Pasak Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos tarybos pirmininko Jono Žultausko, daugiau nei pusė iš 40 asociacijos narių – apie 20 ūkių, kurių bendra apyvarta siekia apie 150 mln. eurų, svarsto apie veiklos stabdymą.
„Mes neblefuojame. Manau, kad atėjo laikas galvoti apie veiklos stabdymą, juo labiau, kad jis mažiausiai užtruks pusę metų, kol tas kiaules realizuosime“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė J. Žultauskas.
„Maksimum pusmetis ir mūsų neliks. Spalis parodys tikrą vaizdą“, – pridūrė jis.
Anot 90 proc. šalies kiaulių užauginančias įmones vienijančios asociacijos direktoriaus Algio Baravyko, ES rinkoje atsiradus kiaulienos pertekliui, Lietuvoje jos kaina nukrito žemiau savikainos.
„Po 50 eurų prarandame nuo kiekvienos parduotos kiaulės. Padauginame šį skaičių iš 20 tūkst. per savaitę realizuojamų kiaulių – milijoną eurų praranda visas sektorius. Tai kiek tų savaičių truks, tiek tų milijonų reikės“, – kalbėjo A. Baravykas.
„Iki Naujųjų metų mes duobėje būsime apie 15 mln. eurų. Jeigu tai užtruks dar 10 savaičių, tai dar reikės 10 milijonų“, – pridūrė jis.
A. Baravyko teigimu, kiaulių supirkimo kainoms kas mėnesį krentant žemyn, už gyvo svorio kilogramą jau mokama tik 70 centų – beveik dukart mažiau nei savikaina.
„Jei būdami žemės ūkio šalimi dar turime ambiciją ateityje aprūpinti savo vartotojus šalies augintojų išauginta kiauliena, turi įsijungti ir Vyriausybė, ir kitos valstybės institucijos. Jei padėtis nesikeis, mes neatlaikysime“, – teigė asociacijos direktorius.
Kiaulių augintojai prašo ir Konkurencijos tarybos pagalbos, nes prekybos centruose vietinė kiauliena yra beveik dvigubai brangesnė nei atvežtinė.
„Mes matome, kad iš brangesnių rinkų kiauliena važiuoja į pigesnę rinką, tai yra pas mus. Tuo tarpu mūsų pačių produkcija parduotuvėse išstatoma tokiomis kainomis, kad jos yra nepatrauklios pirkėjui, o Lietuva tapo pigiausios kiaulienos supirkimo punktu“, – teigė A. Baravykas.
Krizė kilo Kinijai greičiau nei prognozuota atgaivinus savo kiaulininkystės sektorių po afrikinio kiaulių maro sukeltos krizės ir užtrenkus duris didžiausioms ES kiaulienos eksportuotojoms – Vokietijai ir Ispanijai. Padėtį sunkina ir pabrangę pašariniai grūdai bei soja, energetiniai ištekliai.
Lietuva pasigamina 50 proc. jos poreikiams būtinos kiaulienos.