„Jei Tbilisiui grės pavojus, jūs tai sužinosite prieš 12 valandų. Būtų geriausia, jei visi liktume namie“, - vėlų pirmadienio vakarą sakė Gruzijos prezidentas.
M. Saakašvilis patikino, kad Rusija neturi tiek išteklių, kad galėtų okupuoti sostinę, o nereikalinga panika gali sukelti daug problemų.
Panikos ženklų Tbilisyje atsirado daliai gyventoju bandant palikti miestą ir prie išvažiavimų susidarius spūstims.
Rusijos kariuomenės atstovai taip pat teigia, jog niekada neplanavo ir neplanuoja užimti Tbilisio.
Visą dieną virš Tbilisio skraidė Rusijos karinė aviacija, todėl vietiniai gyventojai ėmė baimintis, kad sutemus bus pradėtas miesto bombardavimas.
Anksčiau Gruzijos kariuomenės atstovai britų dienraščiui „The Guardian“ teigė, kad po sausumos ir oro atakų Rusija kontroliuoja jau pusę šalies teritorijos, įskaitant Kutaisy ir Senakio miestus.
„Rusija vykdo klasikinę didelio masto invaziją prisidengdama siekiu įtvirtinti taiką“, - sakė vienas iš Gruzijos kariuomenės vadovų Iraklis Batkuashvilis.
Pasak jo, Gruzijos pajėgos šiuo metu siekia persigrupuoti ir sukurti gynybos liniją aplink Tbilisį.
Kaip rašo „The Guardian“, panašu, kad Gruzija nesitikėjo Rusijos kariuomenės invazijos sausumoje ir tam nebuvo pasiruošusi. Rusija iš pradžių tvirtino, kad neplanuoja peržengti Pietų Osetijos konflikto zonos.
20:42. Į Zugdidį įriedėjo Rusijos tankai, praneša „Novaja Gazeta“ korespondentė Olga Bobrova. Gruzijos policininkai, ligi tol gynę miestą, sudėjo ginklus. Rusijos armija taip pat užėmė Potį bei Senakį. Vietiniai gyventojai praneša, kad Vakarų Gruzija yra pilnai okupuota intervencinių Rusijos pajėgų.
Gruzijos kariuomenė šiandien taipogi pasitraukė iš Gorio, kuriame liko tik nedidelės policijos pajėgos. Tačiau jos nerodo jokio pasipriešinimo.
Visą dieną virš Gruzijos sostinės Tbilisio skraidė kariniai Rusijos lėktuvai. Vietiniai gyventojai baiminasi, kad su sutemomis Rusijos armija pradės miesto bombardavimą.
18:31. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas sukritikavo JAV dėl to, kad ši iš Irako parskraidino ten tarnavusius Gruzijos karius. Kaip rašo „The Guardian“, V. Putinas apkaltino Vašingtoną, kad šis vadovaujasi Šaltojo karo laikų mentalitetu ir nesugeba suprasti, kas yra tikrasis agresorius Pietų Osetijoje.
V. Putinas, kuris diriguoja Rusijos invazijai į Pietų Osetiją ir likusią Gruziją, pareiškė, kad Maskva padarys taip, kad jos karių misija Gruzijoje baigtųsi logiškai. Premjero komentarai buvo paviešinti netrukus po to, kai Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad taikos įtvirtinimo misija Gruzijoje artėja prie pabaigos.
Rusijos kariuomenės atstovai teigia, kad jų kariai į Gruzijos gilumą judėti nesirengia. Tačiau Gruzija teigia, kad rusai jau užgrobė jos karinę bazę Senakyje, mieste, esančiame Gruzijos vakaruose. Jei tokios kalbos yra teisingos, tai reiškia, kad Rusijos kariai į Gruziją jau ima veržtis ir iš kitos separatistinės respublikos, Abchazijos, teritorijos.
Dauguma Gruzijos kariuomenės buvo sukoncentruota ties Pietų Osetija. Gruzija jau ne kartą ragino Rusiją sudaryti paliaubas, tačiau Kremlius tai padaryti atsisakė, nes gruzinai esą ir toliau tęsia kovas Pietų Osetijoje. Gruzijos prezidentas Mikhailas Saakašvilis teigia, kad 90 proc. gruzinų aukų yra civiliai gyventojai.
