiviai lyg ir turėjo mesti pinigus, norėdami išgelbėti nelaimėlius.

REKLAMA

Kai kurie biržiečiai piktinosi, anot jų, „dozės" negavusiais narkomanais, kiti stebėjo vis labiau silpstančius jaunus nelaiminguosius. Vienas iš jų keistai vartė akis, jį pylė prakaitas, todėl kai kurie praeiviai išsigando, kad jauni vaikai gali mirti.

Turguje prekiavę žmonės girdėjo šūksnius, kad reikia gelbėti mirštančius žmones.

Centrinio turgaus pradžioje gėlėmis prekiaujanti Eleonora Medvedeva sako girdėjusi, kaip viena moteris abejojo, ką kviesti - policiją ar greitąją. E. Medvedeva jai patarusi kviesti medikus. Moteris iškvietusi „greitąją". Vėliau paaiškėjo, kad medikus iškvietė Vida Matulionienė.

REKLAMA

„Mirštantieji" atgijo

Pasak įvykio liudininkų, pasigirdus sirenoms „negyvėliai" pražvalėjo ir atsisėdo. Kai medikų brigados puolė prie dviejų patvoryje sėdinčių keistai atrodančių žmonių, šie ir prakalbo.

„Vienas iš jų man pasakė, kad jokios pagalbos nereikia, nes jie yra iš „Biržiečių žodžio" redakcijos ir vykdo žurnalistinį eksperimentą. Pavardžių nesakė", - teigė „greitosios" felčeris Antanas Žemaitis, įvykio vietoje buvęs su kolege iš kitos brigados - Laima Butkiene.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Supratę, kad jų pagalbos tikrai nereikia, medikai skubėjo atgal. Medikų darbo krūviai labai dideli, nes dienomis iki 14 valandos rajone budi tik dvi brigados. A. Žemaitis apie įvykį pranešė policijai. Vėliau paaiškėjo, kad pareigūnus apie iškvietimą informavo ir greitosios pagalbos tarnybos dispečerė.

REKLAMA

Policija gavo signalą apie nukritusį žmogų

Atskubėję policijos patruliai ėmė aiškintis, kas ir kodėl iškvietė medikus bei pareigūnus.

„Mums davė leidimą Janonienė (Biržų policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkė Aelita Janonienė - red.) ", - iš eksperimentą vykdžiusių jaunuolių išgirdo policijos patruliai.

REKLAMA

Kodėl apie eksperimentą žinojusi policija vis dėlto skubiai reagavo į iškvietimą?

Biržų policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis teigė, kad policija buvo informuota, jog ketvirtadienį prie turgaus nuo 10 iki 12 valandos bus atliekamas žurnalistinis tyrimas - socialinis eksperimentas, kaip žmonės reaguoja į prašančius išmaldos. Tokią informaciją, pasak komisariato vadovo, pateikė du į policiją atėję „Biržiečių žodžio" praktikantai. Pranešimas policijai esą būtinas, nes išmaldos kaulijimas neleistinas ir už tai gali būti baudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tyrimas akivaizdžiai „nukrypo" - eksperimento atlikėjai persistengė inscenizuodami. Policija gavo pranešimą apie „nukritusius" žmones, o tai yra ne tas pats, kas „išmaldos prašantys". Todėl negalėjome nereaguoti", - paaiškino E. Šopis.

Nesitikėjo, kad iškvies medikus

„Biržiečių žodžio" redaktorė Janina Bagdonienė patvirtino apie būsimą eksperimentą žinojusi.

REKLAMA

„Tai buvo sociologinis eksperimentas - tyrimas, kaip žmonės reaguoja į nelaimės ištiktuosius, keliautojus ir pan. Jis atliktas suderinus su policija. Tai yra pasaulinė žurnalistinė praktika, kurią žino ir vaikai - eksperimentą atlikę praktikantai", - sakė redaktorė J. Bagdonienė.

Eksperimente, pasak jos, dalyvavo rajono laikraštyje praktiką atliekantys žurnalistikos studentai - antrakursis Justinas Simonavičius ir pirmakursė Inga Janiulytė.

Redaktorė J. Bagdonienė teigė nesitikėjusi, jog gyventojai į pagalbą gali iškviesti medikus.

REKLAMA

Smerkė „eksperimentuotojus"

Judriausioje miesto vietoje pasirodę du reanimobiliai sulaukė daugybės žmonių dėmesio. „Kažką nudūrė, guli negyvi prie įėjimo", - vieni per kitus kalbėjo. Pasigirdo „tikinimų", jog mirtis ištiko „falsifikuotais" narkotikais apsinuodijusius paauglius.

