Vilniaus apygardos teismas uždarame posėdyje penktadienį (03.21) apklausė Petrą Ivoškį, kurį Seimo narys Vytautas Landsbergis įvardijo kaip asmenį, perdavusį jam dokumentą apie Seimo narės Kazimiros Prunskienės bendradarbiavimą su KGB sovietmečiu.
P. Ivoškis dabar yra Liberalų sąjungos narys, anksčiau jis dirbo Krašto apsaugos žvalgyboje.
Kadangi posėdis buvo uždaras, proceso dalyviai jo nekomentuoja.
K. Prunskienė po posėdžio žurnalistams tik užsiminė, kad jos šansai dėl išteisinimo bendradarbiavimo su KGB byloje sustiprėjo.
Iš P. Ivoškio žodžių, pasakytų po teismo posėdžio žurnalistams, galima suprasti, kad jis dokumento V. Landsbergiui nenešė, tačiau su V. Landsbergiu bendravo kitais reikalais.
Kitas šios bylos teismo posėdis vyks balandžio pabaigoje. Jis taip pat bus neviešas.
Kovo 14 dieną viešame teismo posėdyje V. Landsbergis teigė, kad dokumentą jam perdavė Krašto apsaugos žvalgybos darbuotojas.
"Ivoškis - tokia pavardė liko atmintyje. Taip aš atsimenu", - duodamas parodymus Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam K. Prunskienė bylą, sakė V. Landsbergis.
Jis teigė, kad iš šio asmens gautą dokumentą laikė vieną dieną ar dar trumpiau ir netrukus jį atidavė Baliui Gajauskui, kuris tada vadovavo parlamentinei komisijai KGB veiklai tirti.
Dokumentas V. Landsbergiui buvo perduotas Aukščiausioje Taryboje tuo metu, kai jis buvo Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas.
V. Landsbergio teigimu, P. Ivoškis jam nepasakė, iš kur gavo dokumentą, jis teigė tik norėjęs jį perduoti.
K. Prunskienė žurnalistams sakė esanti tikra, kad V. Landsbergis sako netiesą.
Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylą teisėjų kolegija nagrinėja civilinę bylą dėl dešimtmečio senumo istorijos, kai tuometinė Aukščiausiosios Tarybos deputatė K. Prunskienė buvo pripažinta bendradarbiavusi su sovietų KGB.
Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) pirmininkė pernai rugsėjį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama panaikinti ankstesnį teismo sprendimą dėl bendradarbiavimo su sovietų KGB.
K. Prunskienė Vilniaus apygardos teismui yra sakiusi, kad vadinamasis dokumento originalas, kuriuo remdamasis teismas 1992 metais priėmė sprendimą, yra falsifikatas.
Seimo narė yra sakiusi, kad kreipėsi į Seimo archyvą, Ypatingąjį archyvą ir dar kelias institucijas, kurios atsakė, kad neturi tokio dokumento originalo.
Tačiau praėjusių metų pabaigoje originalą pasiskelbė turįs Nepriklausomybės akto signataras B. Gajauskas. Pernai gruodžio 18 dieną jis atidavė dokumentą Lietuvos archyvų departamentui.
B. Gajauskas ankstesniuose teismo posėdžiuose yra pasakojęs apie dokumento gavimo ir perdavimo aplinkybes.
Liudytoju buvo apklaustas ir buvęs Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo laikinosios komisijos SSRS KGB veiklai Lietuvoje tirti narys, buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Jurgis Jurgelis. Jis teismui pareiškė, kad ši komisija nebuvo pajėgi priimti objektyvaus sprendimo.
"Tyrimas vyko tendencingai, įrodymų rinkimas ydingas, įrodymai neatitiko kriterijų ir negalėjo tvirtinti, kad K. Prunskienė bendradarbiavo su KGB", - sakė liudytojas.
Būto ar nebūto bendradarbiavimo su KGB faktas tapo ypač svarbus tuo metu, kai K. Prunskienė dalyvavo prezidento rinkimų kampanijoje kaip kandidatė į šalies vadovo postą.
K. Prunskienė kaip kandidatė į prezidentus savo rinkimų agitacijoje nenurodydavo, kad ji praeityje yra sąmoningai bendradarbiavusi su sovietiniu KGB.
Pernai gruodį įvykusiuose šalies prezidento rinkimuose Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) lyderė Seimo narė K. Prunskienė surinko 4,97 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
BNS