17:27. Gruzijos karinės pajėgos nukovė vieną Rusijos lėktuvų, šiam skrendant virš Gorio kaip tuo metu, kai prezidentas Mikhailas Saakašvilis lankėsi čia lydimas Suomijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų.
Gruzija sako, kad M. Saakašvilio apsauginiai buvo priversti staigiai prezidentą išvežti iš Gorio, virš miesto pasirodžius dviems rusų lėktuvams. Vieną jų gruzinai nukovė. Pastarosiomis dienomis Rusija buvo keletą kartų apšaudžius šį miestą.
Zugdidi miestas užmitas, Rusijos ginkluotosios pajėgos juda link netoli jo esančio Senaki miesto.
16: 53 Rusijos karinės pajėgos peržengė ribą, skiriančią Abchaziją nuo Gruzijos, ir perėmė Zugdidi miesto kontrolę Gruzijoje, sako Gruzijos valdžia. Zugdidi teritorija yra 12 kilometrų buferinė zona tarp Gruzijos ir Abchazijos regiono. Pranešama, kad Rusija ėmė kontroliuoti ir vietos policiją.
16:20 Diplomatams siūlant nutraukti ugnį, Rusija ir Gruzija kaltina viena kitą išpuoliais.
Gruzija kaltina Rusiją stipriai apšaudžius jos teritoriją, įskaitant Tbilisį ir Gorį. Rusija savo ruožtu teigia, kad Gruzijos atakos Pietų Osetijos sostinėje Cchinvalyje baigėsi trijų Rusijos kareivių žūtimi, praneša „BBC“.
Gruzija kaltina Rusiją, kad ši dislokavo 4000 kareivių Abchazijoje prie Juodosios jūros. Separatistai tvirtina, kad Gruzija dislokavo panašų skaičių kareivių prie pietinės Abchazijos sienos.
Gruzijos prezidentas pasirašė siūlymą nutraukti ugnį, tačiau Maskva tokio plano griežtai atsisako.
15:00. Rusijos gynybos ministerija pranešė, jog per susirėmimus su Gruzijos pajėgomis Pietų Osetijoje buvo nužudyta 18 Rusijos kareivių ir numušti 4 kariniai lėktuvai.
Gruzija tvirtina, kad numušė 12 Rusijos lėktuvų.
13:30. Su Rusijos agresija susidurianti Gruzija paduos ieškinį Hagos tribunolui, skelbia Gruzijos vidaus reikalų ministerija. „Ieškinyje atsispindės 1992 metų Abchazijos karo metu vykdytas gruzinų tautos genocidas bei šiandieninės aktualijos, tarp jų ir Rusijos kariniai veiksmai Gruzijos teritorijoje“ – skelbiama pareiškime.
Anksčiau apie analogišką iniciatyvą jau buvo prabilę rusai. Kremlius teigė, jog kreipsis į Strasbūro teismą bei Hagos tribunolą dėl Gruzijos išpuolio prieš Pietų Osetiją. Rusijos Federacijos Generalinė prokuratūra esą dabar renka įrodymus dėl Pietų Osetijoje Gruzijos vykdyto genocido.
12:50. Gruzijos prezidentas Mikhailas Saakašvilis pasirašė Prancūzijos bei Suomijos užsienio reikalų ministrų paruoštą ugnies nutraukimo dokumentą, skelbia „Lenta.ru“.
Dabar abiejų šalių užsienio reikalų ministrai šį dokumentą pristatys Maskvai. Tačiau Kremlius išsisukinėja ir tvirtina, kad jokių konkrečių įsipareigojimų nutraukti ugnį Tbilisis nedavė. Rusija ir toliau žada tęsti savo intervenciją. Kiek anksčiau Gruzijos prezidentas jau buvo paskelbęs vienašališką ugnies nutraukimą, tačiau Rusijos agresija nesiliovė ir tuomet.
Ugnies nutraukimo planą vakar naktį M. Saakašviliui pristatė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneris. Plane raginama nutraukti ugnį, suteikti pagalbą sužeistiesiems. Taip pat tiek rusai, tiek gruzinai raginami iš Pietų Osetijos konflikto zonos išvesti karius.
("BBC" inf.)
11:40. Pranešama, kad tarp Gruzijos bei Rusijos nutrauktas pašto susisiekimas. Rugpjūčio 9 dieną buvo nutrauktas oro susisiekimas tarp šių dviejų valstybių ir dėl to tapo nebeįmanoma pristatyti siunčiamo pašto. Šiuo metu taip pat nebeveikia ir piniginių perlaidų sistema iš Rusijos į Gruziją.
Tuo tarpu Gruzijos prezidentas Mikhailas Saakašvilis tiesioginiame CNN eteryje pareiškė, kad ant vienos nesprogusios Rusijos karinės aviacijos numestos bombos buvo rastas užrašas „tai skirta amerikiečiams, tai skirta NATO“. Prezidentas mano, kad Gruzija galėjo būti užpulta, nes yra artima JAV sąjungininkė ir už tai susilaukė Rusijos keršto.
Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministerija tvirtina, kad bombarduoti Gruzijos teritorijos yra pasiųsti 50 karinių lėktuvų. Ministerija patvirtino, kad oro antpuoliai prieš Gruziją yra tęsiami.
Gruzija teigia, kad per išpuolius jau žuvo kelios dešimtys taikių gyventojų, o dar daugiau Gruzijos karių bei civilių buvo sužeisti. Rusija teigia bombarduojanti „antrojo ešelono“ objektus, iš kurių esą gali būti pasiųstos papildomos gruzinų pajėgos į Pietų Osetijos konflikto zoną.
9.40. Daugiau informacijos apie šiąnakt vykusius sprogimus:
netoli Gruzijos sostinės ant radarų stoties buvo numesta bomba, dar viena – negyvenamoje vietovėje šalia Tbilisio.
Rytų Gruzijoje, Dedoplistskare Rusijos lėktuvai bombardavo buvusį karinį aerodromą, kuris, anot „Civil.ge”, jau daug metų neveikia.
Dvi bombos buvo numestos ant Senaki karinės bazės, dar dvi – bazės apylinkėse. Pranešama, kad yra mažiausiai vienas sužeistas.
Naktį taip pat buvo atakuota patriotinė jaunimo stovykla šalia Abchazijos sienos. Stovykla buvo tuščia, žmonės nenukentėjo.
Mažiausiai trys bombos buvo numestos Khelvachauri apskrityje, Adžarijos autonominėje respublikoje. Šių atakų taikinys buvo karinis dalinys. Pareigūnai praneša, kad nukentėjusių čia nėra.
7.40. JAV viceprezidentas Dickas Cheney telefonu kalbėjosi su Mikhailu Saakashviliu. Anot BBC, D. Cheney kritikavo Rusijos karinius veiksmus ir sakė, kad rusų agresija turi sulaukti atsako.
D. Cheney taip pat pabrėžė, kad besitęsiantis smurtas Gruzijoje turės rimtų pasekmių tiek Rusijos santykiams su JAV, tiek ir su visu pasauliu.
JAV prezidentas Bushas teigė, kad jis Maskvai yra pareiškęs didelį savo rūpestį dėl padėties Pietų Osetijoje ir kad Rusijos karinis atsakas yra neproporcingas.
Anot BBC, D. Cheney telefoninis skambutis gali būti signalas, jog JAV ne tik solidarizuojasi su Gruzija, bet yra pasirengusi ir imtis veiksmų. Tačiau Baltieji rūmai atsisako spekuliuoti kalbomis, kokie tai gali būti veiksmai, jei Rusijos kariniai veiksmai nebūtų nutraukti.
7.00. Vakar, rugpjūčio 10 dieną, Pietų Osetijoje žuvo du Gruzijos žurnalistai, praneša „Civil.ge“.
Korespondentas Giga Chikhladze ir fotografas Alexander Klimchuk žuvo dirbdami ir stengdamiesi nušviesti Rusijos – Gruzijos mūšius spaudoje.
Kol kas daugiau detalių nepranešama – tik tai, kad abu žurnalistai žuvo Cchinvalyje.
Tuo tarpu Rusija toliau tęsia bombardavimą. Anot Gruzijos vidaus reikalų ministerijos atstovo Shota Utiashvili, šiąnakt rusų karo lėktuvai atakavo strateginius Gruzijos taškus – Makhata kalną, kuriame dislokuoti kariniai įrengimai, ir Kojorio karinę bazę.
Ankstų rytą, apie 4 val. 35 min., Tbilisyje taip pat buvo girdėti du sprogimai, praneša Gruzijos portalas.
("News Bridgepix" nuotraukos)