Supratę, jog „greitosios" buvo iškviestos be reikalo, žmonės įtūžo. Rajono tarybos nariui Kęstučiui Slavinskui teko raminti vyrą, kuris sakė norintis „užspardyti" tuos, kurie trukdo specialiąsias tarnybas.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš moku mokesčius, kad jie benzino turėtų, pas ligonius važiuotų, o čia turi lakstyti pas kažkokius apsimetėlius", - liejo pyktį kitas.

„Eksperimentuotojams" lazda šonus išvanoti taikėsi senolis. Įvykio vietoje liejosi užgauliojantys žodžiai visų žurnalistų atžvilgiu.

„Aš tikrai maniau, kad jie miršta", - korespondentams nuoširdžiai aiškino medikus kvietusi moteris, negalėjusi patikėti, kad šitaip galima suvaidinti nelaimę.

Biržietė Kristina Palšienė sakė, kad kvietusiųjų medikus kaltinti jokiu būdu nereikia - jie atlikę žmogiškąją pareigą. Ji prisiminė neseniai patvoryje gulėjusį žmogų, kurį abejingi praeiviai laikė miegančiu girtuokliu. O paaiškėjo, kad užpultam žmogui buvo sudaužyta galva, jam reikėjo medikų pagalbos.

„Tokius vadinamus eksperimentus vertinu labai blogai. Galima rengti įvairias akcijas, bet joms reikia pasirinkti tinkamą vietą, laiką ir numatyti pasekmes. Šiais laikais, kai trūksta lėšų ir taupyti verčiama netgi ligonių sąskaita, melagingas „greitosios" iškvietimas prilygsta nusikaltimui. Šiuo atveju kalti ne tie, kurie medikus kvietė, bet tokią situaciją sukūrę asmenys. Tai gerai, kad tuo metu pagalbos neprireikė kitiems, kad transportu užgrūstoje gatvėje turgaus dieną nesudarytos avarinės situacijos. Tokio „eksperimento" pasekmės galėjo būti baisios", - įvykio vietoje kalbėjo šiuo metu atostogaujanti Moterų krizių centro darbuotoja, buvusi pareigūnė Dalė Mukienė.

REKLAMA

Kas turėtų atsakyti už specialiųjų tarnybų darbo trukdymą?

„Mes negalėjome nereaguoti į iškvietimą. Apie eksperimentą Greitosios pagalbos tarnybai pranešta nebuvo. Ir netgi turėdami tokią informaciją būtume važiavę - juk nežinia, kas galėjo įvykti, jei žmonės praneša apie galimas mirtis. Nebent dviejų brigadų nebūtume siuntę. Eksperimentų organizatoriai turėtų numatyti galimas situacijas. Laimei, tuo metu kitų iškvietimų neturėjome", - sakė Greitosios pagalbos skyriaus administratorė A. Gaigalienė.

„Atsakomybę už tai turėtų prisiimti eksperimento organizatoriai. Jie privalėjo numatyti galimą įvykių eigą ir pasekmes. Nežinojimas, kad kažkas gali iškviesti „greitąją" ar, tarkim, gelbėtojus, nuo atsakomybės neatleidžia. Pirmiausiai reikia pagalvoti, o tada padaryti", - sakė melagingais iškvietimais dažnai trikdomos Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Eimantas Kaulinis.

Policijos komisariato vadovas Eugenijus Šopis taip pat teigė, kad eksperimentų organizatoriai privalo aptarti bei numatyti visus galimus variantus.

Už specialiųjų tarnybų trukdymą numatyta administracinė atsakomybė. Dėl šio įvykio į policiją žadama iškviesti ir apklausti eksperimento atlikėjus.

REKLAMA

Jaunoji žurnalistė Inga sakė išgyvenanti dėl to, kas įvyko, ir atsiprašanti visų, kuriuos įvykis sutrikdė.

Tuo tarpu kitas „eksperimentuotojas", regis, net neapgailestavo dėl to, ką iškrėtė.

Praeiviams nespėjus išsiskirstyti, biržietis Justinas aiškino apie sostinę, ten vykdomus eksperimentus ir išsitarė manantis, jog minėtas žurnalistinis eksperimentas Biržuose pavyko.

„Tai yra baisu, tiesiog trūksta žodžių, kuriais būtų galima pavadinti tokius eksperimentus", - kalbėjo įvykio priblokštas ir jaunojo žurnalisto pasiaiškinimus girdėjęs pedagogas Romualdas Zalomskas.

Alfreda Gudienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų