• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ugniagesiai gelbėtojai piketuoja dėl darbuotojų trūkumo. Tuo metu VRM kartoja, kad sąlygos ugniagesiams tik gerėja.

Vilniuje prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ugniagesiai gelbėtojai piketuoja dėl darbuotojų trūkumo. Tuo metu VRM kartoja, kad sąlygos ugniagesiams tik gerėja.

REKLAMA

Prie ministerijos ugniagesiai atsinešė manekenus, simbolizuojančius trūkstamus kolegas. Piketo dalyviai sako, kad kas trečia ugniagesio gelbėtojo darbo vieta yra laisva.

Piketuotojai laikė plakatus su užrašais: „Kiek dar žaisime su ugnimi?“, „Kiek dar taupysite žmonių saugumo sąskaita?“, „Saugokite tuos, kurie saugo jus!“, „1000 ugniagesių stygius per 11 tapo norma“.

Ugniagesiai gelbėtojai reikalauja daugiau etatų: taupoma žmonių saugumo sąskaita

Prie VRM piketuoti susirinkę ugniagesiai gelbėtojai tikina, kad jų profesijos atstovams skiriamas nepakankamas finansavimas. Todėl, pasak ugniagesių profsąjungų, tarnyboje trūksta bene 1 tūkst. papildomų etatų.  

„Valstybinėje priešgaisrinio gelbėjimo tarnyboje trūksta 1 tūkst. ugniagesių gelbėtojų. Faktiškai kas trečio ugniagesio mes neturime, reiškia du dirba už tris. Kartais įvyksta, kad ir penki už devynis. Tai yra pagrindinė problema, kurią mes keliame jau eilę metų, tačiau ji vis nesisprendžia“, – žurnalistams pikete sakė Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininkas Miroslavas Gerasimovičius.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį į piketą susirinkę 15 UGPS ir Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovų reikalavo didinti finansavimą ir užtikrinti papildomų etatų steigimą.

REKLAMA

„Mes iš pradžių kreipėmės su pasiūlymu, o vakar jau ir su reikalavimu, kad jau šiemet antram pusmečiui būtų skirta papildomai 1,5 mln. eurų. Kiekvienais metais penkerius metus po 3 mln. eurų. Tokiu būdu mes galėtume užpildyti tą trūkumą“, – kalbėjo M. Gerasimovičius. 

Profesinės sąjungos pirmininkas sakė, kad ugniagesio gelbėtojo profesija yra paklausi, tačiau nesugebama išlaikyti jau dirbančių pareigūnų, dėl ko jų skaičius mažėja.

REKLAMA
REKLAMA

„Profesija yra paklausi ir būtent Ugniagesių gelbėtojų mokykloje mes turime virš trijų kandidatų į vietą. Norinčiųjų tęsti tarnybą sulaukus galimybės išeiti į pensiją taip pat yra, tačiau būtent finansavimo galimybės neleidžia to padaryti – išlaikyti patyrusių pareigūnų“, – kalbėjo M. Gerasimovičius.

Jo teigimu, pradedančio ugniagesio gelbėtojo alga nesiekia 900 eurų į rankas.

Vienas ugniagesys dirba darbą už kelis

Su piketuotojais susitikti atėjęs vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas tikino, kad lyginant su 2021 m., finansavimas ugniagesiams padidintas bene 30 proc. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Situacija mums gerai yra žinoma, klausimai nėra nauji ir sprendžiami nuolat. Biudžetas buvo augantis. 146 mln. skirti 2021 m. ir 187 mln. 2024 m. Galiu drąsiai pasakyti, kad sulig nauju vidaus tarnybos statuto priėmimu, darbo užmokestis vidutiniškai didėjo apie 10 proc.“, – žurnalistams pikete teigė V. Dmitrijevas. 

Jis neigė ugniagesių gelbėtojų išsakytą susirūpinimą etatų trūkumu, pasak viceministro, šiais metais pareigūnų stygius sudarė tik 6 proc.

REKLAMA

Jam prieštaravęs NPPSS vadovas Saulius Džiautas tikino, kad tarnyboje reikėtų turėti apie 6 tūkst. ugniagesių gelbėtojų nors šiuo metu jų yra apie 5 tūkst.

„Tas nekomplektas yra 6 proc. dėl to, kad skaičiuojama nuo įsteigtų etatų skaičiaus. Pridėkime apie 20 proc., nes nėra kas ketvirto ugniagesio, tą pasakė ir Valstybės kontrolė. Pagal standartus trūksta 1 tūkst. ugniagesių. Turi būti leista įsteigti dar 1 tūkst. etatų“, – sakė S. Džiautas.

REKLAMA

Jis pabrėžia, kad prieš 11 metų, 2013-aisiais, Vyriausybės nutarimu priimtame Priešgaisrinės saugos standarte reglamentuota ugniagesių gelbėtojų pajėgas sukomplektuoti pagal standartus, o ne pagal etatus. 

„Pagal standartus trūksta 1000 ugniagesių“, – teigė S. Džiautas.

Anot jo, tokia prasta situacija yra visuose padaliniuose.

„Galite nuvažiuoti į bet kurią statutinę tarnybą, į bet kurią komandą ir tikrai nerasite nė vienos gaisrinės mašinos, kur būtų šešios sėdimos vietos ir visos užimtos“, – komentavo profsąjungų susivienijimo pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl darbuotojų trūkumo ugniagesiai gelbėtojai turi dirbti darbą už kelis. Tai kelia pavojų ne tik gyventojų, bet ir pačių ugniagesių saugumui. 

„Kiekvienais metais [ugniagesių] trūkumas didėja. Kada iš automobilio išlipa dviese vietoje šešių, o žmonės tikisi pagalbos, kad reikės ir ištraukti, ir įeiti į ugnį, o vienas turės laukti kito automobilio. <...> Tada laukiama 10–15 minučių, o per 10–15 minučių namo nebus. Ir gyvybės nebus“, – sakė S. Džiautas.

REKLAMA

„Piliečiai dar labai tolerantiški, kurie nesikreipia dėl žalos atlyginimo ir jų saugumo užtikrinimo, nes jų saugumas yra pavojuje ir jis nuolat blogėja“, – pridūrė jis.

Agnė Bilotaitė tikina – šią kadenciją skirtas maksimalus dėmesys pareigūnų problemoms

Ketvirtadienį ugniagesiams gelbėtojams surengus piketą dėl pernelyg mažo finansavimo pareigūnams, ministrė Agnė Bilotaitė apgailestauja, jog profesinės sąjungos pasirinko ne patį konstruktyviausią būdą megzti dialogą su Vidaus reikalų ministerija (VRM). Politikė tikina – šios Vyriausybės kadencijos metu pareigūnams skirtas itin didelis dėmesys, o dalis keliamų problemų buvo spręstos nuosekliai.

REKLAMA

„Tenka apgailestauti, kad pasirenkamas toks kelias diskutuoti ar siekti pakeitimų, nes mums ir man pačiai tikrai rūpi“, – ketvirtadienį Eltai sakė A. Bilotaitė.

„Tai yra nekonstruktyvus, sakyčiau, veiksmas prieš rinkimus, ne dalykiškas“, – apgailestavo ji.

A. Bilotaitė pabrėžia – šios kadencijos Vyriausybė ir VRM ėmėsi esmingų sprendimų, siekiant gerinti pareigūnų – taip pat ir ugniagesių gelbėtojų – darbo sąlygas, motyvaciją. Rezultatai, anot jos, rodo teigiamas tendencijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu kalbame apie pareigūnų nekomplektą, 2019 m. mes turėjome 13 proc. nekomplektą, 2023 m. – 5,8 proc.“, – situaciją iliustravo politikė.

„Pareigūnų skaičius, kuris atėjo į tarnybą 2019 m. – 134. Šiuo atveju, 2023 m. – 253. Taip pat ir finansavimo didinimas – atėję radome tikrai apgailėtiną situaciją, kalbant tiek apie patį priešgaisrinės apsaugos pareigūnų atlygį, tiek apie aprūpinimą, nes trūko elementarių dalykų“, – aiškino ji.

REKLAMA

A. Bilotaitė taip pat pastebėjo, jog per pastaruosius keturis metus ugniagesių gelbėtojų atlyginimai taip pat augo – 2019 m. žemiausios grandies pareigūnai vidutiniškai neuždirbdavo net 800 eurų.

„Nesiekė tūkstančio eurų, o dabar vidurkis siekia 1,3 tūkst. eurų. Man atrodo, skaičiai pasako patys už save – ne tik žodžiais, bet ir realiai darbai gerbiame pareigūnus“, – patikino ji.

„Linkiu, kad tas tempas, kuriuo mes geriname sąlygas, ir išliktų“, – pridūrė VRM vadovė.

ELTA primena, kad ketvirtadienį prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) į piketą susirinko ugniagesiai gelbėtojai, taip siekdami atkreipti dėmesį į nepakankamą finansavimą šios profesijos atstovams.

Sėkmės ugnegesiams
Sėkmės ugnegesiams
Algos ūbagiškos
Darbuotojų nėra
Degradavimas
Protestuoti ir tik protestuoti, ir gausiai, drąsiai
Susmirdusi tvartelinė piš su savo vagimis ministrais pinigus skiria ten kur juos vagys gali pasisavint. Valstybės poreikiams lieka tik centai, tame tarpe ir ugniagesiams.
Prezidentas po inauguracijos turi netvirtinti Bilotaitės, nes kaip jis gali žiūrėt į akis mamoms, kai Viršuliškių daugiabutyje vaikas buvo paliktas per naktį mirti, nes ugniagesiai neturėjo reikiamos technikos, o statomi stadionai, vyriausybės miesteliai ir kiti prabangūs pastatai. Tai vyksta sostinėje, o kas tada darosi regionuose.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų