Antradienį anksti ryte, ketvirtųjų JAV vadovaujamos invazijos, per kurią buvo nuverstas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas), metinių dieną, Bagdade už nusikaltimus žmoniškumui pakartas buvusio režimo viceprezidentas.
Nuo gruodžio, kai buvo pakartas Saddamas Husseinas, Taha Yassinas Ramadanas (Taha Jasinas Ramadanas) yra jau trečiasis buvusio prezidento aukščiausio rango patarėjas, kuriam įvykdyta mirties bausmė.
Šios egzekucijos nepadėjo nuslopinti smurto, kuris niokoja Iraką nuo 2003 metų, o nemažai irakiečių mano, kad buvusio režimo lyderių pakorimas tik pakurstė kruviną tarpkonfesinę nesantaiką, dėl kurios šalis atsidūrė prie pilietinio karo slenksčio.
Po T.Yassino Ramadano egzekucijos, kuri buvo įvykdyta antradienį paryčiais, šalia policijos nuovados Bagdade buvo susprogdintas automobilis ir žuvo mažiausiai penki žmonės, dar 17 buvo sužeisti.
Beveik kasdien gaunami pranešimai apie naujus sprogdinimus ir žudynes Irake verčia Amerikos visuomenę vis garsiau reikalauti, kad JAV pajėgos būtų išvestos iš šios šalies.
Reaguodamas į šiuos raginimus, JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) pirmadienį toliau atkakliai gynė savo politiką dėl Irako ir įspėjo skeptiškai nusiteikusius amerikiečius apie "pražūtingas" skubaus pajėgų išvedimo pasekmes.
Tačiau naujos viešosios nuomonės apklausos rodo, kad vis daugiau amerikiečių nepritaria karui Irake, o šios šalies gyventojai beveik arba visiškai netiki, kad JAV kariai pajėgūs nutraukti kraujo liejimą.
"Praėjus ketveriems metams galiu pasakyti, kad mūsų šalis žlugusi. Niekuomet nemanėme, kad tai galėtų įvykti. Mes vylėmės gyventi kaip europiečiai, tikrai ne taip, kaip dabar", - sakė 43 metų apsaugininkas Salihas Abu Mehdi (Salihas Abu Mehdis), turintis šešis vaikus.
"Nemanau, kad kuris nors irakietis dar galvoja apie ateitį, jie to nebedaro. Mes tik galvojame, kaip išgyventi šią dieną", - sakė vyras ir pridūrė, kad jo šeima neretai kelis kartus per valandą skambina jam, kad įsitikintų, jog jis tebėra gyvas.
"Nebuvau vienas iš Saddamo rėmėjų, tačiau Saddamo laikais, kaip pasakytų nemažai irakiečių, buvo geriau, na bent jau tikrai saugiau ir ramiau. Ką mums dabar daryti su šia demokratija?" - klausė jis.
"PRAŽŪTINGOS PASEKMĖS"
G.W.Bushas, kurio populiarumas nukrito iki rekordiškai žemo lygio, pirmadienį iš Baltųjų rūmų per televiziją kreipėsi į amerikiečius, prašydamas suteikti daugiau laiko įgyvendinti jo planą, kuriame numatyta papildomai nusiųsti į Iraką beveik 30 tūkst. karių, dauguma kurių prisidės prie pastangų įtvirtinti saugumą Bagdade.
Tačiau prezidentas pripažino, kad "iškovoti pergalę Irake nebus lengva".
G.W.Bushas sakė, kad didelio masto saugumo planas Bagdade "tik pradėtas įgyvendinti, ir sėkmingai jį užbaigti reikės ne dienų ar savaičių, bet mėnesių".
"Vilioja galimybė įvertinus iššūkius į Irake daryti išvadą, kad mūsų geriausia alternatyva yra susirinkti daiktus ir keliauti namo. Kurį laiką tai gali teikti pasitenkinimą, tačiau neabejoju, kad pasekmės Amerikos saugumui būtų pražūtingos", - sakė jis.
Sausį G.W.Bushas paskelbė, kad papildomai nusiųs į Iraką 21 500 karių, tačiau kartu su aprūpinimo pajėgomis šis skaičius ilgainiui išaugo iki maždaug 30 000.
CNN apklausa rodo, kad visuomenės parama karui sumažėjo iki 32 proc., 62 proc. amerikiečių jam nepritaria. Savaitgalį per JAV miestus nusirito karo priešininkų protestų banga.
Tuo tarpu kita apklausa parodė, jog keturi iš penkių irakiečių nelabai pasitiki arba visiškai nepasitiki JAV vadovaujamomis pajėgos ir yra įsitikinę, kad jų buvimas šalyje blogina saugumo padėtį. Vis dėlto tik maždaug trečdalis apklaustų irakiečių pareiškė norą, kad užsienio kontingentas dabar būtų išvestas iš šalies.
Remiantis BBC, "ABC News", "USA Today" ir vokiečių televizijos ARD užsakymu atlikto tyrimo rezultatais, labiausiai JAV vadovaujamomis pajėgomis pasitikima Irako šiaurėje (46 proc.).
Tuo tarpu Bagdade absoliučiai visi respondentai nurodė, kad nelabai pasitiki ar visiškai nepasitiki JAV vadovaujamos koalicijos kariais. Apskritai pasitikėjimą JAV vadovaujamomis pajėgomis išreiškė vos 18 proc. irakiečių.